DRAMATICKÁ
VÝCHOVA
Gymnázium
PORG Libeň
Dramatickou
výchovu vyučujeme jako volitelný předmět v kvartě a kvintě. Kromě
dramatické výchovy vyučujeme také hudební nebo výtvarnou výchovu. Studenti se
pro jednu z uvedených výchov rozhodují na konci tercie.
Dvouletý kurz je koncipován jako
přednostně praktický předmět a je zakončen veřejnou klauzurní zkouškou.
I. Cíle výuky
Cílem výuky dramatické výchovy je všestranný rozvoj
individuálního talentu, tvořivosti, veřejného vystupování a komunikačních schopností
jedince.
Studenti jsou připravování ke složení veřejné
klauzurní zkoušky.
V průběhu studia se studenti učí:
·
rozvíjet
svůj partnerský a hráčský potenciál skrze jednání v dramatické situaci
·
prohlubovat
své dovednosti verbálního a nonverbálního projevu
·
přijímat
sami sebe i druhé v procesu tvorby a na základě zpětné vazby (reflexe a
sebereflexe) proces tvorby pozitivně ovlivňovat
II. Nástroje a metody, kterými ověřujeme plnění cílů
·
klauzurní
zkouška (kvinta)
·
průběžné
hodnocení práce v hodině
III. Hodinová dotace
|
kvarta povinně volitelný předmět |
kvinta povinně volitelný předmět |
|
2 |
2 |
|
IV. Osnovy |
|
|
Kvarta |
|
|
hodinová dotace 2 hodiny týdně |
|
|
Základní předpoklady
dramatického jednání |
|
|
Psychosomatické
dovednosti - práce s dechem, správné tvoření hlasu, držení těla, verbální a
neverbální komunikace |
|
|
Herní dovednosti -
vstup do role, jevištní postava |
|
|
Sociálně komunikační
dovednosti - spolupráce, komunikace v běžných životních situacích, v herních
situacích a v situacích skupinové inscenační tvorby, prezentace, reflexe a
hodnocení |
|
|
Recepce a reflexe
dramatického umění |
|
|
Základní stavební
prvky dramatu - situace, postava, konflikt, téma, vrchol gradace |
|
|
Současná dramatická
umění a média - divadelní, filmová, televizní, rozhlasová a multimediální
tvorba |
|
|
Základní divadelní
druhy - činohra, zpěvohra, loutkové divadlo, pohybové a taneční divadlo |
|
|
Kvinta |
|
|
hodinová dotace 2 hodiny týdně |
|
|
Proces dramatické a
inscenační tvorby |
|
|
Hledání tématu/obsahu sdělení |
|
|
Hledání adekvátní
jevištní formy |
|
|
Tvorba divadelního
textu |
|
|
Práce na
přednesu/sdělování textu |
|
|
Základy herecké práce
na roli a proces inscenování dramatického textu |
|
|
Kompletování
výsledného jevištního tvaru |
|
|
Základy scénografické
a kostýmní práce |
|
|
Příprava a realizace
veřejné prezentace/vystoupení |
|
|
V. Učebnice |
|
Jednotná učebnice
používána není. |
|
VI. Další doporučená literatura |
|
Kazda: Kapitoly z
dějin divadla. Nakladatelství H&H. |
|
Zámečníková: Cesta k
přednesu aneb Průvodce pro pedagogy a mladé recitátory. Artama
- NIPOS. |