Proběhlé akce

Haló - co se stalo

Kvintánské časopisy právě vyšly

Potěšte se jarním kvintánským projektem, během kterého studenti vytvářeli vlastní školní časopis. Dozvíte se zajímavosti o kulturním, sportovním ale i akademickém životě Nového PORGu. Reflexi samozřejmě neunikla ani distanční výuka!

Pilot Haló - co se stalo Freš PORG News Výběr aneb To nejlepší z dalších zpravodajů

Literární kavárna: Nobelisté ve stínu

Doba koronavirová přinesla do češtinářské komunity Nového PORGu přece jen jistou změnu. Teachers Learning Communities schůze jsme vyměnili za literární kavárny, které se konají každý čtvrteční večer a odehrávají se v nepatrně uvolněnější atmosféře než didakticky a pedagogicky zaměřené TLC, jež se svou odbornou náročností hodí spíše do časů nepandemických. Duchovním otcem těchto online setkání s literaturou je Ondřej Macura, který s neúnavnou kreativitou týden co týden stanovuje nové téma dalšího společného sezení. Ve čtvrtek 23. dubna 2020 se četlo z děl laureátů Nobelovy ceny za literaturu, výběr však měl být zaměřen na jména méně známá, představitele malých národních literatur či na autory, kteří se do seznamů středoškolské četby (zatím?) neprobojovali. Jeden krásný čtvrteční večer jsme tedy strávili ve společnosti Selmy Lagerlöfové, Pearl S. Buckové, Octavia Paze, Woleho Soyinky, Czeslawa Milosze a Olgy Tokarczukové.

NP basketbalisté kralují Praze 4

Letošní ročník poháru škol POPRASK v basketbale na Praze 4 suverénně ovládli naši hráči. Po úspěšné kvalifikaci nenašli přemožitele ani ve finálové skupině, když v rozhodujícím zápase o první místo deklasovali soupeře 41:0. Gratulujeme!

 

Přednáška o studiu architektury

Proč studovat architekturu? Jak se připravit na přijímací zkoušky? Jak je studium architektury na ČVUT v Praze organizované? Jak vypadají studentské architektonické projekty a kde je lze vidět? Nejen o těchto tématech přednášel v pátek 14. února 2020 náš absolvent Tobiáš Tarcala studentům IB Visual Arts.

Setkání se spisovatelem Janem Němcem

Seminář tvůrčího psaní navštívil ve čtvrtek 6. února 2020 spisovatel Jan Němec, který studentům představil svou zatím poslední knihu Možnosti milostného románu a povídal si s nimi o psaní, literatuře, o své práci editora literárního měsíčníku a filmového scénáristy.

Češtinářská TLC: Ke kořenům

TLC (Teachers Learning Communities) je zkratka používaná pro skupiny učitelů, kteří se scházejí za účelem sdílení vzájemné praxe.  Na Novém PORGu fungují TLC velmi úspěšně již pátým rokem. V rámci pravidelných měsíčních schůzek kolegů, kteří se vzájemně podporují v profesním rozvoji, se setkáváme nad konkrétními kroky i výsledky učitelských plánů. Každá schůzka má vždy svého odborníka na zvolenou problematiku, který se tak stává vedoucím a moderátorem daného setkání. 

Zatím poslední TLC schůze vyučujících českého jazyka a literatury na NP se odehrála v pátek 7. února 2020. Hlavním tématem byly kořeny slovanské kultury a výuka pomocí metod vnímavého učení (responsive teaching), došlo také na sdílení dobré praxe a práci s cennými cíli. Vedoucím slovanského setkání byl Ondřej Macura, absolvent oboru všeobecná a srovnávací slavistika na FF UK. Pozvání k odborné diskusi přijala i kolegyně Jana Königsmarková, která se v současné době věnuje především mateřským radostem a povinnostem, neztrácí však kontakt ani se svou češtinářskou komunitou.

 

MUN Bilbao

Pololetní prázdniny a k nim darované ředitelské volno (od 30. ledna do 2. února 2020) strávila skupina kvintánů a sextánů na studentské konferenci MUN (Model United Nations) ve španělském Bilbau; Nový PORG tam celá výprava pod vedením Fiony Hedderman a Jasona Kuckera skvěle reprezentovala!

Humanitní dýchánek: Co je antropocén?

V úterý 21. ledna se uskutečnila další přednáška z cyklu Humanitních dýchánků. Tentokrát na Nový PORG zavítal profesor Václav Bělohradský, který hovořil o epoše lidských dějin zvané antropocén.

BIX: Zimní přechod Středohoří

Zimní přechod Českého středohoří patří k nejnáročnějším BIX expedicím, kterou profesor Ondřej Bílý pro naše studenty pořádá. Tentokrát se tato tradiční akce uskutečnila druhý lednový víkend roku 2020, a i když mrazy účastníky nepotrápily tolik jako před dvěma lety, i tak si studenti zaslouží velký obdiv za to, jak expedici zvládli!

Zúčastnění studenti:

Eliška Staňková  Lukáš Procházka  Jakub Niederle  Libuše Rybínová  Vanda Soušková  David Tejnecký  Jiří Niederle  Kubeš Jan  Martin Bloudek  Dominik Kobrle Tomáš Homolka 

 

Science Café: Moderní antivirotika

V úterý 7. ledna 2020 byl hostem Nového PORGu doktor Radim Nencka. Během jeho přednášky o antivirotikách a jejich aktuálním výzkumu posluchače nejvíce zaujala myšlenka jedné pilulky, která by nás ochránila před všemi viry napadajícími dýchací systém třeba až na půl roku.
 
načíst další