Kalendář akcí

13 duben

Humanitní dýchánek: Život stářím nekončí

Online přednáška z cyklu humanitních dýchánků Život stářím nekončí. Připojte se na Teams v úterý 13. dubna od 17.00.

22 duben

Science Café: Mianmar alias Barma

Ve čtvrtek 22. dubna 2021 bude hostem Science Café Nového PORGu David Hainall, který bude vyprávět o Myanmaru. Připojte se na Teams od pů šesté.

Anotace k přednášce:

Myanmar, nebo chcete-li Barma, byla po dlouhá léta světu a běžným turistům uzavřenou zemí. Situace se však velmi rychle mění a z Barmy se stává jedna z nejvyhledávanějších destinací v jihovýchodní Asii. Toto platilo až do nedávné doby, kdy v rozporu s výsledky demokratických voleb převzala moc vojenská junta. Země se nyní zmítá v lidových nepokojích, v násilně potlačovaných demonstracích a postupném upevňování vojenské diktatury. 

Kromě aktuální neutěšené politické situace probereme nepřeberné možnosti turistiky a alespoň virtuálně se vydáme na cestu plnou překvapení po světoznámých barmských památkách, z nichž mnohé jsou zapsané na seznam světového dědictví UNESCO. Svatá místa budeme střídat s rázovitým barmským venkovem. Navštívíme i jezero Inle, na němž plují desítky lodí s rybáři, kteří stejně jako jejich předkové stále pádlují nohou a kde si místní přímo na vodní hladině budují plovoucí zahrady. Navštívíme trhy s jadeity, kde se uzavírají denní obchody o objemu desítek tisíc amerických dolarů, a přesto stále patří Barma k nejchudším zemím světa. Závěr přednášky bude věnovaný malebným a skoro liduprázdným plážím a rybářským trhům v Ngapali.

1 červen

Sekundánské divadlo 2021

Autorské divadelní představení, které se studenty obou sekund každoročně připravují jejich učitelé českého jazyka a literatury, se uskuteční i letos. Těšit se můžete na červnový divadelní zážitek, pravděpodobně pod širým nebem.