Proběhlé akce

Okresní kolo OVOV

Ve středu 3.dubna proběhlo okresní kolo soutěže Odznaku všestrannosti olympijských vítězů (OVOV), které se konalo na ZŠ Dvorského v Ostravě - Bělském lese.V soutěži jednotlivců naši školu úspěšně reprezentoval Matěj Lukasík, který zvítězil ve své věkové kategorii, Šimon Palička se umístil na 2.místě, Vojtěch Panáč, Vojtěch Kobierski a Eliška Macháčková obsadili pěkná 3.místa.V soutěži družstev ve složení Magdalena Navrátilová, Ema Řehová, Eliška Macháčková, Adéla Chrapková, Vojtěch Kobierski, Matěj Lukasík, Šimon Palička a Martin Sládeček jsme se umístili na 3.místě v konkurenci deseti škol.Do krajského kola, které se uskuteční dne 3.6. na Atletickém stadionu TJ Slezanu Opava postupují studenti Matěj Lukasík a Šimon Palička.Děkujeme všem zúčastněným za reprezentaci školy a předvedené výkony.

Krajská olympiáda v NJ

Žákyně Sexty Sára Zajícová se zúčastnila krajského kola olympiády v německém jazyce a umístila se na prvním místě. Dostala se tak mezi 14 nejlepších žáků z celé České republiky. Přejeme hodně úspěchů při účastni v ústřednímkole olympiády v Praze. Tomáš Černý, učitel.

Agenti DEA na PORGu

Dnes se měli naši studenti možnost setkat s agenty americké Drug Enforcement Administration (DEA), tedy Národního úřadu pro kontrolu obchodu s drogami. Dva zvláštní agenti z expozitury ve Vídni představili posluchačům povahupráce DEA, její fungování, oblasti činnosti a metody. Ochotně rovněž odpovídali na četné dotazy studentů, kteří tak měli možnost nejen nahlédnout  „pod pokličku" práce protidrogových specialistů, ale také si procvičit angličtinu s nefalšovanými Američany :-)

Matematická soutěž Pangea – školní kolo

Letos poprvé se studenti nižších ročníků gymnázia PORG Ostrava zapojili do mezinárodní matematické soutěže Pangea, v rámci které řešili matematické úlohy v duchu témat hudba, příroda a ekologie. Školní kolo v online verzi proběhlo ve dnech 12. 2. 2019 a 18. 2. 2019. Nyní už jen musíme trpělivě čekat na zveřejnění výsledků a všem zúčastněným držet palce, aby se probojovali do finálového kola, kterého se v Praze zúčastní ti nejlepší z celé ČR. Podrobné informace o soutěži naleznete na těchto stránkách.

Návštěva Osvětimi

V pondělí 11. 3. jsme se studenty kvarty a kvinty navštívili bývalý německý koncentrační a vyhlazovací tábor Auschwitz v polské Osvětimi. Společně s průvodci jsme prošli původní tábor Auschwitz I, kde jsme se seznámili s jeho historií a hrůznou nacistickou vyhlazovací politikou. Následně jsme se přesunuli k táboru v Birkenau, do kterého nás ale nepustili, a tak jsme se museli spokojit s výkladem, vyhlídkou z ikonické věže a společnou fotkou před známou vstupní branou.

Škola 1978

Studenti dnes měli možnost díky dobové výzdobě a úsilí soudruhů profesorů prožít jeden den v období normalizace.

Okresní kolo Olympiády z českého jazyka – postup Jany Buchtové do krajského kola!

Ve dnech 28. a 29. ledna 2019 se ve Středisku volného času na Ostrčilově ulici v Ostravě konalo okresní kolo Olympiády z českého jazyka.  Naše gymnázium mělo zastoupení v obou kategoriích. V I. kategorii (prima – kvarta) reprezentovali naši školu kvartáni Bořek Svoboda a Bára Radostová. V konkurenci 91 soutěžících obsadil Bořek krásné 10. místo a Bára skončila 16. v pořadí. Ve II. kategorii (kvinta – oktáva) se soutěže zúčastnily kvintánky Jana Buchtová a Stella Tomečková. V konkurenci 43 soutěžících skončila Stella na 14. místě.  Největšího úspěchu dosáhla Jana, která obsadila 3. místo a postupuje do krajského kola soutěže! Blahopřejeme všem soutěžícím a Janě přejeme mnoho úspěchů v dalším kole soutěže!

Krátká ukázka kurzu sebeobrany

Ať už jste urostlí hoši, či křehké dívky, rozhodně byste se měli umět ubránit. Toto krédo bylo ústředním tématem krátké ukázky sebeobrany, které naše děti absolvovaly v hodinách tělesné výchovy spolu s profesionálním trenérem, Janem Paldusem. Děti si osvojilychování v různých krizových situacích a hlavně získaly návod, jak nebezpečným situacím předcházet, protože to je to nejdůležitější. Pokud by se chtěly naučit více, mohou se zapojit do kroužku sebeobrany, který u nás probíhá každou středu v době od 16:00 do17:30 hod.

Okresní kolo olympiády v NJ

Žákyně sexty reprezentovala naši školu na olympiádě v okresním kole německého jazyka. Podařilo se jí umístit na krásném 1. místě.Postupuje tímto do krajského kola. Držíme jí všichni palce.Gratulujeme!Tomáš Černý

Tým debatérů z PORG Ostrava v Praze

Na svůj druhý debatní turnaj se vydal tým debatérů naší školy až do Prahy, kde se utkali s dalšími osmnácti týmy z České republiky, mezi nimiž jsme mohli najít nejen špičkové debatéry, ale také členy českého národního debatního týmu. Vzhledem k tomu, že se stálý člen týmu René Kluz nemohl zúčastnit (dovolená ve Francii), tým nesoutěžil pod svým názvem "The Good, The Bad and The Ugly", ale s příchodem Anny Dvořákové zvolil označení "In Pursuit of Dispute". Turnaj se uskutečnil v prostorách pražské školy Park Lane International School během víkendu od 8. do 10. února.

Naši vehementní skupinu bojovníků slova, která čítala kromě Anny ještě dívky Janu Buchtovou a Eriku Vodvarkovou, doprovodil vedoucí debatního kroužku M. Minton. Tyto tři mladé dámy vedly polemiku v angličtině. Hlavní témata byla:

„ Rozvoj jaderných zbraní přinesl více škody než užitku." „Stát by měl pokrýt veškeré odůvodněné výdaje na výchovu dítěte." „Před odchodem Spojeného království z EU by mělo proběhnout nové referendum o Brexitu."  „Lékaři by měli mít povinnost hlásit policii projevy domácího násilí na ženách."

Navzdory konečnému 9. místu odešel náš tým utěšen faktem, že jejich los jim k debatě přihrál první a druhý nejlepší tým na národní úrovni, a tak měli jedinečnou příležitost nabýt nové zkušenosti.  Prahu jsme tak opustili s řadou skvělých tipů do dalších turnajů. Na ten příští, který se bude konat od 1. do 3. března v Opavě, se již pilně připravujeme.

Máte-li chuť se k nám připojit, neváhejte! Zatímco miliony lidí se učí, CO si mají myslet, jen zlomek z nich se učí, JAK o věcech přemýšlet. Staňte se jedním z nás!

načíst další