Družina - proběhlé akce

Švadlenky

Děti z 1.třídy se jen tak něčeho nezaleknou....Takže když přišla kreativni výzva zapojit se do velikonoční soutěže  Střediska volného času Ostrčilova, ani na vteřinu nezaváhaly a pustily se do společného díla. Celé dva dny šily slepičky z filcu,  paní vychovatelka je zavěsila na barevné stužky a přivázala na mladé proutky. V pátek 8.4 se  skupinka dětí v doprovodu paní vychovatelky vydala na vyhodnocení a netrpělivě očekávala výsledek... Kolektivní dílo porotu nadchlo a celá třída se může  radovat z ocenění, odměny a společného úspěchu! 

Velikonoční keramika

Znáte přivolávače jara? Petrklíče, fialky, mašličky, kuřátka, zajíčci... to vše se promítlo do velikonočního tvoření z keramické hlíny. Paní vychovatelka Margit se postará o výpal, ještě naglazujeme, znovu vypálíme a pak už se budeme pýřit a pyšnit!

Karneval II.

Muchomůrka, robot, kotě, Harry Potter, lékař z covidové jednotky, princezna...? Kdeže se to mohli potkat? Přece na družinovém karnevale! Naštěstí vše dozorovala početná skupina policistů nejvyšších hodností, takže veškeré veselí proběhlo v mezích zákona!

Fotografie z tohoto odpoledne naleznete zde: https://eu.zonerama.com/OstravaPorg/Album/8265854

Veselé svačinky

Letošní tvoření se nese v duchu "co si vytvořím, to si taky sním!" Cupcakes, vafle, čokopralinky, křížaly... Po lákavých sladkostech přišla Amálka s těžším kalibrem a s malou dušičkou před děti předstoupila se zeleninou... A světe div se - veselá svačinka zafungovala! Růžičky, hvězdičky, stromečky...  to všechno ve fit provedení. Dobrou chuť!

 

Fotografie naleznete zde: https://www.zonerama.com/OstravaPorg/Album/7629159

Vánoční přání

 

Nádherné Vánoce mějte,

pohodu s blízkými si užívejte.

Přejeme vám mnoho štěstí a zdraví,

ať vás to i v novém roce s námi baví!

Těšíme se na vás.

Vaše vychovatelky

Rozsvícení vánočního stromu

V podvečer svátku Mikuláše se sešli děti, rodiče, prarodiče, ale i učitelé a vychovatelé ke krátkému programu a společnému rozsvícení ozdobeného stromečku ve venkovním areálu školy.
Program zahájila úvodním slovem a přivítáním paní ředitelka Barbora Jahodová. Děti pod vedením p. uč. Černohorské, která děti doprovázela na klavír, zazpívaly známé koledy a vánoční písně. Ke slavnostní atmosféře přispěl lehce padající sníh a rozsvícené svíčky. Vystoupení dětí doprovázela srdečná atmosféra a vzájemná pospolitost všech přítomných. 
Na terase byly vystaveny výrobky dětí z keramiky a také možnost zakoupit si z keramiky vystavené svícny, mísy a výrobky s vánoční tématikou.

Práce s hlínou

Letošní vánoční andělé nebudou lehounké, éterické bytosti... Povstanou z hlíny a poctivé práce zlatých porgovských ručiček. Jejich fortelná, keramická křídla začala vznikat v pátek 19.11. pod vedením p. vychovatelky Margit. S přemístěním do keramické pece jim ještě trochu pomůžeme, ale zpátky k dětem už přiletí sami!

Fotografie z tvoření naleznete zde: https://www.zonerama.com/OstravaPorg/Album/7629159

Cupcake

V pátek 24. 9. se malá třída školní družiny proměnila na cukrárnu.  Den předem paní vychovatelka Amálka napekla muffiny a po obědě na děti čekalo jejich zdobení - tedy přetvoření na opravdické cupcakes. Začalo to výrobou krému - příchuť a barva samozřejmě hrály hlavní roli.  Fialová  a borůvková se s jistotou prodraly do popředí!  Nakonec si děti zdobičkou nastříkaly krém na muffiny a dozdobily  své osobité cupcakes jedlými dekoracemi. Zájem byl veliký a všech 30 malých cukrářů odcházelo domů se sladkými (nejen) úsměvy...

