Aktuality

Konečné výsledky přijímacího řízení - Nový PORG

Výsledky přijímacího řízení do primy školního roku 2022/2023 osmiletého gymnázia PORG - gymnázium a základní škola, o.p.s., územní pracoviště Nový PORG.

Cena rektorky pro kolegyni Veroniku Ungrovou

Mimořádná cena rektorky UK za rok 2021 byla 12. dubna 2022 udělena naší kolegyni Veronice Ungrové "za záslužný čin prokazující mimořádnou občanskou statečnost". Gratulujeme!

Finále Logické olympiády

Sextán Patrik Čermák se v celostátním finále Logické olympiády umístil mezi středoškoláky na skvělém 11. místě. Gratulujeme!

Logická olympiáda - výsledky

Novoporgovští basketbalisté vicemistry Prahy

V pondělí 4. dubna 2022 se novoporgovští studenti, kteří soutěží v kategorii mužů, stali basketbalovými vicemistry Prahy. Gratulujeme!

PORG

Semináře pro kvintu a sextu ve šk. r. 2022/2023

Art seminář

"Každý den je nová šance. Nepřestávej makat a možná něco přijde." Harvey Pekar (mj. autor komiksové série American Splendor) Co o nás, naší kultuře a době vypráví díla umění? Jak umění porozumět? Kde se berou náměty pro uměleckou tvorbu? Jak otevřít cestu k uměleckému procesu? Jak si užívat umění v běžném životě? Jak uměleckou tvorbou prohloubit a reflektovat každodenní zkušenosti? Jak zůstat kreativní za všech okolností? Svět je inspirace a díky umění mu můžete porozumět. Pojďte si to všechno vyzkoušet v Art semináři.

Astrofyzika

Seminář, ve kterém více teoreticky, a snad i trochu prakticky (v možnostech časového umístění semináře) projdeme základní témata pro začínající či lehce pokročilé studenty astrofyziky. Základem budou osnovy amerického vysokoškolského kurzu pro nepřírodní obory A101 (M. Zeilig, 2002: Astronomy, The Evolving Universe, 9th Edition), doplněné potřebnou úrovní matematiky.

Fiction or Future through TED and Talks

Students will learn about latest innovations in technology, genetics, and neuroscience as well as what's currently in research and development. Activities will include viewing TED Talks, class discussions, online research, and interviews. This class will culminate in an exercise of science prefiction (prediction in fiction).

Global issues through film

The world we are living in is complex and there are countless points of views on every topic. There are many different ways of trying to make sense of our world and seeing things from different perspectives. One way is through film. This seminar wants to shine a light on various events and global issues of the 20th and 21st century, emphasizing the importance and impact of these events on individuals and societies. We will watch movies as well as documentaries, all languages possible, with English subtitles.

Globální změny

Dochází opravdu k oteplování planety Země? A pokud ano, je to problém? Jak velký vliv má na globální změny klimatu člověk? Lze proces změn ještě vůbec zastavit nebo alespoň zpomalit? Má vůbec cenu se o to pokoušet? Jak se vyznat ve změti informací, které si často vzájemně protiřečí? To jsou jen některé z otázek, na které se budeme snažit společně najít odpovědi. Na problematiku se podíváme z různých úhlů pohledu. Na klimatické změny se nejdříve podíváme v obecném kontextu. Nahlédneme pod pokličku oblastí jako je výroba energie, zemědělství a průmysl, doprava, ekoturismus, biodiverzita, zpětné smyčky, mezinárodní úmluvy a mnoho dalšího. Na závěr semináře se pokusíme o vytvoření vlastního projektu k tématu.

MUN CLUB

Model United Nations club offers a platform for you to debate on a wide range of current events. You will have the chance to represent different nations as delegates and must therefore represent that country as realistically and responsibly as possible and act accordingly. The MUN Club Model adheres to the formalities of the UN creating a unique debate environment where diplomacy is used to reach the ultimate goals of international peace and sustainability. You will develop skills in research, formal writing, and public speaking, all of which are useful in the future. What is important within MUN is its ability to bring together an international community; within bigger conferences such as our own PORGMUN, where students come and participate from all around the world. Attending the MUN club will also help you greatly if you decide to be a delegate or chair in other conferences around the world.

