Družina - proběhlé akce

Cupcake

V pátek 24. 9. se malá třída školní družiny proměnila na cukrárnu.  Den předem paní vychovatelka Amálka napekla muffiny a po obědě na děti čekalo jejich zdobení - tedy přetvoření na opravdické cupcakes. Začalo to výrobou krému - příchuť a barva samozřejmě hrály hlavní roli.  Fialová  a borůvková se s jistotou prodraly do popředí!  Nakonec si děti zdobičkou nastříkaly krém na muffiny a dozdobily  své osobité cupcakes jedlými dekoracemi. Zájem byl veliký a všech 30 malých cukrářů odcházelo domů se sladkými (nejen) úsměvy...

Den dětí - Velký třesk!

Už od brzkého rána 1. červnového dne všechny děti očekávaly avizovaný VELKÝ TŘESK! V odpolední družině si všichni podepsali své vesmírné "letečáky" a meziplanetární outdoorová hra mohla odstartovat. Merkur, Venuše, Země, Mars... obíháme...obíháme. O výhře v soutěži tentokrát nerozhodovala jen fyzická zdatnost, důležitá byla i kapička štěstí - hody kostkou jsou totiž všechno, jen ne předvídatelné. Ale nutno vyzdvihnout, že hru trpělivě dokončili úplně všichni - dítka štěstěny i vyslovení smolaři! Letu zdar!

Fotografie naleznete zde: https://www.zonerama.com/OstravaPorg/992450

Karneval

Co se stalo? Co to bylo? V tělocvičně bylo živo!

Tanec, hudba, veselí -  to jsme se zas poměli!

Pirát, zvířátka i víly tancují, co stačí síly!

Získat bonbón to je prima, někdy je to ale dřina.

Pavouček má osm nohou, zamotat se snadno mohou.

Kolotoč se rychle točí, kdo zaváhá, suší oči.

Molekuly neposedné -  kdo nestihne, ten si sedne.

Míče větší, než my sami, udržíme nad hlavami.

Hezké chvíle uchováme, do videa sestříháme.

                          Těšte se!

Video zde: https://youtu.be/NJf2xxmpeLM

 

Sádrové masky

Měsíc únor je ve školní družině věnován aktivitám v duchu masek a kostýmů.

Děti si mimo jiné mohly vyzkoušet i výrobu sádrové masky, odlitku vlastní tváře.

Počáteční obavy a nedůvěra se povedla některým dětem překonat a tak se svěřily do rukou vychovatelkám a někdy i spolužákům. Největším oříškem se stala chvíle, kdy bylo třeba masku opatrně z tváře sloupnout. Některé děti to zvládly s odvahou zcela samostatně, jiným jsme milimetr po milimetru pomohly překonat nepříjemné pocity při sundávání masky. Po zaschnutí si mohly děti masky dobarvit podle svých představ.

Rouška v akci

Povinné, nepohodlné, diskutované... ROUŠKY! Staly se nezbytnou součástí našich životů. Otrava - chtělo by se říct... nebo... zábava?
Uspořádali jsme v družině den před pololetním vysvědčením exhibiční odpoledne Rouška v akci. 
Děti sladily své originální roušky s nápaditými outfity a odprezentovaly je na předváděcím molu. Mezi prvňáky zabodoval na celé čáře Patrik Martinák s rouškou ozdobenou národním symbolem - českou vlajkou. A ve druhé třídě excelovala Nela Krčmářová - její autentické zvuky morčete, vycházející z rouškového “čumáčku” byly k nerozeznání od živého zvířátka!

Ponožkový den

V pondělí 18.ledna všechny PORGovské nožky nemohly ani dospat. Hned ráno prohledaly skříně a šuplíky ve snaze vybrat pro sebe ten nejoriginálnější outfit. V družině je totiž čekal Ponožkový den! Po obědě nejprve každá nožka v ponožce dostala číslo. Všechny si za plentou nastoupily do jedné řady a mohla se přizvat porota. První třídu hodnotili druháci a pak si s nimi vyměnili role. Nejvíce bodů nasbíraly sovičky Kiry Tarielashvili a morčátka Nely Krčmářové. Gratulujeme!