Den dětí - Velký třesk!

Už od brzkého rána 1. červnového dne všechny děti očekávaly avizovaný VELKÝ TŘESK! V odpolední družině si všichni podepsali své vesmírné "letečáky" a meziplanetární outdoorová hra mohla odstartovat. Merkur, Venuše, Země, Mars... obíháme...obíháme. O výhře v soutěži tentokrát nerozhodovala jen fyzická zdatnost, důležitá byla i kapička štěstí - hody kostkou jsou totiž všechno, jen ne předvídatelné. Ale nutno vyzdvihnout, že hru trpělivě dokončili úplně všichni - dítka štěstěny i vyslovení smolaři! Letu zdar!

Fotografie naleznete zde: https://www.zonerama.com/OstravaPorg/992450

Karneval

Co se stalo? Co to bylo? V tělocvičně bylo živo!

Tanec, hudba, veselí -  to jsme se zas poměli!

Pirát, zvířátka i víly tancují, co stačí síly!

Získat bonbón to je prima, někdy je to ale dřina.

Pavouček má osm nohou, zamotat se snadno mohou.

Kolotoč se rychle točí, kdo zaváhá, suší oči.

Molekuly neposedné -  kdo nestihne, ten si sedne.

Míče větší, než my sami, udržíme nad hlavami.

Hezké chvíle uchováme, do videa sestříháme.

                          Těšte se!

Video zde: https://youtu.be/NJf2xxmpeLM

 

Sádrové masky

Měsíc únor je ve školní družině věnován aktivitám v duchu masek a kostýmů.

Děti si mimo jiné mohly vyzkoušet i výrobu sádrové masky, odlitku vlastní tváře.

Počáteční obavy a nedůvěra se povedla některým dětem překonat a tak se svěřily do rukou vychovatelkám a někdy i spolužákům. Největším oříškem se stala chvíle, kdy bylo třeba masku opatrně z tváře sloupnout. Některé děti to zvládly s odvahou zcela samostatně, jiným jsme milimetr po milimetru pomohly překonat nepříjemné pocity při sundávání masky. Po zaschnutí si mohly děti masky dobarvit podle svých představ.

Adventní čekání a očekávání

Každé oddělení vstoupilo do adventního času po svém: Prvňáci odkrývají  každý den jednu baňku stromečku s předvánočními úkoly. Druháci plní výzvy adventní želvičky, která je inspiruje ke konání  dobrých skutků, kreativitě i voňavému pečení. Třeťáci otevírají  odpoledne dvířka vždy další adventní chaloupky s úkolem.
Starší ročníky pojaly advent mírně kosmopolitně - čtvrťáci tak trochu fušují do řemesla elfům ze severního pólu a páťáci se pustili do Grinchovy zelené výzvy.
Každý jinak, ale se stejným, rozechvělým očekáváním. Nejen dárků. Hlavně klidu, pohody a letos navíc i návratu k normálnosti...

Družina a družinový Youtube kanál

Distanční výuka nepostavila mezi nás a děti zeď, ale pouze plexisklovou přepážku...

Sledujte Teams - DRUŽINA a družinový YouTube kanál 

  https://www.youtube.com/channel/UCHQ5ClOtRMOEjx3wvsLtUvQ/                   

Šikovné ručičky

Měsíc říjen se nesl v duchu soutěže Šikovné ručičky. Ta mapovala manuální zručnost a vyhodnocovala, kdo dokáže nejvíce krát bez přerušení  navinout jojo. Přihlášené děti ihned začaly trénovat. Už během prvního dne usilovného trénování padly 3 joja 🙂

Bohužel jsme kvůli zavření školy museli soutěž zkrátit, ale i tak děti stihly vytvořit neuvěřitelné rekordy. Celkově se zúčastnilo 45 dětí a vítězové se můžou těšit na ceny 

