Práce studentů

V Chytré myšlence letos uspěli studenti PORG Ostrava

Velkého úspěchu dosáhli čtyři studenti Gymnázia PORG Ostrava. Ve druhém ročníku soutěže Chytrá myšlenka se umístili na prvním místě, a získali tak na svůj startupový projekt odměnu 100 000 korun. Tyto finance jim poslouží k dalšímu rozvoji jejich projektu s názvem Smart Office Chair.

Literární úspěch

Naše studentka tercie, Andrea Kempná, se zúčastnila mezinárodní literární a výtvarné soutěže Vezmi žlutou barvičku… letos na téma: koruny, hřivny, tolary aneb čím se dříve platívalo od roku 1989 zpátky v čase…V literární části této soutěže vybojovala neuvěřitelné první místo! Ocenění jí dnes do školy přišli osobně předat organizátoři této soutěže.Andrei moc gratulujeme a těšíme se na další úspěchy!

Časopis

Časopis studentů sekundy z letošní školy v přírodě.

GOETHE-INSTITUT

V tomto školním roce složila studentka sexty Sára Zajícová mezinárodní zkoušku Goethe-Institutu z německého jazyka na úrovni B2. Gratulujeme.Tomáš Černý

Debatéři z PORGu Ostrava v Nymburku třetí

Náš tým se na svou finálovou debatu vydal do malebného města Nymburku. Zde se o posledním březnovém víkendu konal další turnaj debatní ligy. Dvacet jedna týmů se sem přijelo utkat „O trůn“. Tento název, který finálový turnaj nesl, bylzjevně inspirován seriálem a knihou Hry o trůny. Náš tým po výběru svého debatní jazyka – angličtiny – uhájil konečné třetí místo a ve svém premiérovém ročníku opět udělal dojem na porotu.Naši školu reprezentovali René Kluz, Erika Vodvarková a Jana Buchtová, které doprovodil panem učitel Marcus Mintonem. Tito mocní řečničtí bojovníci si tentokrát museli poradit s tématy “Democracy is not the best form of government for developing countries”, “The homeless should have the right of food and shelter” a “The Czech Republic should combat the indebtedness of its citizens”.

První místo v nadnárodní literární soutěži

V sobotu 9. 3. se náš student kvarty, Jan Kolář, zúčastnil finálového kola nadnárodní literární soutěže Můj svět slov, která se konala v Chrudimi. Soutěž trvala celý rok a skládala se ze tří kol. Do soutěže bylo zasláno více než 2700 literárních prací. Našemu studentovi se  podařilo probojovat až do finále a byl pozván, aby svou práci spolu s dalšími osmifinalisty veřejně prezentoval. Vybojoval neuvěřitelné 1. místo! Moc gratulujeme a přejeme spoustu dalších literárních úspěchů!Přečtěte si vítězné práce Můj knižní hrdina a Můj přítel kniha.