Adventní čekání a očekávání

Každé oddělení vstoupilo do adventního času po svém: Prvňáci odkrývají  každý den jednu baňku stromečku s předvánočními úkoly. Druháci plní výzvy adventní želvičky, která je inspiruje ke konání  dobrých skutků, kreativitě i voňavému pečení. Třeťáci otevírají  odpoledne dvířka vždy další adventní chaloupky s úkolem.
Starší ročníky pojaly advent mírně kosmopolitně - čtvrťáci tak trochu fušují do řemesla elfům ze severního pólu a páťáci se pustili do Grinchovy zelené výzvy.
Každý jinak, ale se stejným, rozechvělým očekáváním. Nejen dárků. Hlavně klidu, pohody a letos navíc i návratu k normálnosti...

Těšíme se na vás!

Radost, že se nám "do rukou" vrátí alespoň část dětí, asi nešla vyjádřit slovy!  A protože jsme tu radost potřebovaly nějak zhmotnit, vytvořily jsme  kvarteto... jenže Matýsek pořád  rušil a  zvědavě nakukoval do dveří... takže z toho byl nakonec kvintet. A na družinovém YT kanále přibyla Zlatnická pro naše zlatíčka 😊

Halloween

Halloweenské hrátky letos připadly na podzimní prázdniny. Distanční aktivity družiny si děti oťukaly již před prázdninami a proto nebyl žádný problém přenést zábavné soupeření o nejpovedenější masku do prostředí Teams - DRUŽINA. Hrůzostrašné postavičky na nás tentokrát zákeřně vyskakovaly z obrazovek a monitorů... Pro pořádné BAF! (leknutí😉) jste ani nemuseli otevírat dveře - stačil jeden klik!
Sladké odměny Pro Nelu, Sašu a Jáchyma jsou přichystány a trpělivěčekají na návrat majitelů do školy!

Družina a družinový Youtube kanál

Distanční výuka nepostavila mezi nás a děti zeď, ale pouze plexisklovou přepážku...

Sledujte Teams - DRUŽINA a družinový YouTube kanál 

  https://www.youtube.com/channel/UCHQ5ClOtRMOEjx3wvsLtUvQ/                   

Šité klíčenky

Námětem dalšího Pátečního vyrábění s  Amálkou byla výroba šitých klíčenek. Nahlásilo se 15 dětí,  materiál vystačil  pro 10, takže 5 netrpělivě čekalo, zda se neuvolní místo také pro ně. Každý měl možnost zvolit  si látku dle vlastního vkusu. Na ni obkreslil šablonu  lístečku, písmene, srdíčka... Nakonec přišla na řadu jehla,  nit a spousta mravenčí  práce. Ale stejně jako se v životě  ne vše vyvede na výbornou. tak i přes obrovské nasazení,  snahu a píli se tentokrát nepodařilo výrobky dokončit. Úsilí dětí se rozhodla p. vychovatelka  odměnit  a všem dětem klíčenku došila na šicím stroji. Konec dobrý, všechno dobré! 

Mramorování hrníčků

Alespoň o některém Pátečním vyrábění s Amálkou už jste určitě někdy slyšeli. Na 25.9. od 14.15 hod se nahlásilo 8 dětí natěšených na zdobení hrníčků mramorovací technikou. Trošku nedůvěřivě nejprve nakapaly několik odstínů laků na nehty na vodní hladinu (fakt to plave!!), špejlí lehounce promíchaly, až vzniklo pestré mramorování a pak už stačilo jen  hrníček  opatrně ponořit do vrstvy laku... KOUZLO!  Výsledkem byly umělecky zdobené hrníčky a vzduchem poletovala nadšená hrdost všech autorů! 

Zlepši si techniku

Tak zní slogan Technické univerzity Ostrava při Vysoké škole báňské. Její dva lektoři u nás na Porgu slavnostně zahájili činnost Technického kroužku. Žáky nejprve trochu překvapily suterénní prostory, o kterých  nevěděli a které jim byly touto cestou odtajněny. Již během prvního setkání ale pochopili - hned ze startu je čeká výroba funkčního fotoaparátu s dírkovou komorou a tedy řezání, vrtání, natírání, vyvolávání fotek... Z toho všeho by klasicky zařízená učebna určitě nevyšla bez úhony! Tak tedy nechť se dílo daří! 

