Aktuality

Nebe a Peklo

Nebe a Peklo aneb Protiklady I. a II.

Virtuální výstava prací sekundy A i B z projektu "Nebe a Peklo aneb Protiklady I. a II." z období distanční výuky:

sekunda A: skupina 1  sekunda A: skupina 2 sekunda B: skupina 1 sekunda B: skupina 2

Patrik Čermák čtvrtý na Mezinárodní astronomické olympiádě

Novoporgovský kvartán Patrik Čermák se na Mezinárodní astronomické olympiádě, kterou letos pořádalo Estonsko, umístil na skvělém čtvrtém místě. Gratulujeme!

Klauzury 2020

Obě kvinty, které tento rok ukončují předměty Music, Art a Drama, zvou na tradiční, letos však poněkud nezvyklé klauzury. Vzhledem k okolnostem se budou klauzury s tématem „Metamorfóza“ odehrávat online. Music pod dohledem profesora Lukáše Černého připravil video, které si můžete spustit na tomto odkazu: Klauzury 2020 - Music

Art v čele s profesorkou Olgou Vrškovou připravil online výstavu prostřednictvím programu Sway. Studenti Artu na stránku vystavili fotografie svých výstupů s odborným komentářem: Klauzury 2020 - Art

Drama, které na Novém PORGu vyučuje profesor Darrren Copeland, zvolilo hru svého dětství, Minecraft, jako platformu, na které nahráli představení Metamorphoses: Klauzury 2020 - Drama

Přejem hodně zážitků při letošních online klauzurách!

Drama 2020 - Cast List & Programme

 

esl

Our ESL department

Whether using Quizlet, Kahoot or the many new and engaging applications now available in Microsoft Teams, Novy Porg ESL teachers are hard at work continuing our efforts to meet the demands of our high-level English students!

While our campus and classrooms are closed, Novy Porg students as well as ESL teachers are most certainly still busy learning and teaching English as second language remotely.

Continuing with our high standards for teaching and learning, we remain focused on the studies, whether for Cambridge exams or ESL objectives.

In this environment, Novy Porg English students are generally taught using these two methods, synchronous and asynchronous learning. With synchronous learning Novy Porg ESL students are currently taught in a virtual classroom hosted by their teacher just like a physical classroom, where students:

Participate in lively discussions Experience a shared learning environment (break out chat rooms) Use a digital whiteboard for language review Collaborate on an assigned virtual task Compete in an online quiz platform (like Kahoot!)

Asynchronous learning provides Novy Porg English students with an opportunity to engage the language and their work without live instruction and distraction, as well as the opportunity to work independently from the classroom. With asynchronous learning, students will:

Gain greater independence with language learning Watch a recorded lesson or slideshow presentation from a teacher Contribute to interactive documents Complete an interactive vocabulary quiz or other virtual assessment platforms Focus on long-term media projects

ESL Department

Leisure areas

Leisure areas open to public

Are your favourite sporting facilities still closed or semi-closed? If  outdoor recreation activities are part of your coping strategy during times of high stress and insecurity, you must try one of these public open areas in your neighbourhood! Reviewed by ESL kvinta students.

Jan Kubeš Markéta Lorencová Patricie Janstová Václav Novák

Češtinářská TLC za časů pandemie

Zatímco únorová TLC (Teachers Learning Community) schůze vyučujících českého jazyka a literatury na NP se ohlížela do minulosti, neboť se věnovala kořenům slovanské kultury, březnové setkání (18. 3. 2020) mělo jako hlavní bod programu nejnovější poznatky z oblastí distančního vzdělávání a online platforem. Uvidíme, co přinese duben... Jsouce vybaveni nejmodernějšími výukovými metodami a dovzděláni v oblasti IT, s nadějí hledíme do budoucnosti a myslíme na naše studenty a jejich rodiče, také na všechny kolegy!

IB Visual Arts Exhibition 2020 - zrušeno

IB Výstava v galerii Bold je zrušena. 

