Družina - proběhlé akce

Těšíme se na vás!

Radost, že se nám "do rukou" vrátí alespoň část dětí, asi nešla vyjádřit slovy!  A protože jsme tu radost potřebovaly nějak zhmotnit, vytvořily jsme  kvarteto... jenže Matýsek pořád  rušil a  zvědavě nakukoval do dveří... takže z toho byl nakonec kvintet. A na družinovém YT kanále přibyla Zlatnická pro naše zlatíčka 😊

Halloween

Halloweenské hrátky letos připadly na podzimní prázdniny. Distanční aktivity družiny si děti oťukaly již před prázdninami a proto nebyl žádný problém přenést zábavné soupeření o nejpovedenější masku do prostředí Teams - DRUŽINA. Hrůzostrašné postavičky na nás tentokrát zákeřně vyskakovaly z obrazovek a monitorů... Pro pořádné BAF! (leknutí😉) jste ani nemuseli otevírat dveře - stačil jeden klik!
Sladké odměny Pro Nelu, Sašu a Jáchyma jsou přichystány a trpělivěčekají na návrat majitelů do školy!

Družina a družinový Youtube kanál

Distanční výuka nepostavila mezi nás a děti zeď, ale pouze plexisklovou přepážku...

Sledujte Teams - DRUŽINA a družinový YouTube kanál 

  https://www.youtube.com/channel/UCHQ5ClOtRMOEjx3wvsLtUvQ/                   

Šité klíčenky

Námětem dalšího Pátečního vyrábění s  Amálkou byla výroba šitých klíčenek. Nahlásilo se 15 dětí,  materiál vystačil  pro 10, takže 5 netrpělivě čekalo, zda se neuvolní místo také pro ně. Každý měl možnost zvolit  si látku dle vlastního vkusu. Na ni obkreslil šablonu  lístečku, písmene, srdíčka... Nakonec přišla na řadu jehla,  nit a spousta mravenčí  práce. Ale stejně jako se v životě  ne vše vyvede na výbornou. tak i přes obrovské nasazení,  snahu a píli se tentokrát nepodařilo výrobky dokončit. Úsilí dětí se rozhodla p. vychovatelka  odměnit  a všem dětem klíčenku došila na šicím stroji. Konec dobrý, všechno dobré! 

Šikovné ručičky

Měsíc říjen se nesl v duchu soutěže Šikovné ručičky. Ta mapovala manuální zručnost a vyhodnocovala, kdo dokáže nejvíce krát bez přerušení  navinout jojo. Přihlášené děti ihned začaly trénovat. Už během prvního dne usilovného trénování padly 3 joja 🙂

Bohužel jsme kvůli zavření školy museli soutěž zkrátit, ale i tak děti stihly vytvořit neuvěřitelné rekordy. Celkově se zúčastnilo 45 dětí a vítězové se můžou těšit na ceny 

Vyhlášení výsledků najdete také na družinovém You tube kanále    https://www.youtube.com/channel/UCHQ5ClOtRMOEjx3wvsLtUvQ/

 vyhodnocení_šikovné_ručičky.pdf

Podzimní svícen

Dlouhé podzimní večery se na nás těší, ale my se nedáme.

 

Zachumlej se pod peřinu s maminkou či tatínkem,

přečti si pěknou knížku

nebo zapal vonnou svíčku.

Vyrobení svícnu není dřina,

hravý podzim připomíná,

děti se tím zabavily,

svoje blízké potěšily.

Modelína krásně voní,

prsty se tím zrelaxují.

Mramorování hrníčků

Alespoň o některém Pátečním vyrábění s Amálkou už jste určitě někdy slyšeli. Na 25.9. od 14.15 hod se nahlásilo 8 dětí natěšených na zdobení hrníčků mramorovací technikou. Trošku nedůvěřivě nejprve nakapaly několik odstínů laků na nehty na vodní hladinu (fakt to plave!!), špejlí lehounce promíchaly, až vzniklo pestré mramorování a pak už stačilo jen  hrníček  opatrně ponořit do vrstvy laku... KOUZLO!  Výsledkem byly umělecky zdobené hrníčky a vzduchem poletovala nadšená hrdost všech autorů! 

Středeční kreativ - enkaustické malování

Voskovky JSOU pro děti. Dokonce i pro ty nejmenší. A žehlička? Ani nápad! Ta dětem do ruky nepatří! Jenže...Když víte, jak na to... a nebojíte se... a vezmete to za správný konec - odměnou jsou vám nadšením svítící dětské oči a nečekané, neobyčejné, jednoduše  úchvatné výtvory. Občas nejen na papíře, ale i na kalhotách... no... prostě... nezbytná daň... ale za ten zážitek to přece stálo!

