Proběhlé akce

Science fair projects

Today Tercie presented their science fair projects. The work was done during the lockdown, yet the overall standard was excellent. The overall winner was Haesong Park with a project on how osmosis affected growth of beans. Albert Gono’s density of objects in saline solutions was judged most scientific and Ema Hermanova’s lung volume also won a prize.

Thank you to everyone involved and to our judges.

IELTS TESTOVÁNÍ

3. června se na naší škole konalo testování studentů septimy. Studenti skládali anglickou zkoušku IELTS za přítomnosti examinátorů z pražské pobočky British Council.Studentům gratulujeme k úspěšnému složení zkoušky a obdržení certifikátů.

Okresní kolo Chemické olympiády

V pondělí 29. 3. se konalo okresní kolo Chemické olympiády pro kategorii D, do kterého se po předchozím úspěchu ve školním kole dostal Honza Vortel ze sekundy, Šimon Durda a Andrea Kempná z kvarty.Šimon se umístil na krásném sedmém místě, Andrejka na místě osmém a Honza, který soutěžil se staršími studenty, vybojoval třinácté místo. Všichni naši studenti tak postupují do kola krajského, které je pro kategorii D i kolem posledním. Uskuteční se 19. 4. a my našim studentům držíme palce a přejeme mnoho úspěchů.

Matematický Klokan – 19. 3. 2021

Letošní ročík soutěže Matematický Klokan proběhl distančně 19. 3. 2021.

Soutěž Matematický Klokan se v ČR poprvé konala v roce 1995. Pořadatelem soutěže v ČR je Jednota českých matematiků a fyziků ve spolupráci s Katedrou matematiky PdF UP a Katedrou algebry a geometrie PřF UP v Olomouci. Ministerstvem školství a mládeže ČR byl Matematický klokan zařazen mezi soutěže kategorie A – plně hrazené z prostředků MŠMT.

Studenti gymnázia PORG Ostrava soutěžili ve 3 kategoriích: Benjamín, Kadet a Junior. Soutěžilo se ve všech krajích naší republiky v jednom termínu. Žáci a studenti tak absolvovali školní, oblastní, republikové a vlastně i mezinárodní kolo najednou.

Viki Goldmannová – objevený talent mladé autorky

22. května 2021 vyhlásila nezisková organizace Youth Journalism International (YJI) výsledky soutěže žurnalistických prací mládeže do 19 let. Tuto soutěž pořádá každoročně od roku 2010 a tradičně se jí účastní stovky zájemců z celého světa, kteří mají možnost soutěžit v různých kategoriích a žánrech. Studentka sexty Viktorie Goldmannová se loni rozhodla poslat do soutěže fotografii a esej o svém rodném městě s příznačným názvem „Hradec nad Moravici, my faithful listener“ [Hradec nad Moravicí, ten, kdo mi věrně naslouchá]. Oba příspěvky byly porotou přijaty více než příznivě. V obrovské konkurenci Viki obdržela v obou kategoriích čestné uznání! Tím největším úspěchem však bylo samotné vyjádření poroty, která její nesporný talent popsala slovy: „[Viktorie] Goldmannová by měla napsat román. Její svěží, sugestivní styl ve vás vyvolává pocit, že jste [tam] s ní, ve městě, odkud pochází, procházíte hradem a touláte se po parku. Její slova a článek hluboce dojímají.“

Viki z celého srdce blahopřejeme a těšíme se na její román!

Okresní kolo olympiády v anglickém jazyce

V pondělí 29. března 2021 proběhlo okresní kolo Olympiády v anglickém jazyce ve Středisku volnočasových aktivit v Ostravě.Studenti soutěžili v různých věkových kategoriích. V kategorii III. B naši školu reprezentovala Erika Vodvárková (septima) a vybojovala 3. místo. V kategorii II.B naši školu reprezentoval Josef Saňák (kvarta) a umístil se na 2. místě. V kategorii I. B se soutěže zúčastnila Debora Pivodová (sekunda), která vyhrála 1. místo a postupuje do krajského kola. Všem studentům gratulujeme za reprezentaci naší školy

Náhodné setkání studentů a učitelů v bílé stopě

V neděli 31. ledna 2021 se potkala skupinka spojená s ostravským PORGem na běžkách. Vydala se společně modrou trasou, která je vedla v bílé stopě v délce 19 km. Živí, zdraví a udýchaní dorazili všichni do cíle.

EuropaSecura – naší kvintáni postoupili do celostátního kola!

Dne 17.5. se studenti kvinty Adéla Kundrátová, Alexandra Obracajová a Ondřej Szkandera zúčastnili jako jediní z ostravských středoškoláků krajského kola soutěže EuropaSecura. Během dlouhého a náročného dne, kdy museli před odbornou porotou a dalšími týmy obhajovat svou práci s názvem Bezpečnostní analýza - Bělorusko a zároveň připravit a prezentovat oponenturu na práci konkurenčního týmu, si vedli neskutečně dobře a umístili se na celkovém druhém místě! K jejich úspěchu gratulujeme a děkujeme za nadšení, iniciativu a samostatnost, s jakými do soutěže šli. Příště to budou Brdy, kde se koná poslední, tedy celostátní kolo této soutěže.

Školní kolo Chemické olympiády

V pátek 19. března se uskutečnlo školní kolo Chemické olympiády pro kategorii D. Jednalo se o nejvyšší chemickou soutěž u nás, která je pořádána MŠMT.

Kategorie D je určena pro žáky 8. a 9. tříd základních škol a odpovídajících ročníků víceletých gymnázií, nicméně se mohou účastnit i žáci z nižších ročníků. Takovým studentem je u nás Honza Vortel ze sekundy. Dále se školního kola zúčastnila Justýna Bilanová z tercie a Šimon Durda s Andreou Kempnou z kvarty. Studentům přejeme mnoho úspěchů a postup do okresního kola.

Okresní kolo olympiády v českém jazyce

V úterý 26. 1. 2021 proběhlo distanční formou okresní kolo Olympiády v českém jazyce v Ostravě, kterého se v I. kategorii zúčastnilo 43 žáků 8. a 9. tříd základních škol a odpovídajících ročníků víceletých gymnázií. Do krajského kola, které se bude konat 7. 4. 2021, postoupili tři nejlepší, mezi nimi i Andrea Kempná z naší kvarty. Gratulujeme! A přejeme mnoho štěstí v dalším kole

načíst další