Vyhlášení výsledků najdete také na družinovém You tube kanále    https://www.youtube.com/channel/UCHQ5ClOtRMOEjx3wvsLtUvQ/

 vyhodnocení_šikovné_ručičky.pdf

Rouška v akci

Povinné, nepohodlné, diskutované... ROUŠKY! Staly se nezbytnou součástí našich životů. Otrava - chtělo by se říct... nebo... zábava?
Uspořádali jsme v družině den před pololetním vysvědčením exhibiční odpoledne Rouška v akci. 
Děti sladily své originální roušky s nápaditými outfity a odprezentovaly je na předváděcím molu. Mezi prvňáky zabodoval na celé čáře Patrik Martinák s rouškou ozdobenou národním symbolem - českou vlajkou. A ve druhé třídě excelovala Nela Krčmářová - její autentické zvuky morčete, vycházející z rouškového “čumáčku” byly k nerozeznání od živého zvířátka!

Těšíme se na vás!

Radost, že se nám "do rukou" vrátí alespoň část dětí, asi nešla vyjádřit slovy!  A protože jsme tu radost potřebovaly nějak zhmotnit, vytvořily jsme  kvarteto... jenže Matýsek pořád  rušil a  zvědavě nakukoval do dveří... takže z toho byl nakonec kvintet. A na družinovém YT kanále přibyla Zlatnická pro naše zlatíčka 😊

Šité klíčenky

Námětem dalšího Pátečního vyrábění s  Amálkou byla výroba šitých klíčenek. Nahlásilo se 15 dětí,  materiál vystačil  pro 10, takže 5 netrpělivě čekalo, zda se neuvolní místo také pro ně. Každý měl možnost zvolit  si látku dle vlastního vkusu. Na ni obkreslil šablonu  lístečku, písmene, srdíčka... Nakonec přišla na řadu jehla,  nit a spousta mravenčí  práce. Ale stejně jako se v životě  ne vše vyvede na výbornou. tak i přes obrovské nasazení,  snahu a píli se tentokrát nepodařilo výrobky dokončit. Úsilí dětí se rozhodla p. vychovatelka  odměnit  a všem dětem klíčenku došila na šicím stroji. Konec dobrý, všechno dobré! 

Podzimní svícen

Dlouhé podzimní večery se na nás těší, ale my se nedáme.

 

Zachumlej se pod peřinu s maminkou či tatínkem,

přečti si pěknou knížku

nebo zapal vonnou svíčku.

Vyrobení svícnu není dřina,

hravý podzim připomíná,

děti se tím zabavily,

svoje blízké potěšily.

Modelína krásně voní,

prsty se tím zrelaxují.

Ponožkový den

V pondělí 18.ledna všechny PORGovské nožky nemohly ani dospat. Hned ráno prohledaly skříně a šuplíky ve snaze vybrat pro sebe ten nejoriginálnější outfit. V družině je totiž čekal Ponožkový den! Po obědě nejprve každá nožka v ponožce dostala číslo. Všechny si za plentou nastoupily do jedné řady a mohla se přizvat porota. První třídu hodnotili druháci a pak si s nimi vyměnili role. Nejvíce bodů nasbíraly sovičky Kiry Tarielashvili a morčátka Nely Krčmářové. Gratulujeme!

Halloween

Halloweenské hrátky letos připadly na podzimní prázdniny. Distanční aktivity družiny si děti oťukaly již před prázdninami a proto nebyl žádný problém přenést zábavné soupeření o nejpovedenější masku do prostředí Teams - DRUŽINA. Hrůzostrašné postavičky na nás tentokrát zákeřně vyskakovaly z obrazovek a monitorů... Pro pořádné BAF! (leknutí😉) jste ani nemuseli otevírat dveře - stačil jeden klik!
Sladké odměny Pro Nelu, Sašu a Jáchyma jsou přichystány a trpělivěčekají na návrat majitelů do školy!
načíst další