Hop a skok a meziskok!

Zářijové počasí nám neobvykle přálo a dovolilo nám v průběhu celého měsíce skákat a točit... ale néé na kameru! Přece lanem! Hned ze startu se podařilo Elen Králové ze 4.třídy vytvořit fantastický rekord 127 přeskoků a dlouhou dobu jej také hrdinně držela.Jenže ostatní skokaní a skokanky to pojali trochu jako challenge, skákali každou volnou chvilku a výsledek na sebe nenechal dlouho čekat - rekordy padaly jeden za druhým! Až se takhle jednou nenápadně postavila k lanu drobounká Anežka Havranová ze 2.třídy... a přeskočila lano 218x ! Z neověřených zdrojů jsme se dozvěděli, že v minulém životě byla klokanem...

Zlepši si techniku

Tak zní slogan Technické univerzity Ostrava při Vysoké škole báňské. Její dva lektoři u nás na Porgu slavnostně zahájili činnost Technického kroužku. Žáky nejprve trochu překvapily suterénní prostory, o kterých  nevěděli a které jim byly touto cestou odtajněny. Již během prvního setkání ale pochopili - hned ze startu je čeká výroba funkčního fotoaparátu s dírkovou komorou a tedy řezání, vrtání, natírání, vyvolávání fotek... Z toho všeho by klasicky zařízená učebna určitě nevyšla bez úhony! Tak tedy nechť se dílo daří! 

Chytrá hlavička

Pro letošní školní rok jsme připravili sérii měsíčních výzev. Ta zářijová spočívala v LUŠTĚNÍ SUDOKU - žáci celé září pilně trénovali řešení matematických hlavolamů, rozdělených podle náročnosti pro jednotlivé věkové kategorie. Na konci měsíce  jim sice z uší vycházejí obláčky dýmu jasně signalizující nadměrnou mozkovou aktivitu...ale...výsledky hovoří jasně - vítězství  vybojovali:
1.třída - Kira Tarielashvili
2.třída - Nela Krčmářová
3.třída - Thea Legerská
4.třída - Martin Macek
5.Třída - Michal Samson
Gratulujeme nejen vítězům Chytré hlavičky, ale všem, kteým nebylo líno se do soutěžení zapojit!

Družina

Harmonogram družiny a kroužků:

Družina je ve  školní dny otevřena vždy ráno od 7:00 do 8:30 a odpoledne od 12:20 do 17:30.  Pouze v pátek odpoledne je provoz družiny zkrácený a družina zavírá v 16:30. 

Kroužky probíhají od pondělí do pátku ve dvou po sobě jdoucích blocích: blok - od 14:10 do 15: 25,  2. blok - od 15:30 do 16:45.

Kontakt: Soňa Křístková - vedoucí družiny a volnočasových aktivit

telefon: 603 967 187

telefon vychovatelky (odpoledne):  608 418 119

e-mail: druzina(zavináč)porg.cz

Základní principy:

Z hlediska fungování družiny je naším záměrem především její co nejužší napojení na potřeby žáků vyplývající z plnění školních povinností a další rozvíjení jejich dovedností a různých zájmů.  Doba strávená ve školní družině je cíleně a  důsledně rozdělována na bloky určené k odpočinku a relaxaci, plnění domácích úkolů nebo dalšímu studiu v různých skupinách a k činnostem v řadě zájmových  kroužků. Všechny bloky a aktivity jsou vedeny pedagogickými pracovníky naší  školy a v případě zájmových kroužků také vybranými externisty.

Návštěva družiny není povinnou součástí školní docházky. Děti zde můžou trávit čas po vyučování dle zájmu a potřeby. S návštěvou družiny nesouvisí další platby nad rámec stanoveného školného.

Rodiče mohou přihlásit své dítě k docházce do družiny podle svého vlastního uvážení, například jen v určité dny, nebo dokonce jen na konkrétní aktivitu nebo kroužek. Začátek družiny se může u žáků z jednotlivých ročníků lišit podle návaznosti na rozvrh hodin ve škole. Vyzvedávat děti z družiny je možné kdykoliv. Z kroužku je  možné vyzvedávat děti jen po jeho skončení. Bez doprovodu můžou družinu opustit pouze ti žáci, jejichž rodiče s tím předem vyslovili písemný souhlas.

Recitační soutěž

Ve středu 7.3. se vítězové školního kola recitační soutěže vypravili do Střediska volného času na Ostrčilově ulici v Ostravě, aby se účastnili kola obvodního.

