LATINA
Gymnázium PORG Libeň
Latinu vyučujeme na PORGu Libeň v kvartě a kvintě. V případě dostatečného zájmu mohou studenti ve studiu latiny pokračovat v rámci volitelného předmětu.
I. Cíle výuky
Naši studenti ovládnou základy latinské gramatiky a slovní zásoby a seznámí se s osobnostmi, myšlenkami, místy a událostmi důležitými pro evropské dějiny.
Znalost latiny napomáhá tříbit jazykový cit našich studentů a umožňuje jim snadněji ovládnout i další románské a indoevropské jazyky.
Studenti mohou navázat na své znalosti latiny při studiu různých vysokoškolských oborů, jejichž terminologie má základ v latině.
V průběhu studia se studenti učí:
· osvojit si latinskou slovní zásobu a gramatiku
· překládat latinské texty do češtiny
· interpretovat latinské texty a porozumět jim v širších kulturních a historických souvislostech
II. Nástroje a metody, kterými ověřujeme plnění cílů
· závěrečný souhrnný test (kvinta)
· seminární práce (kvinta)
· průběžné hodnocení (prověrky, krátké testy, ústní zkoušení apod.)
III. Hodinová dotace
|
kvarta |
kvinta |
||||||
|
2 |
2 |
|
IV. Osnovy |
|
|
Kvarta |
|
|
hodinová dotace 2 hodiny týdně |
|
|
Gramatika |
|
|
Historický úvod do latinského jazyka |
|
|
Jazyková terminologie |
|
|
Deklinační systém |
|
|
Předložky |
|
|
Prézentní kmen sloves |
|
|
Srovnání latiny s jinými jazyky |
|
|
Jednoduché texty |
|
|
Reálie |
|
|
Základní mezníky v římských dějinách |
|
|
Život rodiny v antickém Římě (členové rodiny, jejich úloha v rodině, dům, oblečení, výchova a vzdělávání dětí aj.) |
|
|
Náboženství (původní, etruské, kněží a kněžská bratrstva, přejímání nových kultů, křesťanství) |
|
|
Společenské skupiny (plebejové x patriciové, nobilita x chudina, optimáti x populárové, otroci, zemědělci, řemeslníci) |
|
|
Občanství x otroctví, propuštěnci, různé formy otroctví, filosofie, morálka |
|
|
Státní správa (společenské systémy, úředníci, volby atd. - i v provinciích) |
|
|
Senát, druhy senátorů, kdo mohl být senátorem, co tomu předcházelo, o čem senát mohl jednat |
|
|
Římské právo a soudnictví (občanství, soudy, soudci, legislativa - tvorba a schvalování zákonů) |
|
|
Římský kalendář, měření času, rozdělení dne, týdne, roku, svátky (souvislost s náboženstvím) |
|
|
Architektura (typologicky - základní typy budov - římský dům, insula, cirk, amfiteátr, lázně, forum, chrám, bazilika, vítězný oblouk aj.) a neslovesná umění (malířství, sochařství) |
|
|
Kvinta |
|
|
hodinová dotace 2 hodiny týdně |
|
|
Gramatika |
|
|
Zájmena |
|
|
Stupňování adjektiv |
|
|
Perfektní a supinový slovesný kmen |
|
|
Konjunktivy |
|
|
Číslovky |
|
|
Četba klasiků |
|
|
Reálie |
|
|
Prezentace a obhajoba seminární práce |
|
|
V. Učebnice |
|
Kvarta – kvinta |
|
Latina pro střední školy, především gymnázia 1. Seinerová. Nakladatelství Fortuna. |
|
Ecce Romani (skripta). Špačková a studenti PORGu Libeň. PORG 2010. |
|
VI. Další doporučená literatura |
|
Pražák, Novotný, Sedláček: Latinsko-český slovník. (mnohá vydání) |
|
Quitt, Kucharský: Česko-latinský slovník. SPN. |
|
Quitt, Kucharský: Latinská mluvnice. SPN. |
|
Pech: Latina pro gymnázia. Leda. |
|
Encyklopedie antiky, Academia. |
|
Slovník antické kultury. Nakladatelství Svoboda. |
|
Kuťáková, Marek, Zachová: Moudrost věků (lexikon latinských výroků, přísloví a rčení) |
|
Bartošek: Encyklopedie římského práva |
|
Velišský: Život Řekův a Římanův. Praha 1876. |
|
Varcl a kol.: Antika a čerská kultura. Academia. |
|
Spunar: Kultura středověku. Nakladatelství Odeon. |
|
Biblia sacra vulgata. (bible v latině) |