Kaktusy, kam se podíváš...

Výzdoba oken družiny se letos nese ve znamení kaktusů - ne, že by to byl snad  záměr, ale přece jen se všude kolem nás zabydlují koronavirová pravidla - takže: Pozor! Rodiče nevstupovat! Tady to může píchat! 
 Ale nás pár ostnů nerozhází - druháci si s nimi umí pěkně vyhrát!

Šikovné ručičky

Měsíc říjen se nesl v duchu soutěže Šikovné ručičky. Ta mapovala manuální zručnost a vyhodnocovala, kdo dokáže nejvíce krát bez přerušení  navinout jojo. Přihlášené děti ihned začaly trénovat. Už během prvního dne usilovného trénování padly 3 joja 🙂

Bohužel jsme kvůli zavření školy museli soutěž zkrátit, ale i tak děti stihly vytvořit neuvěřitelné rekordy. Celkově se zúčastnilo 45 dětí a vítězové se můžou těšit na ceny 

Vyhlášení výsledků najdete také na družinovém You tube kanále    https://www.youtube.com/channel/UCHQ5ClOtRMOEjx3wvsLtUvQ/

 vyhodnocení_šikovné_ručičky.pdf

Středeční kreativ - enkaustické malování

Voskovky JSOU pro děti. Dokonce i pro ty nejmenší. A žehlička? Ani nápad! Ta dětem do ruky nepatří! Jenže...Když víte, jak na to... a nebojíte se... a vezmete to za správný konec - odměnou jsou vám nadšením svítící dětské oči a nečekané, neobyčejné, jednoduše  úchvatné výtvory. Občas nejen na papíře, ale i na kalhotách... no... prostě... nezbytná daň... ale za ten zážitek to přece stálo!

Chytrá hlavička

Pro letošní školní rok jsme připravili sérii měsíčních výzev. Ta zářijová spočívala v LUŠTĚNÍ SUDOKU - žáci celé září pilně trénovali řešení matematických hlavolamů, rozdělených podle náročnosti pro jednotlivé věkové kategorie. Na konci měsíce  jim sice z uší vycházejí obláčky dýmu jasně signalizující nadměrnou mozkovou aktivitu...ale...výsledky hovoří jasně - vítězství  vybojovali:
1.třída - Kira Tarielashvili
2.třída - Nela Krčmářová
3.třída - Thea Legerská
4.třída - Martin Macek
5.Třída - Michal Samson
Gratulujeme nejen vítězům Chytré hlavičky, ale všem, kteým nebylo líno se do soutěžení zapojit!

Pošli Porgu pozdrav

Slavnostní zahájení školního roku provázelo i vyhodnocení prázdninové soutěže Pošli Porgu pozdrav. Nejpočetněji pozdravovali letošní páťáci (25 pohlednic z celého světa). Asi pochopili, že září jim začně neúprosně odpočítávat poslední rok a také  poslední příležitost zapsat se do historie základky. GRATULUJEME VÍTĚZŮM! 

Podzimní svícen

Dlouhé podzimní večery se na nás těší, ale my se nedáme.

 

Zachumlej se pod peřinu s maminkou či tatínkem,

přečti si pěknou knížku

nebo zapal vonnou svíčku.

Vyrobení svícnu není dřina,

hravý podzim připomíná,

děti se tím zabavily,

svoje blízké potěšily.

Modelína krásně voní,

prsty se tím zrelaxují.

Hop a skok a meziskok!

Zářijové počasí nám neobvykle přálo a dovolilo nám v průběhu celého měsíce skákat a točit... ale néé na kameru! Přece lanem! Hned ze startu se podařilo Elen Králové ze 4.třídy vytvořit fantastický rekord 127 přeskoků a dlouhou dobu jej také hrdinně držela.Jenže ostatní skokaní a skokanky to pojali trochu jako challenge, skákali každou volnou chvilku a výsledek na sebe nenechal dlouho čekat - rekordy padaly jeden za druhým! Až se takhle jednou nenápadně postavila k lanu drobounká Anežka Havranová ze 2.třídy... a přeskočila lano 218x ! Z neověřených zdrojů jsme se dozvěděli, že v minulém životě byla klokanem...

načíst další