Otevřená laboratoř

Nestačí ti počet laboratorních cvičení během výuky chemie? Chceš vědět, co jsou jodové hodiny, pufry, jak vyrobit "zlato"? Zajímá tě, jak probíhá titrace, jak připravit vodík, jak vypadá kofein, jak správně napsat protokol? A co chemická olympiáda? Chtěl(a) by ses jí zúčastnit? Nebo si naopak nejsi v některých částech chemie jistý(á) a chceš to změnit? Pokud je na většinu otázek tvá odpověď "ano", dokážeš najít své místo v týmu a rád(a) nad věcmi přemýšlíš, je tento seminář přímo pro tebe! Seminář je koncipován jako praktické doplnění, prohloubení a rozšíření témat probíraných v hodinách chemie.

Praktická biologie

Seminář Praktická biologie vám pomůže objevit biologii všude kolem vás. Ukáže nám, že se skrývá v těch nejběžnějších procesech našeho života a že je všechno, jen ne nudná. Prozkoumáme ji v laboratoři při izolaci DNA, kultivaci bakterií, pitvání ryb či pozorování prvoků. Podíváme se na ní venku při sledování lišejníků, poznávání hub, pozorování chování hmyzu a vysvětlování ekologických vztahů. Zaměříme se i na vlastní tělo při nácviku první pomoci, studiu prevence a léčby běžných chorob, zdravotních aspektů cestování, diagnostice svalových dysbalancí a základů zdravého životního stylu. Budeme diskutovat o genetických modifikacích, ochraně živočichů a nasimulujeme si WHO konferenci. A mnoho dalšího - užitečného a praktického.

Problem–solving matematika

V rámci semináře budeme společně řešit problémy, na které se v běžných hodinách matematiky nedostalo. Vašim vlastním nápadům se meze nekladou. Projdeme zajímavé úlohy z olympiád, korespondenčních kurzů i zahraničních soutěží. Potřebnými pomůckami, které jistě využijeme, jsou: papír, tužka, rýsovací potřeby, kalkulačka, tabulky, školní počítače, no a samozřejmě mozek! To vše máte – a pokud ne, až na výjimky můžete sehnat ve školním papíromatu.

Seminář tvůrčího překladu a tvůrčího psaní

Umíte anglicky? Ano. Umíte česky? Ano. Umíte překládat? Hm… Seminář je určen studentům, kteří chtějí tvůrčím způsobem zkoumat vztahy mezi angličtinou a češtinou. Rádi by si vyzkoušeli překlady uměleckých textů, bádali nad tím, co funguje v angličtině a co nejde použít v rodném jazyce. Zjišťovali, jak přeložit frazémy, ale i vulgarismy. Chtěli by poznat úskalí titulkování filmů. Dozvědět se, v čem tkví úspěch českého překladu Harryho Pottera (i Rowlingová byla spokojena). Účastnící semináře budou také systematicky prohlubovat a rozvíjet své schopnosti písemného vyjadřování a tvůrčího psaní. Náplní semináře bude také práce s různými literárními postupy v beletrii a poezii, rozbory textů, rozbory překladů, psaní vlastních textů, vlastních překladů. Seminář bude (z části) veden profesionálním překladatelem/ překladatelkou z angličtiny. Navštívíme autorské čtení živého spisovatele či překladatele. A uspořádáme setkání se spisovatelem či spisovatelkou přímo ve škole v semináři. Kritériem prospěchu v semináři je aktivní účast v hodinách a splnění předepsaných povinností (překlady, texty, reflexe).

Sportovní seminář

Sportovní seminář zaměřený na běh aneb od joggingu po maraton. Seminář je určený pro aktivní studenty a studentky, kteří se nebojí nových výzev a zvládnou uběhnout 5 kilometrů v kuse bez zastavení. Cílem je účast na Juniorském maratonu 2023 jako člen/členka školní štafety, případně na dalších závodech – s úsměvem a především ve zdraví. V rámci tréninkově-zaměřeného semináře se také dozvíme o tématech: Proč vlastně běhat, Součásti běžeckého tréninku, Běh a naše tělo, Výživa a regenerace, Jednoduchá funkční diagnostika, Tréninkový deník.

Trochu bláznit je lidské

Co si vzít do každodennosti z psychologie a psychoterapie 21. století Máte chuť se dozvědět, jak se sebou zacházet, abyste byli v pohodě? Nebo jak dneska popisujeme osobnost a co si z těchto konceptů můžeme vzít? Jak rozumět vývojové psychologii a kolik z toho je pro nás zajímavé, když už jsme vlastně dospělí? Co je vlastně duševní nemoc a jak se dá léčit? Přijďte na seminář kombinující teorii z psychologie osobnosti, vývojové psychologie a dynamické psychoterapie s jednoduchými doporučeními do praxe a sebepéče v každodennosti.

