EKONOMIE
Gymnázium
PORG Libeň
Ekonomii
vyučujeme na PORGu Libeň v oktávě.
I.
Cíle výuky
Hlavním cílem předmětu Ekonomie je uvést studenty do
ekonomického způsobu myšlení. Studenti se seznámí s přístupem, jakým
klasická ekonomie vysvětluje fungování lidské společnosti a jednotlivce
v ní, a to na mikroekonomické i makroekonomické úrovni.
V průběhu studia se studenti učí:
·
pomocí
ekonomických pojmů a modelů analyzovat a komentovat ekonomické problémy
·
aplikovat
ekonomické nástroje na řešení aktuálních i minulých hospodářských a
hospodářsko-politických otázek
·
získat
praktické dovednosti využitelné pro vlastní odpovědná finanční, ekonomická a
politická rozhodnutí
II. Nástroje a metody, kterými ověřujeme plnění cílů
·
průběžné
hodnocení ( testy, referáty apod.)
III. Hodinová dotace
|
|
|
|
|
|
|
|
||||||||||||||||
|
Oktáva |
|
|
hodinová dotace 2
hodiny týdně |
|
|
Ekonomie jako věda |
|
|
Chování člověka v tržním systému |
|
|
Chování spotřebitele a výrobce |
|
|
Tržní rovnováha a její změny |
|
|
Směna a specializace |
|
|
Konkurence a trh |
|
|
Trh výrobních faktorů |
|
|
Volné zdroje, volné statky, veřejné statky, soukromé
statky a externality |
|
|
Základní makroekonomické pojmy |
|
|
Peníze, cenné papíry a bankovní soustava |
|
|
Podnikání |
|
|
Sociální výdaje státu |
|
|
Marketing a reklama |
|
|
V. Učebnice |
|
Holman, Pospíchalová: Úvod do ekonomie pro
střední školy. Nakladatelství C. H. Beck. |
|
VI. Další doporučená
literatura |
|
Holman: Základy ekonomie pro studenty vyšších
odborných škol a neekonomických fakult VŠ. Nakladatelství C. H. Beck. |
|
Holman: Ekonomie 4. Nakladatelství C. H. Beck. |
|
Heyne: Ekonomický styl myšlení. VŠE. |
|
Holman: Vývoj ekonomického myšlení. Liberární
institut. |
|
Mankiw: Základy ekonomie. Nakladatelství Grada
Publishing. |