|
The Oxford Classical Dictionary. Oxford. |
|
Témata seminárních prací - kvinta |
|
Studenti si volí podle svého individuálního zájmu jedno z následujících témat: |
|
Jazyk |
|
Vyjádření časové okolností v latině (pády, ablativ absolutní, vedlejší věty). Výhody a nevýhody jednotlivých způsobů, případy použitelnosti, stylistické srovnání. |
|
Srovnání latiny a češtiny (tvarosloví, syntax aj.), srovnání s jinými jazyky, přejímání slov z latiny do češtiny. |
|
Jednoduché latinské nápisy na pražských památkách (citace, překlad, výklad, pověsti s místy spojené aj.). |
|
Latina v názvech českých firem a výrobků. |
|
Pádová syntax. Využití jednotlivých pádů ve stavbě latinské věty. |
|
Vedlejší věty. |
|
Středověká a humanistická latina. |
|
Literatura |
|
Volný výběr římského autora podle zájmu - stručný životopis, společenské podmínky, témata knih, autorský styl a jeho dobová podmíněnost, soustředění na jednu knihu (dvě knihy) - o těch více, překlad z latiny (s pomocí) a výklad úryvku z některé knihy, vlastní úvaha nad textem. |
|
Výběr určité oblasti římské literatury (římská lyrika, naučná literatura, satira, epika aj.), průřez, autoři, kteří sem patří, srovnání se současným pojetím, překlad z latiny (s pomocí) a výklad úryvku textu. |
|
Latinská literatura na našem území od středověku do počátku obrození (její dominantní postavení zpočátku, konkurence v literatuře v češtině, žánry, autoři, překlad úryvku latinského textu (s pomocí) a výklad. |
|
Filosofie a náboženství |
|
Řecký a římský epikureismus a stoicismus (posuny folosofického myšlení, termínů, různorodost pohledů), srovnání. |
|
Římské náboženství - a) původní, srovnání s řeckým a etruským, svátky a náboženská bratrstva, kněží; b) přejímání cizích kultů, křesťanství. |
|
Systém vzdělávání antického člověka, lidský ideál (srovnání řeckého a římského pojetí), ideál vzdělance. |
|
Pojem smrti v antické společnosti, pohřby, náhrobní nápisy. Možnost srovnat s Etrusky a dalšími předřímskými národy. |
|
Běh roku - svátky, oslavy, úřední dny. Kalendář a měření času. |
|
Římská společnost a právo |
|
Římská rodina - muž a otec, žena a matka, děti, adopce, svatby, rozvody, majetek, dědictví, i z právního hlediska. |
|
Římské divadlo, římské hry, vzájemné ovlivňování, vývoj, možnost srovnání s řeckým pojetím. |
|
Struktura římské společnosti - stát, právo, občan, vztah patricijů a plebejů, patronů a klientů, nobilita, otroci. Možnost srovnání s řeckým pojetím. |
|
Otrokářský systém, jeho efektivnost a proměny. Postavení otroka a propuštěnce ve společnosti. |
|
Římské úřady, úředníci - pravomoci, systém fungování při řízení státu, politika. Proměny systému související s rozmachem říše, změnami politického systému. |
|
Římská armáda, systém obrany říše, narůstání, snižování významu. |
|
Provincie, problém římského občanství, správy provincií, výběru daní. Úvod a více se soustředit na jednu provincii. |
|
Římské právo - určitá část, např. právo civilní, rodinné aj. |
|
Recepce římského práva ve středověku a novověku, historický vývoj. |
|
Historie |
|
Etruskové - volné pojetí (kultura, mytologie, historie, způsob života, původ, vliv na kulturu římskou atd.) |
|
Historie římské říše - volný výběr určitého úseku dějin (království, republika, císařství, konec starověku atd.). Pochopení doby, společenská situace, rozvrstvení společnosti. |
|
Různé |
|
Latina na internetu. |
|
Názvosloví fauny a flóry v latině. |
|
Latina v medicíně. |
|
Po dohodě si každý student může zvolit vlastní téma mající vztah k latině. |