Trippi

Studenti septimy se spolu se svým učitelem semináře Programování Tomášem Gröplem pustili do projektu vývoje webové aplikace Trippi - elektronický Expense Report. Její podstatou je jednoduché výčtování služebních cest na pár kliků a za pár minut. Aplikace by mohla sloužit 2700 zaměstnancům společnosti Tieto Czech, české pobočky finské IT korporace Tieto, která sídlí v Ostravě a v Brně.  Team dvou vývojářů Pavla Pochobradskeho a Vojtěcha Loskota, tří designerů Barbory Plašovské, Kateřiny Andrýskové a Ondřeje Filipce a jednoho projektového manažera Tomáše Erbena představila projekt přímo vedení Tieto Czech, generálnímu řediteli Petru Lukasíkovi a finančnímu řediteli Miroslavu Müllerovi, kterým se jejich návrh líbil. Navrhli studentům, aby k celému projektu přistupovali jako skutečná firma a pokusili se uspět také v oblasti obchodní.  Ambicí projektu je do konce školního roku 2018/2019 nasadit aplikaci k uživatelskému testování pro pilotní skupinu uživatelů. Později by mohla být nasazena do ostrého provozu pro zaměstnance Tieto Czech. Pokud bude nasazení úspěšné a studentům se podaří aplikaci „prodat“, bude dalším krokem rozvoj aplikace, například vytvořením mobilní verze aplikace.  Několik čísel na závěr. V současném stavu zabere vyplnění expense reportu jednomu zaměstnanci přibližně 15-20 minut času, a to zejména kvůli legislativní složitosti současně používaného formuláře. Uvažme, že ročně v Tieto proběhne na tisíce služebních cest, kdy každá končí vyplněním expense reportu. Aplikace Trippi slibuje, že díky modernímu uživatelskému rozhraní zjednoduší celý proces a zkrátí čas na několik málo minut. Studenti spočítali, že nasazením aplikace Trippi by Tieto mohlo ušetřit desítky hodin práce jednoho člověka za rok. To už stojí za zvážení. Aplikace musí rovněž splňovat přísné požadavky dané legislativou České republiky pro výpočet a výplatu cestovních náhrad. Tak nám držte palce! Team of Trippi

Okresní kolo olympiády v NJ

Žákyně sexty reprezentovala naši školu na olympiádě v okresním kole německého jazyka. Podařilo se jí umístit na krásném 1. místě.Postupuje tímto do krajského kola. Držíme jí všichni palce.Gratulujeme!Tomáš Černý

Výstava studentů PORG Ostrava

Ohňostroj výtvarných nápadů, tak zní název výstavy, se rozzářil v adventním čase na chodbách ZUŠ v Opavě. Studenti tercie se zhostili úkolu uspořádat vernisáž, kterou ozdobilo vystoupení Filipa Kobělky, jenž mistrovsky interpretoval na piano skladbu Roberta Schumanna. Studenti obdivovali své práce v jiném prostředí, a to v historických interiérech bývalého dominikánského kláštera, kde nyní sídlí výtvarný obor ZUŠ Opava a Dům umění.Předtím studenti stihli navštívit i Slezské zemské muzeum, v němž se zaměřili na prohlídku zajímavých přírodovědných a historických expozicí. Výstava výtvarných prací potrvá v Opavě do 11. ledna 2019.

"The Good, the Bad, and the Ugly" překvapili sami sebe

Během víkendu 9. - 11. prosince 2018 se účastníci kroužku "Debate Club", pod vedením M. Mintona, vydali do Šumperka, aby zde zcela poprvé poměřili síly s ostřílenými debatéry. Trojku studentů tvořili kvintáni ve složení: Jana Buchtová, Erika Vodvarková a René Kluz.Během víkendové dlouhé a vyčerpávající série pěti debat si vedli statečně. Hlavní téma znělo "Vývoj jaderných zbraní přinesl více škody než užitku". Studenti měli před turnajem tři týdny na to, aby si připravili své argumenty tak, aby poté svou pozici v jedné rozpravě potvrdili a v druhé rozpravě vyvrátili. Tato neohrožená trojka obě debaty vyhrála a na porotu udělala dojem.Další tři debaty nesly název "Násilné počítačové hry by měly být zakázány", "Modelky by neměly být podvyživené" a "Měli bychom zavést kvóty na zastoupení žen ve vedení soukromých společností". Náš tým vyhrál 3 z 5 svých debat a překvapil jak porotce, tak i sebe sama, neboť se jednalo o jejich první turnaj vůbec a podařilo se jim porazit dokonce i některé ostřílené debatérské týmy. Jeden z hlavních porotců neváhal okomentovat vystoupení jedné členky týmu, Jany Buchtové, následovně: “Krásný, bohatý slovník a pečlivý výběr jazykových prostředků – po jazykové stránce zatím nejlepší řeč letošního ročníku”. Z 20 týmů se naši nováčci umístili na celkovém 6. místě.Gratulujeme!

načíst další