Beata Abrahamová, Dorota Čiefová, Stanislav Kolář, Sofie Loucka a Viktor Kuš změřili síly s recitátory z ostatních škol. Postup do dalšího kola jim sice o vlásek unikl, ale nabytou  zkušenost  i rady odborné poroty mohou zúročit ve své další práci. Děkujeme za reprezentaci školy! 

Adventní návštěva

V prosinci se vzali za ruce třeťáci, pár páťáků a paní učitelky Čiklová, Křístková a Pobucká přibrala navíc harmoniku. Společně navštívili Sanatorium Jih, kde zpěvem koled vykouzlilii adventní náladu klientům i personálu. Navíc nepřišli s prázdnou - část výtěžku z Vánočního jarmarku věnovali na nákup  her do tří společenských místností sanatoria. Odcházeli obdarováni víc, než čekali - odnášeli si  hřejivý pocit u srdce.

Kaktusy, kam se podíváš...

Výzdoba oken družiny se letos nese ve znamení kaktusů - ne, že by to byl snad  záměr, ale přece jen se všude kolem nás zabydlují koronavirová pravidla - takže: Pozor! Rodiče nevstupovat! Tady to může píchat! 
 Ale nás pár ostnů nerozhází - druháci si s nimi umí pěkně vyhrát!

Nádech... odraz... á ROZJEZD!

Od pondělí 10.9. odstartovala svou činnost většina družinových kroužků, letos v součinnosti s International School Ostrava. Děti mají před sebou pár měsíců, ve kterých se budou věnovat všemu, co je baví, naplňuje, rozvíjí a dělá jim radost. Vše, čemu se naučily, budou mít možnost zúročit 5.12. při tradičním Rozsvěcení vánočního stromu. Přejeme, ať se daří!

Kostkiáda

V únorových dnech roku 2018 proběhla v družině „Kostkiáda“. Byl to turnaj, kterého se zúčastnilo 18 dětí od první do páté třídy. V této soutěži bylo potřeba postavit co nejvyšší věž z kostek. Všichni žáci byli rozděleni do tří skupin podle věku a celá akce mohla začít. Soutěžící bojovali nejprve každý sám za sebe a do druhého kola postoupil pouze ten, komu věž nespadla. Celého finále se zúčastnilo 9 dětí. A kdo to nakonec vyhrál? Na prvních místech se umístili tito stavitelé – Elisabet Hopjanová (kategorie nejmladší), Tomáš Mikula (kategorie starší) a v nejstarší kategorii zvítězil Vojtěch Kobierski. Všem výhercům gratulujeme a ostatním spoluhráčům děkujeme za účast a férovost při celém průběhu této únorové akce. 

Halloweenská mise

V průběhu listopadu proběhla pod vedením paní vychovatelky Branichové Halloweenská mise - soutěž ve tvorbě mumií. Přihlášení odvážlivci  se podle věku rozdělili do dvou skupin - POLOROZPADLÍ (1. a 2. třída) a ZTROUCHNIVĚLÍ (3.-5. třída). Všechny zúčastněné dvojice podaly perfektní výkon a soutěž tak byla napínavá až do úplného konce. Nakonec se na prvním místě umístila Bára Chrapková  s Tomášem Mikulou (2.tř.) a Vilma Ondryášová s Denisou Dedkovou (5.tř). Všem zúčastněným děkujeme za účast a férovou hru.

Pošli Porgu pozdrav

Slavnostní zahájení školního roku provázelo i vyhodnocení prázdninové soutěže Pošli Porgu pozdrav. Nejpočetněji pozdravovali letošní páťáci (25 pohlednic z celého světa). Asi pochopili, že září jim začně neúprosně odpočítávat poslední rok a také  poslední příležitost zapsat se do historie základky. GRATULUJEME VÍTĚZŮM! 

PORG má talent 2018

Letos od února probíhala v ranní družince soutěž dětí v talentu nejrůznějšího druhu (od zpěvu přes pohybové činnosti až třeba po skládání Rubikovy kostky). Do soutěže se přihlásilo kolem 40 dětí. Soutěžili jednotlivci i skupiny. 

První cenu v kategorii hudba získalo trio Ema Heřmanová, Adéla Chrapková a Vilma Ondryášová za hru na flétnu. V kategorii tanec se na první příčce umístila Sofie Mintonová a Darina Krátká a ve volném stylu obsadil první místo Marek Jalůvka se svým kouzelnickým číslem.

Všem vítězům blahopřejeme.

načíst další