Proběhlé akce

BIX: Zimní stopy Šumava

Další letošní expedice předmětu Biologie v praxi mířila do NP Šumava, kde od 19. do 22. ledna panovalo počasí vskutku zimní, sněhová nadílka byla neuvěřitelná, mrazy třeskuté (v noci i minus 30 stupňů). Jednalo se tedy o opravdu polární akci a nácviky termoregulačních opatření a první pomoci před velkou zimou, omrzlinami či puchýři byly velmi autentické. Plánované sledování zimních stop zvěře bylo v těchto podmínkách velmi obtížné. Zvířata jsou odsouzena k pohybu pod sněhem, protože kromě jelenů a srnců u nás skoro žádné zvíře, které by bylo vyšší, než je současná vrstva sněhu na Šumavě, nežije.

Účastníci akce:

Oliver Janoušek  Jan Uher  Lukáš Procházka  Tomáš Hradil  Julius Tomsa Regina Gregorová Marek Němec  Julie Mrázová  Christian Dita  Jan Kubeš  Bedřich Štěpánek  Lucie Procházková  Ondřej Mucha  Adéla Hromádková  Matěj Schnábl – jen sobota a neděle Simona Pacáková  Kryštof Latka  Julie Martynková Jan Kos  Anna Muchová Tomáš Homolka  Elisabeth Křenovská 

Science Café: Poruchy autistického spektra

22. ledna proběhla další SC přednáška, tentokrát Nový PORG hostil Lenku Bittmannovou, která hovořila o autismu - jeho projevech, příčinách, terapii a vzdělávání.

3. setkání novoporgovských spisovatelů

Literárně tvořiví studenti Nového PORGu měli i v tomto školním roce své setkání v komorním prostředí školní knihovny a studovny. Dopoledne 12. prosince 2018 jste mohli vidět a slyšet více než dvacítku autorů, kteří svou tvorbu představili vlídnému i usebranému publiku z řad spolužáků a učitelů. 

3. setkání novoporgovských spisovatelů

Best in English a naši borci

Ještě před Vánoci se někteří studenti kvinty zapojili do mezinárodní soutěže v angličtině Best in English 2018. Soutěž proběhla online 30. listopadu 2018 a zúčastnilo se jí 20 odvážných studentů naší školy. Přestože patřili mezi nejmladší účastníky, rozhodně nezklamali. Otakar Kořínek skončil na výborném 17. místě! Gratulujeme a děkujeme všem studentům za účast a odvahu poměřit síly s ostatními, často mnohem staršími studenty.

 

Lyžařský výcvik sekund

Horní Mísečky hostily od 6. do 12. ledna 2019 všechny naše sekundány, kteří se pod vedením nejzkušenějších a sportovně nejzdatnějších pedagogů Nového PORGu (Michopulu, Janda, Lemfeld) zdokonalili v umění běžkařském i sjezdařském. Sportu zdar a lyžařům z Nového PORGu zvlášť!

Kompletní fotogalerie ze sekundánského lyžařského výcviku

Science Café: Za branami CERNu

V další úterní SC setkání proběhlo 11. prosince v malé tělocvičně, tentokrát přednášel Vojtěch Pleskot. Měli jsme možnost podívat se do CERNU a také trochu více zjistit, co to je částicová fyzika.

PORG Basket v polovině sezóny

PORG Basket si po celou polovinu sezóny udržuje své místo na druhých příčkách v soutěži PP. Nedáváme šanci ani věhlasným klubům s dlouholetým působením v basketbalovém prostředí. Jen tak dál!

Mikulášský bejksejl

Na Mikuláše se na Novém PORGu uskutečnil bejksejlový speciál, který připravily septimánky s dětmi ze základní školy. Výdělek 8000 Kč posílají do Domova sv. Vincenta de Paul v Dolním Podluží, kde mohou najít azyl osamělí rodiče nebo těhotné ženy s handicapem. Děkujeme žáčkům i studentkám!

Kvintánská beseda s Vítem Klusákem

V pátek 30. listopadu diskutovaly obě kvinty s režisérem Vítem Klusákem o jeho filmu Svět podle Daliborka. Ve studentech, kteří film zhlédli v rámci hodin českého jazyka a literatury a základů společenských věd, vyvolal tento neobvyklý filmový portrét poměrně silnou odezvu a vzbudil touhu setkat se s jeho autorem. Páteční hovor se proto nejvíce týkal okolností vzniku filmu Svět podle Daliborka, stočil se však i na režisérovy starší snímky či současné aktivity. 

Fotografie ze setkání s Vítem Klusákem.

Němčináři v Drážďanech

V sobotu 24. listopadu 2018 jsme vyrazili na jednodenní exkurzi do Drážďan. Vybrali jsme si dobrý termín, protože ještě nevypuklo vánoční šílenství v podobě trhů, byť jeden bleší jsme navštívili a leccos užitečného na něm i zakoupili. V Moritzburgu chyběli díky vypuštěnému rybníku, na kterém krásný barokní zámek leží, kapři. Zato Popelka si už oblékla plesové šaty, a předčasně tak zahájila plesovou sezonu na výstavě k pohádce Tři oříšky pro Popelku, která se na tomto zámku natáčela. Studenti zde udělali rozhovor s návštěvníky a mluvili s nimi o Praze a o samotné pohádce. A nebyl to jediný úkol, který studenti řešili. Zbavit se strachu a komunikovat německy, to byl hlavní cíl našeho výletu. Na dalším podobném, možná už dvoudenním výletě se v únoru 2019 těší organizátor

                                                                                                                                                                                            Tomáš Sýkora

Seznam účastníků:

Tarcala Jakub

Vavřinková Bára

Dita Christian

Němec Marek

Nováková Julie

Slezáková Dominika

Veselá Nina

Voličev Nikita

Dang Mai Lan

Svobodová Tara

https://www.youtube.com/watch?v=IYljzp5C6Fghttps://www.schloss-moritzburg.de/cs/akce-a-vystavy/detail/event/zimni-vystava-tri-orisky-pro-popelku-1/12424/

https://youtu.be/mCIwfTGYEwc?t=1492 (záběry na zámek ve filmu - německý dabing!)

načíst další