Tým FaCTs & LoGIC debatuje online

Naši studenti nezahálejí ani v čase koronaviru. Ve snaze přizpůsobit se aktuálním podmínkám se většina vzdělávacích a kulturních akcí přesunula do online světa. Z pohodlí domova si dnes můžete zajít na koncert, virtuálně navštívit univerzity po celém světě a v neposlední řadě si zadebatovat na online debatním turnaji. Historicky první online debatní turnaj Asociace debatních klubů s názvem Čtení na dobrou noc proběhl v květnu 2020. Této unikátní příležitosti se rozhodli využít i debatéři z týmu FaCTs & LoGIC.

Ačkoliv debatní klub má na gymnáziu PORG Ostrava již dvouletou historii, teprve poprvé tým debatoval ve složení Jana Buchtová, Erika Vodvárková a Viktorie Goldmannová v alternaci s Filipem Kobělkou a Renátou Kotůlkovou (z Mendelova gymnázia v Opavě). Jak již samotný název turnaje napovídá, většina tezí se odvíjela od knih, které jsou na mnohých českých školách zařazeny mezi četbu k maturitě. Teze v základních kolech zněly: “Otčenáškova kniha Romeo, Julie a tma by neměla být povinnou četbou na českých školách.” a “Harry Potter a kámen mudrců: Studenti v Bradavicích by neměli být rozřazováni do kolejí.” Na základě několika výher a součtu řečnických bodů se týmu FaCTs & LoGIC podařilo postoupit do čtvrtfinále.

V čtvrtfinálovém kole byla všem týmům zadána teze nepřipravená ve znění: “Prezidentský systém demokracie je lepší než parlamentní.”, přičemž týmu FaCTs & LoGIC byla přiřazena negace; úkolem tedy bylo vyvrátit tezi. Z panelu tří rozhodčí se vyslovil pro výhru týmu FaCTs & LoGIC jeden, tudíž výsledkem byla prohra 1:2.

Konec dobrý, všechno dobré. Turnaj byl nakonec skutečně pozitivní zkušeností pro všechny zúčastněné, a to především díky výborné organizaci zástupců ADK. Ačkoliv atmosféra klasického turnaje je opravdu nenahraditelná, online formát otevřel debatérům snadno přístupné tréninkové prostředí a spojil nadané studenty napříč republikou.

Pokud byste měli zájem zhlédnout náš největší debatní úspěch na turnaji, kterým byla výhra nad týmem Negace z gymnázia Open Gate, níže naleznete odkaz na YouTube video. Možná i Vy budete přesvědčeni, že kniha Romeo, Julie a tma na seznam povinné četby nepatří.

Odkaz na youtube.com