Proběhlé akce

Exkurze ve Vazební věznici Ostrava

Studenti sexty využili možnosti podniknout exkurzi do Vazební věznice v Ostravě. V rámci akce Ostravské paragrafy-den k příležitosti 100. výročí existence Krajského soudu v Ostravě nahlédli do drsné reality života za mřížemi. Studenti se podrobili přísným bezpečnostním prohlídkám, bylo zakázáno fotografovat a pořizovat jakékoli jiné záznamy. Fotografii, zachycující nadšení ze svobody, jsme tedy museli pořídit z nábřeží před krajským soudem.Za předmět ZSV Josef Dužík

Turkov

V odpoledním semináři z biologie jsme se septimány poslední květnový den vydali do rezervace Turkov (přírodní památka), kde jsme viděli zbytky lužního lesa řeky Opavy a měli štěstí na kvetoucí kosatce a další zajímavosti.

Tomáš Růžička

A Jaunt to Krakow

Kvinta, Sexta, and Septima students visited the historic royal city of Krakow, its medieval Market Square and emblematic Cloth Hall. The main purpose of the trip was to visit the Old Synagogue in the Jewish Quarter of Kazimierz, where the story of the Holocaust begins. For the fall term a follow-on journey to Auschwitz is planned, where students will pick up the Jewish story to its grim conclusion - the Final Solution. The visit to Krakow wasn’t just a feast of historical knowledge, adding to the depth of our students’ understanding of the subject, but several students stayed in the former Krakow ghetto, a place once known for starvation and genocide, to savor the delectable zapiekanka and other cultural food delights. There is always the unexpected.

Vynikající úspěch našich kvintánů na Technologické olympiádě

Dne 22. dubna se na Fakultě elektrotechnické ČVUT v Praze konalo finálové kolo 1. ročníku Technologické olympiády. Z 1161 studentů gymnázií a středních odborných škol z celého Česka postoupili do finále i studenti naší kvinty Šimon Durda, Aleš Michel a Adam Honěk (tým Random Name Generator), kteří navrhli a odprezentovali projekt 3D tisku pro města. S touto prací se umístili na skvělém 3. místě a získali finanční odměnu 10 000 Kč, vstupenky na Technologic festival a další věcné ceny.

K vynikajícímu úspěchu gratulujeme a těšíme se na účast v příštím ročníku!

Septima na MANON

Ve čtvrtek 26. května se žáci septimy a kvinty vydali společně s paní Bolfovou a panem Adámkem do Národního divadla moravskoslezského na operu Manon, aby mohli srovnat knižní podobu s divadelní adaptací klasického díla Manon Lescaut Vítězslava Nazvala.

Jak se hraje golf aneb SEXTA v Kravařích

V pondělí 16. 5. se sextáni vydali na výlet do Kravař ve Slezsku, aby si v nádherném prostředí zámeckého parku vyzkoušeli, jak se hraje golf. Díky cenným radám skvělých koučů Marka Ichnovského a pana G. /Maxwell Glen, pozn. redaktorky/ v sobě mnozí objevili netušený talent a patřičný drive. Zatímco někteří se od golfu neodtrhli ani po obědě, ti všestrannější se rozhodli změnit disciplínu a v rámci pikniku si zasoutěžit ve hře BLAFUJ, UNO anebo PŘESUŇ-DEKU-DO-STÍNU-POZOR-JSOU-ZDE-MRAVENCI (teď blafuju).

Sláva všem vítězům a čest poraženým!

FATHER FURA aneb Ekologická apokalypsa a jak z ní ven

Dne 19. 4. 2022 navštívili sextáni galerii PLATO, kde se zúčastnili interaktivního workshopu FATHER FURA. Během workshopu si vyzkoušeli, jaké by to asi bylo, kdyby kvůli radiaci oslepli a museli se spoléhat jen na hmat a sluch, vyrobili si přírodní maskování pro případ nouze, prozkoumali ruiny apokalyptické zahrady, mezi nimiž objevili poslední přeživší rostlinku, a popovídali si s lektorkou o zajímavém filmu, který zhlédli v kině galerie. Od tématu ekologické apokalypsy a budoucnosti se následně přenesli do minulosti, a to návštěvou prostor Muzea města Ostravy, kde si v rámci komentované prohlídky osvěžili znalosti historie zdejšího regionu a pobavili se nad tím, co všechno bylo kdysi „in“.

Známe vítěze školního kola recitační soutěže!

V pondělí 23. 5. proběhlo na gymnáziu PORG školní kolo recitační soutěže v anglickém jazyce. Žáci nižšího gymnázia soutěžili ve dvou kategoriích, prima společně s žáky čtvrté a páté třídy a sekunda společně s tercií. Vybraní kvartáni byli přizváni k odbornému hodnocení a v tandemu s vyučujícími vybrali ty nejlepší z nejlepších. Anglickou knihu a prvenství v kategorii sekunda + tercie si odnesla Aneta Lenertová (tercie). Vítězství v kategorii čtvrtá třída, pátá třída a prima vybojovala Dora Zámostná (čtvrtá třída). Vítězkám i ostatním soutěžícím z celého srdce blahopřejeme ke skvělým výkonům a děkujeme na nádherné odpoledne.

Vítkovický rarášek

Dvě odvážná děvčata z primy se ve čtvrtek 12.5. zúčastnila Vítkovického raráška. Recitační soutěž pravidelně pořádá ZŠ Šalounova ve spolupráci s Komisí školství a kultury při ÚMOb Ostrava – Vítkovice. Sofie Lenertová zabodovala recitací básně Kloboukovy trampoty Jiřího Žáčka a umístila se na krásném třetím místě. Kristýně Krúpové se podařilo prezentací básně Punčocháče Julie Válkové natolik porotu nadchnout, a dokonce ji rozesmát, že recitační soutěž ve své kategorii vyhrála. Gratulujeme!

SEKUNDA GEO PROJECT: American Days

Our sekunda students presented their geography projects called American Days on Monday, April 25 for students from other classes and for parents.During this project our students have become experts on one American state of their choice. They shared all the information in a 3D presentation that they created. This project included a lot of focus, research and creativity.

načíst další