Proběhlé akce

NP basketbalisté kralují Praze 4

Letošní ročník poháru škol POPRASK v basketbale na Praze 4 suverénně ovládli naši hráči. Po úspěšné kvalifikaci nenašli přemožitele ani ve finálové skupině, když v rozhodujícím zápase o první místo deklasovali soupeře 41:0. Gratulujeme!

 

Přednáška o studiu architektury

Proč studovat architekturu? Jak se připravit na přijímací zkoušky? Jak je studium architektury na ČVUT v Praze organizované? Jak vypadají studentské architektonické projekty a kde je lze vidět? Nejen o těchto tématech přednášel v pátek 14. února 2020 náš absolvent Tobiáš Tarcala studentům IB Visual Arts.

Setkání se spisovatelem Janem Němcem

Seminář tvůrčího psaní navštívil ve čtvrtek 6. února 2020 spisovatel Jan Němec, který studentům představil svou zatím poslední knihu Možnosti milostného románu a povídal si s nimi o psaní, literatuře, o své práci editora literárního měsíčníku a filmového scénáristy.

Češtinářská TLC: Ke kořenům

TLC (Teachers Learning Communities) je zkratka používaná pro skupiny učitelů, kteří se scházejí za účelem sdílení vzájemné praxe.  Na Novém PORGu fungují TLC velmi úspěšně již pátým rokem. V rámci pravidelných měsíčních schůzek kolegů, kteří se vzájemně podporují v profesním rozvoji, se setkáváme nad konkrétními kroky i výsledky učitelských plánů. Každá schůzka má vždy svého odborníka na zvolenou problematiku, který se tak stává vedoucím a moderátorem daného setkání. 

Zatím poslední TLC schůze vyučujících českého jazyka a literatury na NP se odehrála v pátek 7. února 2020. Hlavním tématem byly kořeny slovanské kultury a výuka pomocí metod vnímavého učení (responsive teaching), došlo také na sdílení dobré praxe a práci s cennými cíli. Vedoucím slovanského setkání byl Ondřej Macura, absolvent oboru všeobecná a srovnávací slavistika na FF UK. Pozvání k odborné diskusi přijala i kolegyně Jana Königsmarková, která se v současné době věnuje především mateřským radostem a povinnostem, neztrácí však kontakt ani se svou češtinářskou komunitou.

 

MUN Bilbao

Pololetní prázdniny a k nim darované ředitelské volno (od 30. ledna do 2. února 2020) strávila skupina kvintánů a sextánů na studentské konferenci MUN (Model United Nations) ve španělském Bilbau; Nový PORG tam celá výprava pod vedením Fiony Hedderman a Jasona Kuckera skvěle reprezentovala!

Humanitní dýchánek: Co je antropocén?

V úterý 21. ledna se uskutečnila další přednáška z cyklu Humanitních dýchánků. Tentokrát na Nový PORG zavítal profesor Václav Bělohradský, který hovořil o epoše lidských dějin zvané antropocén.

BIX: Zimní přechod Středohoří

Zimní přechod Českého středohoří patří k nejnáročnějším BIX expedicím, kterou profesor Ondřej Bílý pro naše studenty pořádá. Tentokrát se tato tradiční akce uskutečnila druhý lednový víkend roku 2020, a i když mrazy účastníky nepotrápily tolik jako před dvěma lety, i tak si studenti zaslouží velký obdiv za to, jak expedici zvládli!

Zúčastnění studenti:

Eliška Staňková  Lukáš Procházka  Jakub Niederle  Libuše Rybínová  Vanda Soušková  David Tejnecký  Jiří Niederle  Kubeš Jan  Martin Bloudek  Dominik Kobrle Tomáš Homolka 

 

Science Café: Moderní antivirotika

V úterý 7. ledna 2020 byl hostem Nového PORGu doktor Radim Nencka. Během jeho přednášky o antivirotikách a jejich aktuálním výzkumu posluchače nejvíce zaujala myšlenka jedné pilulky, která by nás ochránila před všemi viry napadajícími dýchací systém třeba až na půl roku.
 

Sekundánské autorské divadlo

V pondělí 16. prosince 2019 se na Novém PORGu konaly dvě divadelní premiéry, kterými vyvrcholil podzimní projekt obou sekund. Sekunda A se ve svém autorském divadle inspirovala slavným detektivním příběhem Agathy Christie Vražda v Orient expresu, sekunda B autorsky zpracovala neméně slavnou filmovou komedii Někdo to rád horké. Obě divadelní představení, Vražda v Orient expresu i Někdo to rád teplé, sklidila uznání a potlesk; téměř tříměsíční kolektivní snažení (studenti si vybrali námět a text divadelní hry sami napsali, každý člen třídy se podílel na přípravě a realizaci představení jako herec i jako člen inscenačního týmu) si to zasloužilo!

Vražda v Orient expresu sekundy A

Někdo to rád teplé sekundy B

Setkání s absolventy

Start nového kalendářního roku je na Novém PORGu vždy spojen s milou společenskou událostí, se setkáním s našimi absolventy. V sobotu 4. ledna 2020 se v restauraci Na tý louce zelený sešli zástupci všech dosavadních maturitních ročníků se svými bývalými gymnaziálními učiteli, v pondělí 6. ledna jsme početnou skupinu absolventů přivítali na ranním shromáždění v malé tělocvičně. Po tomto setkání se pro současné studenty vyšších ročníků naskytla vzácná příležitost k individuálním rozhovorům s absolventy, dnes studenty prestižních univerzit po celém světě, o jejichž zkušenosti a cenné rady je vždy velký zájem.

načíst další