Proběhlé akce

Integrated Science

On Friday Kvinta dissected pigs hearts as part of their Integrated Science courses on health and disease. Farmed animals have a lot of fatty tissue on the heart which would be unhealthy on a human.

The dissection allows students to see and feel just how amazing the pumping system of the heart is, it is a muscle that can never rest from birth to death.

Mediální výchova v praxi

Studenti se v rámci předmětu mediální výchova účastnili exkurze v rádiu Čas/Čas Rock/Dálnice a TV Relax/TV Rebel s cílem získání pohledu na práci soukromých rádií a digitálních TV. Studenti si prošli jednotlivá pracoviště, kde si mohli vyzkoušet např. čtení zpráv z čtecího zařízení ve studiu nebo být dotazování televizním štábem při výzkumu veřejného mínění / ankety na různá témata.Exkurze byla doplněním podobné exkurze konané v minulém roce do veřejnoprávního média - Českého rozhlasu v Ostravě.

Lyžařský výcvik

Hurá! Je to tady, je 3. února a my jedeme na lyžák. Týden bez rodičů, sourozenců, učitelů, domácích úkolů, zato s kamarády na horách. A pár učitelů dozorců ten týden nějak přežijeme. To bude idylka. Ale moment, co když někde mezi kopci na Slovensku nebude signál, být týden mimo civilizaci, týden téměř nežít, dáme to?  Dali jsme to. Týden uběhl jako voda a my, studenti sekundy a tercie, jsme ze slovenského Makova doma. A ne že bychom si nepřivezli zážitky. Někteří se odrovnali už v úterý na běžkách (i bez běžek), za deštivého, mrholícího počasí jsme více „bahnili“ než běžkovali. Naše romantické představy o tom, jak se zachráníme z laviny, se bohužel nevyplnily. Byť nám takové zážitky sliboval pan Chrapek osobně. Nutno dodat, že některé z nás pobavily noční aktivity – ultra tajný půlnoční výlet mimo naše pokoje byl prozrazen. A některé z nás čekala nadílka v podobě černých bodů.  Ach jo. Učitelé mají oči a uši všude.  Všichni jsme si lyžařský výcvik užili a děkujeme všem organizátorům, že s námi měli pevné nervy.studenti sekundy a tercie

Pythagoriáda 2019/2020 – školní kolo

I v letošním roce na naší škole proběhlo školní kolo 43. ročníku Pythagoriády. Studenti primy, sekundy a tercie se během 60 minut snažili správně vyřešit 15 matematických úloh. Do okresního kola, které se koná  24. 3. 2020 na Gymnáziu Olgy Havlové v Ostravě - Porubě, postoupilo celkem 17 žáků. Úspěšným řešitelům gratulujeme a přejeme hodně štěstí v okresním kole.

Úvod do postmoderní filozofie

V pondělí 2. 3. 2020 navštívil seminář ZSV v septimě ThLic. Vladimír Šiler, Dr., vyučující na Katedře filozofie Filozofické fakulty Ostravské univerzity.Dr. Šiler měl přednášku na téma „Úvod do postmoderní filozofie“. V první části přednášky se věnoval filozofickému a historickému pozadí pojmu postmoderna. V druhé části se pak věnoval postmodernímu umění v oblasti výtvarného umění, architektury a kinematografie.Těšíme se na další spolupráci.

Knižní veletrh

Dne 27. 2. 2020 proběhl v aule v budově gymnázia veletrh knih v anglickém jazyce.  Oproti loňským ročníkům, kdy byly většina z nabízených knih určena žákům 1.stupně ZŠ, byl tento rok veletrh z velké části určen také středoškolským studentům. Ke zhlédnutí i koupi bylo velké množství anglických knih mnohých nakladatelství.

PORG V PARLAMENTU EU

V týdnu od 3.-7. února 2020 se vybraní studenti sexty a septimy zúčastnili exkurze do Belgie. Stalo se tak díky pozvání europoslance Evžena Tošenovského, a to přímo do parlamentu EU sídlícího v Bruselu. Po prohlídce této instituce následovala zajímavá beseda s panem Tošenovským, na které studenti měli možnost získat více informací o práci nejen europoslanců, ale i o práci dalších evropských institucí včetně samotného parlamentu EU. Studenti i pedagogové byli velmi spokojeni s touto akcí a jsou vděčni panu Tošenovskému i jeho kanceláři za možnost navštívit tato místa.

Knižní festival Ostrava

V pátek 28. 2. 2020 navštívili studenti kvinty a sexty Knižní festival Ostrava, který každoročně nabízí nejen prodejní výstavu knih, ale také autorská čtení, besedy, přednášky a workshopy.  V rámci festivalu si studenti prohlédli vystavované knihy, vyslechli si vyprávění herečky Ivy Janžurové, zúčastnili se workshopu zaměřeného na kreativní psaní a zahráli si deskové hry.  Někteří odcházeli obohaceni znalostmi z oblasti sci-fi literatury, jiní novými knihami, kterou si na festivalu zakoupili.  Těšíme se na příští rok!

Debatní tým PORGu na turnaji v Estonsku

Ve dnech 24. – 26.  ledna 2020 se v estonském Tallinnu konal již 9. ročník debatního turnaje English College Open, kterého se zúčastnil i pětičlenný tým studentů ostravské kvarty ve složení: Filip Kobělka, Alexandra Obracajová, Vojtěch Panáč, Adam Rajchl a Ondřej Szkandera.  Z šesti debat zvítězili naši kvartáni ve dvou, což vzhledem k tomu, že to byla jejich první zkušenost s touto soutěží, byl úspěch. Mimo samotnou soutěž mohli studenti navštívit workshopy, které se vztahovaly většinou k připraveným tezím, tj. k těm, které diskutující znali již měsíc před turnajem (This house supports the Trump Administration's tariffs against China, This house believes that environmental groups should prioritize encouraging individual actions instead of policy level changes, This house prefers a technocracy to a democracy). Finančně náš tým podpořila společnost Proxima, bez jejíž pomoci by se studenti této akce nemohli zúčastnit. Patří jí tedy velký dík!

Návštěva absolventů

V pátek 10. ledna navštívili svou alma mater někteří její absolventi. Setkali se nejen s vyučujícími, ale hlavně se studenty sexty a septimy, aby jim předali své zkušenosti a postřehy ze  studia na českých i zahraničních univerzitách.
načíst další