Soutěž angličtina

A one-minute video speech contest

Anglická sekce Nového PORGu pořádá soutěž pro studenty primy, sekundy a tercie. Viz přiložený plakát. Svá soutěžní videa nahrávejte na adrese. K přihlášení používejte svého emailového uživatele a k němu příslušné heslo.

Semináře pro kvintu a sextu ve šk. r. 2020/2021

Art seminář – Olga Vršková

"Každý den je nová šance. Nepřestávej makat a možná něco přijde." Harvey Pekar (mj. autor komiksové série American Splendor)

Co o nás, naší kultuře a době vypráví díla umění? Jak umění porozumět? Kde se berou náměty pro uměleckou tvorbu? Jak otevřít cestu k uměleckému procesu? Jak si užívat umění v běžném životě? Jak uměleckou tvorbou prohloubit a reflektovat každodenní zkušenosti? Jak zůstat kreativní za všech okolností?

Svět je inspirace a díky umění mu můžete porozumět.

Pojďte si to všechno vyzkoušet v art semináři.

Biologie v praxi – Ondřej Bílý

Součásti semináře je možné rozdělit do několika kategorií:

Člověk a jeho zdraví obsahuje mj. kapitoly o léčivech (použití, jména, účinky na běžná onemocnění), základech první pomoci, zdraví člověka, relaxační a uvolňovací cviky pro regeneraci organismu, základy vaření běžných jídel, přípravu a vykuchání ryb, ptáků a savců do kuchyně nebo výrobu piva a vína.

Příroda kolem nás Vás seznámí nejen s invazními druhy rostlin a živočichů v ČR či běžnými druhy rostlin a živočichů v okolí školy, ale také s ochranou přírody a NP a CHKO ČR.

Do terénu! Obsahuje sběr přírodovědných dat v terénu, jejich zaznamenávání, třídění a zpracování, orientaci v terénu – mapy, busoly, GPS, azimut, základy balení batohu na vícedenní expedice, základy potřebné pro táboření a vaření v terénu, výběr kvalitního vybavení do terénu.

Součástí jsou také terénní výpravy v rámci ČR.

Debate seminar – Martin Regeczy

Learn how to win every argument. Improve your presentation skills. Become a confident and persuasive speaker.

This seminar will prepare you to attend the Prague Debate Spring, an international debate tournament with participants from over 30 countries. You will learn how to make a good argument, how to properly structure a speech, how to present persuasively and, of course, we will do practice debates on various topics.

Prior knowledge of debate topics is not necessary. At the end of this seminar you will be comfortable discussing almost anything. The diversity of debate topics will be large ranging from international politics (e.g., should all countries have a right to nuclear weapons?), law and human rights (should we allow the death penalty?), feminism (is feminism actually good for women?), sport (should we penalize sporting clubs for the behavior of their fans?), media (should we ban reality TV?) to ethics (should animal cloning be legalised?) and many more.

Literatura! Divadlo! – Pavla Langmajerová

LiDi! Literatura! Divadlo!

Číst. Psát. Chodit do divadla. Diskutovat. Poznávat. Zkoušet.

Seminář je určen studentům se zájmem o současnou literaturu a divadlo. V rámci semináře studenti navštíví minimálně šest divadelních představení ročně a přečtou zajímavá současná literární díla. Součástí semináře jsou dílny tvůrčího psaní a dramatického projevu, dále také beseda se spisovatelem/spisovatelkou.

Otevřená laboratoř – Simona Čábelová

Nestačí ti počet laboratorních cvičení během výuky chemie? Chceš vědět, co jsou jodové hodiny, pufry, jak vyrobit "zlato"? Zajímá tě, jak probíhá titrace, jak připravit vodík, jak vypadá kofein, jak správně napsat protokol? A co chemická olympiáda? Chtěl(a) by ses jí zúčastnit? Nebo si naopak nejsi v některých částech chemie jistý(á) a chceš to změnit? Pokud je na většinu otázek tvá odpověď "ano", dokážeš najít své místo v týmu a rád(a) nad věcmi přemýšlíš, je tento seminář přímo pro tebe! Seminář je koncipován jako praktické doplnění, prohloubení a rozšíření témat probíraných v hodinách chemie.

