Proběhlé akce

Velcí čtou malým a malí čtou velkým

Páteční hodinu české literatury si terciáni zpestřili četbou s žáky druhé třídy. Druháčci četli ze svých oblíbených knih starším spolužákům, aby předvedli své čtenářské dovednosti. Starší spolužáci jim na oplátku pomohli se zhotovením pracovního listu.

Návštěva finského velvyslance

Dne 20. 9. navštívil naši školu velvyslanec Finské republiky, pan Jukka Uolevi Pesola. Studentům představil nejen profesi velvyslance, ale seznámil je i s problémy, se kterými se může diplomat při svém působení setkat. Důležitými tématy vzhledem k současnému předsednictví Finska v EU byly postoje Finské republiky v rámci EU a zároveň zapojení  EU do světového politického dění. V následné diskuzi pan Pesola odpovídal na dotazy studentů týkající se jeho působení v diplomacii, zajímavé byly ale i dotazy vztahující se  k problematice vztahů mezi Ruskem a Finskem, či  k problematice životního prostřední.

Přírodní rezervace Rezavka

V pátek po vyučování (7. června 2019) jsme se vydali na poslední přírodovědnou výpravu tohoto školního roku. Naším cílem byla přírodní rezervace Rezavka. Úvod cesty připomínal džungli s komáry, alergeny a mrtvými kapry.

Přesto jsme byli nakonec odměněni kvetoucí lilií zlatohlavou nebo užovkou obojkovou, živou! 

Tomáš Růžička

Pythagoriáda 2018/2019 – okresní kolo

I v letošním roce na naší škole proběhlo školní kolo 42. ročníku Pythagoriády. Studenti primy, sekundy a tercie se během 60 minut snažili správně vyřešit 15 matematických úloh. Do okresního kola, které se koná  v úterý 28. 5. 2019 na Gymnáziu Olgy Havlové, se probojovalo celkem 20 žáků. Úspěšným řešitelům gratulujeme a přejeme hodně štěstí v okresním kole.

Mimoní letní tábor v Rakousku

Srpen je přesně ten měsíc, který fandí vodě, sluníčku, horám, hrám, smíchu, legraci, dobrodružství, výletům, koupání v ledové řece Moll, jízdě na raftech, přátelství, soutěžení v hodu igelitovým pytlíkem nebo flusu fazolí, novému dílu rodiny Simpsonových  vdramatickém ztvárnění, přechodu suchou nohou přes divokou řeku, túře mezi skalami, lovení či pytlačení v africké savaně, zapálení a uhašení hořících olympijských kruhů mimoních her.

Ano, tomu všemu fandí srpen. A my jsme mohli fandit s ním.

Tak zase příštírok na stejném místě!

Anglický slavík

Dne 14. května jsme se poprvé zúčastnili soutěže Anglický slavík pořádaný ZŠ Ostrava, Gajdošova 9. Naše důkladné přípravy se vyplatily. Mezi porgovské triumfy patřil nejen výběr písní, ale také anglická výslovnost. O tom, že se zpěvačkám dařilo, svědčí dvě zlaté a jedna bronzová medaile.

V 1. kategorii (6. – 7. třída) v jednotlivcích vybojovala Justýna Bilanová z primy s humornou písní Face Your Fears 3. místo a studentky Ema Bernatová, Jana Schneiderová, Adéla Chrapková, Ema Heřmanová a Haeseong Park také z primy s písní Scarborough Fair skvělé 1. místo. Zde porota velmi kladně hodnotila vlastní hudební doprovod dívek a zajímavou aranž písně.

Ve 2. kategorii (8. – 9. třídy) si zlato vyzpívala s písní All I Want terciánka Bára Macháčková, která porotu strhla především svou nádhernou barvou hlasu a provedením. Gratulujeme!

Kotvice - výprava do ptačí rezervace

Květnová výprava do přírody nás zavedla do přírodní rezervace Kotvice u Studénky.

Viděli jsme spoustu vodních ptáků (kormorány, husy, labutě, potápky, lysky), prošlapali bahnité stezky a podívali se na celou oblast z ptačí perspektivy.Tomáš Růžička

GOETHE-INSTITUT

V tomto školním roce složila studentka sexty Sára Zajícová mezinárodní zkoušku Goethe-Institutu z německého jazyka na úrovni B2. Gratulujeme.Tomáš Černý

MAtematická SOutěž (MaSo)

V úterý 14. 5. 2019 se 8  studentů z nižších ročníků gymnázia zúčastnilo matematické soutěže MaSo pořádané pod záštitou  Matematicko – fyzikální fakulty Univerzity Karlovy a Fakulty informatiky Masarykovy univerzity. V budově Gymnázia Matyáše Lercha v Brně řešili nejen matematické a logické úlohy, za které získávali benzín a peníze,  ale také cestovali skrze Českou republiku za nejnižší nabídkou a nejvyšší poptávkou masa. V silné konkurenci, kterou tvořilo téměř 200 týmů, se hráči z ostravského PORGu umístili na 57. místě

ZOO

Dne 2. 5. 2019 se třídy primy, sekundy a tercie zúčastnily exkurze s výukovým programem v ZOO Ostrava. Prima a sekunda se zaměřila na pavilon slonů, kde se studenti dozvěděli mnoho zajímavých informací o těchto krásných zvířatech. Třída tercie se ve stejnou dobu zúčastnila výukového programu o primátech. Studenti byli s výukovými programy spokojeni. Počasí nám všem vyšlo, a kdo chtěl, mohl zůstat v ZOO i po ukončení programů

načíst další