VÝTVARNÁ
VÝCHOVA
Gymnázium
PORG Libeň
Výuka výtvarné výchovy je na
PORGu Libeň povinná od primy do tercie. Na konci tercie si studenti vybírají
výtvarný, dramatický nebo hudební kurz, který je povinný v kvartě a
kvintě. Tento dvouletý kurz je zakončen veřejnou klauzurní zkouškou.
Ve
vyšších ročnících se mohou studenti v případě dostatečného zájmu výtvarné
výchově věnovat v rámci volitelného předmětu.
I. Cíle výuky
Naši studenti prostřednictvím vlastní tvorby pochopí náročný
proces vzniku uměleckého díla a získají přehled o dějinách výtvarného umění.
V rámci dvouletého kurzu (v kvartě a kvintě) jsou
studenti připravování ke složení veřejné klauzurní zkoušky.
V průběhu studia se studenti učí:
·
osvojit
si různé výtvarné techniky a samostatně z nich vybírat pro realizaci
vlastních výtvarných představ
·
poznávat
významná výtvarná díla a autory od prehistorických dob po současnost
·
porozumět
pojmům spjatým s výtvarným uměním a vhodně je používat
·
interpretovat výtvarné dílo a různé
interpretace porovnávat
·
rozvíjet
a uplatňovat vlastní vnímání, cítění, myšlení, prožívání a představivost
·
objevovat
výtvarné kvality a hodnoty ve světě přírody, kultury, umění
II. Nástroje a metody, kterými ověřujeme plnění cílů
·
klauzurní
zkouška (kvinta)
·
průběžné
hodnocení práce v hodině
III. Hodinová dotace
|
prima |
sekunda |
tercie |
kvarta povinně volitelný předmět |
kvinta povinně volitelný předmět |
|
1 |
1 |
1 |
2 |
2 |
|
IV. Osnovy |
|
|
Prima |
|
|
hodinová dotace 1 hodina týdně |
|
|
Tematický okruh |
|
|
Svět kolem nás |
|
|
Tematické celky |
|
|
Zvířata na zemi, ve
vodě, ve vzduchu |
|
|
Říše rostlin |
|
|
Svět kamenů |
|
|
Krajiny známé, neznámé |
|
|
Příběhy věcí, stopy
lidí |
|
|
Svět pro všechny
smysly |
|
|
Báje, pohádky, pověsti |
|
|
Techniky |
|
|
Kresba |
|
|
Malba temperou |
|
|
Akvarel |
|
|
Pastel |
|
|
Další techniky dle
výběru učitele |
|
|
Sekunda |
|
|
hodinová dotace 1 hodina týdně |
|
|
Tematický okruh |
|
|
Člověk |
|
|
Tematické celky |
|
|
Lidské tělo |
|
|
Tvář, maska |
|
|
Společnost |
|
|
Náboženství |
|
|
Lidské činnosti |
|
|
Oděv |
|
|
Člověk a čas |
|
|
Techniky |
|
|
Malba |
|
|
Kresba |
|
|
Monotyp |
|
|
Koláž |
|
|
Další techniky dle
výběru učitele |
|
|
Tercie |
|
|
hodinová dotace 1 hodina týdně |
|
|
Tematický okruh |
|
|
Já a svět |
|
|
Tematické celky |
|
|
To jsem já (moje tělo,
tvář, jméno) |
|
|
Já a čas |
|
|
Co mě obklopuje |
|
|
Moji lidé (rodina, přátelé,
hrdinové, sociální role) |
|
|
Emoce |
|
|
Co je v mojí hlavě
(sny a fantazie, zájmy) |
|
|
Jak to vidím já
(názory a postoje) |
|
|
Já a ty |
|
|
Techniky |
|
|
Asambláž |
|
|
Objekt |
|
|
Tisk z plochy |
|
|
Další techniky dle výběru
učitele |
|
|
Kvarta |
|
|
hodinová dotace 2 hodiny týdně |
|
|
Tematický okruh |
|
|
Svět výtvarného umění |
|
|
Tematické celky |
|
|
Umění starověku |
|
|
Umění středověku |
|
|
Renesance a umění
novověku |
|
|
Umění 19. století |
|
|
Umění 1. poloviny 20.
století |
|
|
Umění od skončení
druhé světové války po současnost |
|
|
Užité umění |
|
|
Architektura |
|
|
Kvinta |
|
|
hodinová dotace 2 hodiny týdně |
|
|
Příprava a vyhotovení
klauzurní práce |
|
|
Praktická část |
|
|
Originální návrh
výtvarného zpracování zadaného tématu a jeho realizace technikou dle
vlastního výběru |
|
|
Teoretická část |
|
|
Záměr |
|
|
Podklady postupů
řešení (návrhy, studie, makety aj.) |
|
|
Vztahy k historii nebo
současnosti výtvarného umění |
|
|
V. Učebnice |
|
Jednotná učebnice
používána není. |
|
VI. Další doporučená literatura |
|
Adamec, Bláha,
Hirschová, Slavík, Šamšula: Průvodce výtvarným uměním I-IV. Nakladatelství
SPL-Práce. |
|
Šamšula: Obrazárna v
hlavě 1-6. Nakladatelství SPL-Práce. |
|
Herout: Staletí kolem
nás. Nakladatelství Panorama. |
|
Baleka: Výtvarné
umění. Výkladový slovník. Nakladatelství Academia. |
|
José Pijoan: Dějiny
umění 1-12. Nakladatelství Academia. |