Kalendář akcí

25 duben

Sběr papíru

Našim studentům, žákům i dětem mateřské školy se snažíme vštěpovat důležitost ochrany našeho prostředí. O to více se to nabízí v rámci Dne Země. Letos se naše mateřská škola rozhodla v rámci projektu Dne Země uspořádat celoškolní sběr papíru a my bychom Vás tímto chtěli vyzvat k Vaší aktivní účasti! Co pro to můžete udělat? Přineste jakýkoli papír, vyřazené knihy, kartony ad. buď v průběhu měsíce března či dubna na sběrná místa nebo pak přímo ve dnech 25. a 26. dubna do kontejneru, který bude umístěn v areálu školy. SAVE PAPER SAVE TREE J. KK

15 květen

Swimming course

From 15th May to 12th June, kindergarten kids will spend Wednesdays by swimming in Brušperk swimming pool. The kids will have fun and at the same time they will learn how to swim and not to be scared of water. Put the goggles on and  splash!

31 květen

Family Day

All kindergarten classes will celebrate Family Day on Friday, 31st May. Various activities will be organized for the tiny tots to realize and perceive the value of family in their life.

1 červen

Knighthood

Exact date to be confirmed.

The transition from Kindergarten to primary school marks a very important step in a child's life. It is appropriate to celebrate this moment with an event that will be as memorable as the rest of the year. Every year PORG's kindergarten runs Knighthood, which shows the skills acquired in English by students throughout the year. 

It enables the students to recognize that the family provides a sense of belonging and a unique identity to them. It also creates a special emotional feeling in the students about their family. All of you are welcome to celebrate this special day with us.

6 červen

Usborne Book Fair

Dne 6. června opět proběhne v aule našeho gymnázia celodenní akce USBORNE BOOK FAIR, která se minulý rok těšila velikému úspěchu. Co se bude dít? Děti si během celého dne v rámci Workshopů prožijí s Ms. Zöe krásné chvíle v obklopení velkého množství anglických knih s krásnými ilustracemi a rozličnými tématy. A rodiče? Ti jsou v průběhu celého dne ve škole vítáni. Mohou si knihy nejen prohlédnout, ale také zakoupit! Skvělý tip na prima dárek? To bezesporu je, přijďte se přsvědčit sami. Zakoupením knih nejen potěšíte své děti, ale podpoříte také naší školu, která tak získá knihy pro zkvalitnění výuky anglického jazyka.

7 červen

The Life of Trees at Planetarium Ostrava

 On the 7th June the kindergarten kids are going to Planetarium Ostrava to watch the educational movie "The Life of Trees". Also, they can look forward to seeing Small Bear constellations, Pole star etc.. Let´s have fun and learn something new again!                                                                                                                                                                                                                                   

26 červen

Summer Party

As the end of the school year approaches, we will be celebrating our hard work and achievements with a summer party and performances by the children.

The event will be opened by the head of PORG and feature performances by the different classes and after school clubs from the Bilingual Primary School, International Primary School, Bilingual Kindergarden and the International Kindergarden - it promises to be a rich and varied program indeed!

As well as the performances, there will be refreshments and workshops for the children. We hope you can join us as we let our hair down and prepare for our summer holidays.