Kalendář akcí

1 březen

Svět techniky 2021

Datum bude upřesněno

V měsíci březnu se s dětmi vypravíme do Světa techniky v dolní oblasti Vítkovic, kde pro ně bude připravený vzdělávací program. Ten je nejen pobaví, ale také poučí v nejrůznějších oblastech života, přírodních i technických věd. Těšíme se na skvělou zábavu i poznání!

1 duben

The Beekeeper

The date will be specified

We will welcome the beekeeper with his swarm of bees to PORG in April and kids will spend sweet honey time with him to get to know as much as about his job and the life of bees. We will be tasting different kinds of honey and the kids will make their own morning snacks. Of course, honey on a slice of bread and butter will be on the menu on that day. “Yummy, yummy“!

1 duben

Azyzah Theatre at PORG

The date will be specified

English theatre group, Azyzah, with a new story is going to come to the PORG Kindergarten. Children will have a chance to see the English performance and get lost in the wonderful story. We can´t wait…..

3 květen

Swimming lessons 2021

The date will be specified

PORG kindergarten kids are going to attend swimming lessons in spring. They will have fun in the water and at the same time they will develop their swimming skills. “Splash splash aqua fun!”

17 červen

Summer party

V měsíci červnu společně oslavíme léto a přicházející letní prázdniny. Pokud bude epidemiologická situace příznivá určitě se můžete těšit na vystoupení obou tříd bilingvní mateřské školy.