Problem-solving matematika – Štěpánka Svobodová

V rámci semináře budeme společně řešit problémy, na které se v běžných hodinách matematiky nedostalo. Vašim vlastním nápadům se meze nekladou.

Projdeme zajímavé úlohy z olympiád, korespondenčních kurzů i zahraničních soutěží.

Potřebnými pomůckami, které jistě využijeme, jsou: papír, tužka, rýsovací potřeby, kalkulačka, tabulky, školní počítače, no a samozřejmě mozek!

To vše máte – a pokud ne, až na výjimky můžete sehnat ve školním papíromatu.

Programování – Milan Kratochvíl

Seminář je určen zájemcům o získání základů programování, které jsou potřebné pro pozdější práci v jakémkoliv programovacím jazyku či prostředí. Seminář bude užitečný pro zájemce o pozdější studium informatiky a doporučujeme ho také všem, kteří přemýšlí o studium na jakékoliv VŠ přírodovědného, technického či ekonomického směru, kde obvykle nějaký druh programování figuruje jako jeden z předmětů. Náročnost i konkrétnější zaměření semináře budou uzpůsobeny zkušenostem přihlášených studentů. 

Ruština (dvouletý seminář pro začátečníky) – Michaela Stoilova

Cílem předmětu je získání dovedností v oblasti všestranné jazykové komunikace v ruském jazyce. Jde o dovednosti základů gramatického a lexikálního systému tohoto jazyka, porozumění zvukovým, obrazovým i písemným dokumentům, zvládnutí ústní komunikace v situacích běžné promluvy, schopnost písemného vyjadřování v jazyce v souvislosti s úrovní získávaných vědomostí.

Seminář je již otevřen jako dvouletý a bude vyučován druhý rok. Pokračují v něm tak studenti, kteří již ho tento školní rok studují.

Současný svět – Václav Čada

Nastal pádem Berlínské zdi a rozpadem SSSR v roce 1989 konec dějin? Asi ne, protože to všechno už tu bylo a znovu bude.

Seminář otevírá současná i historická témata formující svět a naše životy, diskutuje migraci, války, převraty, environmentální problémy, moderní technologie i budoucnost světa v roce 2050. Volby témat semináře máte možnost volit i Vy.

Chceme-li rozumět současnosti, musíme rozumět minulosti, neboť v každém okamžiku dějin je vždy obsažena celá minulost. Chcete také rozumět?

Vytrvalostní / kondiční běh – Martin Janda

Seminář je určený pro aktivní studenty a studentky, kteří se nebojí nových výzev a zvládnou uběhnout 4 km v kuse bez zastavení.

Cílem je účast na Juniorském maratonu jako člen/členka školní štafety, případně na dalších závodech – s úsměvem a především ve zdraví.

V návaznosti na sportovní projektovou školu v přírodě v tercii se v rámci tréninkově-zaměřeného semináře (běháme v každém počasí) také dozvíte více o tématech:

Proč vlastně běhat, Součásti běžeckého tréninku, Běh a naše tělo, Výživa a regenerace, Jednoduchá funkční diagnostika, Tréninkový deník.

World Religions – Maike Urban

Flying in a spaceship over the world, you spot several different civilizations. Civilizations at war. Civilizations at peace. Civilizations trading with one another. Civilizations meeting one another for the first time. What is central to these interactions?

In each of these cases, religion has been a driving force in their decision-making and cultural development. Why is religion so fundamental to each society? How is each culture affected by religion and is key to its development?

Combined with guest “believers”, we will take an outside look at these religions and learn why others felt these beliefs are worth such a sacrifice.

Patrik Čermák vítězem obvodního kola FO

Kvartán Patrik Čermák vyhrál obvodní kolo Fyzikální olympiády a postupuje do kola krajského. Gratulujeme, děkujeme za skvělou reprezentaci školy a držíme palce v krajském fyzikálním zápolení. 

načíst další