Underground gallery

V prostorách školní jídelny se právě otevírá experimentální umělecký prostor UNDERGROUND GALLERY. Pokud je výtvarné umění vaše cesta, jak se vyjádřit, oslovte kohokoli z týmu výtvarného semináře, např: 

Olgu Vrškovou Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. document.getElementById('cloakc972a91d541ca414d3b8558dd9e3059c').innerHTML = ''; var prefix = 'ma' + 'il' + 'to'; var path = 'hr' + 'ef' + '='; var addyc972a91d541ca414d3b8558dd9e3059c = 'vrskova' + '@'; addyc972a91d541ca414d3b8558dd9e3059c = addyc972a91d541ca414d3b8558dd9e3059c + 'novyporg' + '.' + 'cz'; var addy_textc972a91d541ca414d3b8558dd9e3059c = 'vrskova' + '@' + 'novyporg' + '.' + 'cz';document.getElementById('cloakc972a91d541ca414d3b8558dd9e3059c').innerHTML += ''+addy_textc972a91d541ca414d3b8558dd9e3059c+''; Viki Bezděkovou Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. document.getElementById('cloakb835c2b828a621a3c52a44d2ea3f799a').innerHTML = ''; var prefix = 'ma' + 'il' + 'to'; var path = 'hr' + 'ef' + '='; var addyb835c2b828a621a3c52a44d2ea3f799a = 'bezdekovaviktorie' + '@'; addyb835c2b828a621a3c52a44d2ea3f799a = addyb835c2b828a621a3c52a44d2ea3f799a + 'novyporg' + '.' + 'cz'; var addy_textb835c2b828a621a3c52a44d2ea3f799a = 'bezdekovaviktorie' + '@' + 'novyporg' + '.' + 'cz';document.getElementById('cloakb835c2b828a621a3c52a44d2ea3f799a').innerHTML += ''+addy_textb835c2b828a621a3c52a44d2ea3f799a+''; Leylu Pallas Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. document.getElementById('cloakcc702cb6ac683e40d513ffaf8c521802').innerHTML = ''; var prefix = 'ma' + 'il' + 'to'; var path = 'hr' + 'ef' + '='; var addycc702cb6ac683e40d513ffaf8c521802 = 'pallasleyla' + '@'; addycc702cb6ac683e40d513ffaf8c521802 = addycc702cb6ac683e40d513ffaf8c521802 + 'novyporg' + '.' + 'cz'; var addy_textcc702cb6ac683e40d513ffaf8c521802 = 'pallasleyla' + '@' + 'novyporg' + '.' + 'cz';document.getElementById('cloakcc702cb6ac683e40d513ffaf8c521802').innerHTML += ''+addy_textcc702cb6ac683e40d513ffaf8c521802+''; Vasku Starikovou Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. document.getElementById('cloak4dce0f2086f6d887be5c5df5a28e8bae').innerHTML = ''; var prefix = 'ma' + 'il' + 'to'; var path = 'hr' + 'ef' + '='; var addy4dce0f2086f6d887be5c5df5a28e8bae = 'starikovavassilina' + '@'; addy4dce0f2086f6d887be5c5df5a28e8bae = addy4dce0f2086f6d887be5c5df5a28e8bae + 'novyporg' + '.' + 'cz'; var addy_text4dce0f2086f6d887be5c5df5a28e8bae = 'starikovavassilina' + '@' + 'novyporg' + '.' + 'cz';document.getElementById('cloak4dce0f2086f6d887be5c5df5a28e8bae').innerHTML += ''+addy_text4dce0f2086f6d887be5c5df5a28e8bae+'';
a my vás kurátorsky podpoříme a pomůžeme vám vytvořit smysluplnou autorskou výstavu. 
V současné době si můžete v UNDERGROUND GALLERY prohlédnout výstavu maleb VIKI BEZDĚKOVÉ.

Patrik Čermák ve finále Logické olympiády

Po postupu do krajského kola, kde soutěžilo několik zástupců Nového PORGu a PORGu Libeň, se podařilo Patriku Čermákovi ze sexty A dostat i do celorepublikového kola, které proběhne 29. listopadu v Míčovně Pražského hradu. Patriku, gratulujeme a držíme palce!

PORG Basket ve školním roce 2021/2022

Školní basketbalový tým vstupuje do nové sezóny s těmito družstvy:

PORG Basket tréninky pro školní rok 21/22

 

načíst další