FILOZOFIE
Gymnázium PORG Libeň
Filozofii vyučujeme na PORGu Libeň v septimě.
I. Cíle výuky
Cílem výuky filozofie je seznámit studenty s vývojem lidského myšlení a představ o světě, který je obklopuje.
V průběhu studia se studenti:
· seznamují s dějinami filozofie od prvotních nábožensko-mytologických představ na počátku vývoje lidstva po filozofii 19. století, která je pojímána i jako úvod pro nové směry v současnosti
· učí vytvářet konkrétní závěry ze získaných obecných filozofických znalostí a porovnávat je s přístupy psychologie a sociologie a jiných věd o člověku
· učí posuzovat lidské jednání z hlediska (proměňujících se) etických pojmů, kategorií a norem
· učí rozlišovat a porovnávat významné náboženské systémy a poznávat projevy náboženské a jiné nesnášenlivosti
· interpretovat texty a přesně se vyjadřovat
II. Nástroje a metody, kterými ověřujeme plnění cílů
· průběžné hodnocení ( referáty, písemné interpretační úkoly, aktivita v hodině apod.)
III. Hodinová dotace
|
|
|
|
|
|
|
|
||||||||||||||||
|
IV. Osnovy |
|
|
Septima |
|
|
hodinová dotace 2 hodiny týdně |
|
|
Zrod mýtu a archaického filozofického myšlení |
|
|
Seznámení s východními filozofickými směry |
|
|
Počátky řecké filozofie, presokratici |
|
|
Filozofie klasického bodobí, pozdní antika |
|
|
Středověk a scholastika |
|
|
Zrození nové doby - renesance a osvícenství |
|
|
Úvod do současné filozofie |
|
|
V. Učebnice |
|
Jednotná učebnice používána není. Studenti využívají vlastní zápisy z hodin, kopie pracovních listů aj. |
|
VI. Další doporučená literatura |
|
Kratochvíl: Mýtus, filozofie, věda. Nakladatelství Karolinum. |
|
Petříček: Úvod do současné filozofie. Nakladatelství Herrmann & synové. |
|
Eliade: Dějiny náboženského myšlení. Nakladatelství OIKOYMENH. |
|
Brugger: Filozofický slovník. Nakladatelství Naše vojsko. |
|
Anzenbacher: Úvod do filozofie. Nakladatelství Portál. |