DĚJINY
UMĚNÍ
Gymnázium
PORG Libeň
Dějiny
umění vyučujeme na PORGu Libeň v sextě.
Zájemci
o rozšířenou výuku dějin umění mohou navštěvovat volitelný seminář s touto
tématikou, případně se zúčastnit výjezdu za uměním.
I. Cíle výuky
Naši studenti se seznámí s vývojem umění od počátku
po současnost, a to s důrazem na umění evropské.
V průběhu studia se studenti učí:
·
osvojit
si základní pojmy a názvosloví jednotlivých uměleckých slohů
·
časově
zařadit umělecké dílo podle prvků, které je charakterizují
·
interpretovat
vybraná umělecká díla a pochopit jejich význam v dobovém i nadčasovém
kontextu
II. Nástroje a metody, kterými ověřujeme plnění cílů
·
seminární
práce
·
průběžné
hodnocení (prověrky, krátké testy, ústní zkoušení apod.)
III. Hodinová dotace
|
sexta |
|
2 |
|
IV. Osnovy |
|||
|
|||
|
Sexta |
|
||
|
hodinová dotace 2 hodiny týdně |
|
||
|
|||
|
1. trimestr |
|
||
|
Archaické umění |
|
||
|
Egypt, Řecko, Řím |
|
||
|
Antické stavební řády |
|
||
|
Techniky - skulptura,
plastika, malba |
|
||
|
|||
|
2. trimestr |
|
||
|
Středověk |
|
||
|
Raně křesťanské umění |
|
||
|
Románské umění, gotika |
|
||
|
Techniky - mozaika, desková malba,
nástěnná malba |
|
||
|
|||
|
3. trimestr |
|
||
|
Renesance, baroko |
|
||
|
19. století |
|
||
|
Nové směry |
|
||
|
Techniky - grafika |
|
||
|
V. Učebnice |
|
Jednotná učebnice
používána není. |
|
VI. Další doporučená literatura |
|
Umění a lidstvo, edice
Larousse. Nakladatelství Odeon. |
|
Koch: Evropská
architektura. Nakladatelství Ikar, nakladatelství Universum. |
|
Herout: Naše stavební
památky. Nakladatelství Albatros. |
|
Gombrich: Příběh
umění. Nakladatelství Argo. |
|
Blažíček: Slovník
pojmů z dějin umění. Nakladatelství Odeon. |