Proběhlé akce

Východ slunce na Karlově mostě

Letošní septimáni se, dešti navzdory, podíleli na založení nové tradice - ranní slunovratové procházky za východem slunce na Karlův most - od sv. Víta za sv. Petrem. Předposlední školní den 29. června 2020 bylo nakonec vše krásné - putování za "světlem", pražským slunovratovým mystériem, kraťounké "zaskvotování" letní terasy restaurace Nebozízek i výborné dortíky v cukrárně U Knoflíčků!

Dofe expedice 2020: Národní park Šumava

V posledních dnech letošního školního roku proběhla ostrá expedice našich členů programu DofE (Cena vévody z Edinburghu). Účelem expedice byl přechod Šumavy s důrazem na pozorování místní flóry. I přes počáteční nepřízeň počasí a náročnost pochodu dopadla výprava úspěšně, členům expedičního týmu tak již zbývá jen krůček k získání „zlaté úrovně“. 

BIX: Přechod Českého lesa

Poslední BIX expedicí letošního školního roku byl pětidenní přechod CHKO Český les. Vedoucí projektu Biologie v praxi Mgr. Ondřej Bílý děkuje všem účastníkům za úspěšné absolvování náročného testu jejich fyzické kondice, největší odměnou byla nádherná liduprázdná krajina a čistá příroda.

BIX: Expedice Pavouk

První BIX expedice v době pokoronavirové se uskutečnila během posledního květnového víkendu a měla poměrně výjimečný program. Profesor Bílý zavedl své studenty do skal, aby tam absolvovali základní výcvik lezení včetně vázání uzlů a různých výstupových a slaňovacích technik. Program celé akce zajistili vyškolení a certifikovaní instruktoři lezení z centra Mammut Holešovice, vše proběhlo bez zádrhelů a hlavně bez zranění. Všichni zúčastnění si zaslouží dík a pochvalu za perfektní spolupráci!

Absolventi kurzu:

Hynek Hartl  Simona Pacáková  Anna Muchová  Emma Vážanová Jakub Niederle David Konvalina Julie Mrázová Jiří Niederle Jan Uher Robin Janoušek Hana Uhlířová Rebeka Zlesáková Jonáš Gaigr – fotograf Dominik Kobrle Regina Gregorová

Výlet s absolventy

Novoporgovští absolventi, kteří museli z pandemických důvodů opustit své evropské i zámořské univerzity, si uvědomují, že jejich gymnaziální učitelé v časech distanční výuky strádají, protože jim chybí společnost, povídání a osobní kontakt. Naštěstí naše bývalé studenty neopouštějí dobrovolnické myšlenky ani po úspěšném ukončení jejich CAS (creativity, activity, service) projektů v rámci IB programu a nad pomocí komunitám v nouzi přemýšlejí dál. Důkazem budiž výlet z Velkých Popovic na rozhlednu Ládví v rámci jarní akce, která by mohla nést název "Vezmi svého bývalého učitele na procházku". Děkujeme Sáře Davidové za nápad i za organizaci.

Haló - co se stalo

Kvintánské časopisy právě vyšly

Potěšte se jarním kvintánským projektem, během kterého studenti vytvářeli vlastní školní časopis. Dozvíte se zajímavosti o kulturním, sportovním ale i akademickém životě Nového PORGu. Reflexi samozřejmě neunikla ani distanční výuka!

Pilot Haló - co se stalo Freš PORG News Výběr aneb To nejlepší z dalších zpravodajů

Literární kavárna: Nobelisté ve stínu

Doba koronavirová přinesla do češtinářské komunity Nového PORGu přece jen jistou změnu. Teachers Learning Communities schůze jsme vyměnili za literární kavárny, které se konají každý čtvrteční večer a odehrávají se v nepatrně uvolněnější atmosféře než didakticky a pedagogicky zaměřené TLC, jež se svou odbornou náročností hodí spíše do časů nepandemických. Duchovním otcem těchto online setkání s literaturou je Ondřej Macura, který s neúnavnou kreativitou týden co týden stanovuje nové téma dalšího společného sezení. Ve čtvrtek 23. dubna 2020 se četlo z děl laureátů Nobelovy ceny za literaturu, výběr však měl být zaměřen na jména méně známá, představitele malých národních literatur či na autory, kteří se do seznamů středoškolské četby (zatím?) neprobojovali. Jeden krásný čtvrteční večer jsme tedy strávili ve společnosti Selmy Lagerlöfové, Pearl S. Buckové, Octavia Paze, Woleho Soyinky, Czeslawa Milosze a Olgy Tokarczukové.

NP basketbalisté kralují Praze 4

Letošní ročník poháru škol POPRASK v basketbale na Praze 4 suverénně ovládli naši hráči. Po úspěšné kvalifikaci nenašli přemožitele ani ve finálové skupině, když v rozhodujícím zápase o první místo deklasovali soupeře 41:0. Gratulujeme!

 

Přednáška o studiu architektury

Proč studovat architekturu? Jak se připravit na přijímací zkoušky? Jak je studium architektury na ČVUT v Praze organizované? Jak vypadají studentské architektonické projekty a kde je lze vidět? Nejen o těchto tématech přednášel v pátek 14. února 2020 náš absolvent Tobiáš Tarcala studentům IB Visual Arts.

Setkání se spisovatelem Janem Němcem

Seminář tvůrčího psaní navštívil ve čtvrtek 6. února 2020 spisovatel Jan Němec, který studentům představil svou zatím poslední knihu Možnosti milostného románu a povídal si s nimi o psaní, literatuře, o své práci editora literárního měsíčníku a filmového scénáristy.

načíst další