Proběhlé akce

Science Café: Za branami CERNu

V další úterní SC setkání proběhlo 11. prosince v malé tělocvičně, tentokrát přednášel Vojtěch Pleskot. Měli jsme možnost podívat se do CERNU a také trochu více zjistit, co to je částicová fyzika.

PORG Basket v polovině sezóny

PORG Basket si po celou polovinu sezóny udržuje své místo na druhých příčkách v soutěži PP. Nedáváme šanci ani věhlasným klubům s dlouholetým působením v basketbalovém prostředí. Jen tak dál!

Mikulášský bejksejl

Na Mikuláše se na Novém PORGu uskutečnil bejksejlový speciál, který připravily septimánky s dětmi ze základní školy. Výdělek 8000 Kč posílají do Domova sv. Vincenta de Paul v Dolním Podluží, kde mohou najít azyl osamělí rodiče nebo těhotné ženy s handicapem. Děkujeme žáčkům i studentkám!

Kvintánská beseda s Vítem Klusákem

V pátek 30. listopadu diskutovaly obě kvinty s režisérem Vítem Klusákem o jeho filmu Svět podle Daliborka. Ve studentech, kteří film zhlédli v rámci hodin českého jazyka a literatury a základů společenských věd, vyvolal tento neobvyklý filmový portrét poměrně silnou odezvu a vzbudil touhu setkat se s jeho autorem. Páteční hovor se proto nejvíce týkal okolností vzniku filmu Svět podle Daliborka, stočil se však i na režisérovy starší snímky či současné aktivity. 

Fotografie ze setkání s Vítem Klusákem.

Němčináři v Drážďanech

V sobotu 24. listopadu 2018 jsme vyrazili na jednodenní exkurzi do Drážďan. Vybrali jsme si dobrý termín, protože ještě nevypuklo vánoční šílenství v podobě trhů, byť jeden bleší jsme navštívili a leccos užitečného na něm i zakoupili. V Moritzburgu chyběli díky vypuštěnému rybníku, na kterém krásný barokní zámek leží, kapři. Zato Popelka si už oblékla plesové šaty, a předčasně tak zahájila plesovou sezonu na výstavě k pohádce Tři oříšky pro Popelku, která se na tomto zámku natáčela. Studenti zde udělali rozhovor s návštěvníky a mluvili s nimi o Praze a o samotné pohádce. A nebyl to jediný úkol, který studenti řešili. Zbavit se strachu a komunikovat německy, to byl hlavní cíl našeho výletu. Na dalším podobném, možná už dvoudenním výletě se v únoru 2019 těší organizátor

                                                                                                                                                                                            Tomáš Sýkora

Seznam účastníků:

Tarcala Jakub

Vavřinková Bára

Dita Christian

Němec Marek

Nováková Julie

Slezáková Dominika

Veselá Nina

Voličev Nikita

Dang Mai Lan

Svobodová Tara

https://www.youtube.com/watch?v=IYljzp5C6Fghttps://www.schloss-moritzburg.de/cs/akce-a-vystavy/detail/event/zimni-vystava-tri-orisky-pro-popelku-1/12424/

https://youtu.be/mCIwfTGYEwc?t=1492 (záběry na zámek ve filmu - německý dabing!)

"Vybrat si Francii"

V úterý 20. listopadu se dva naši studenti francouzštiny zúčastnili informační schůzky s názvem "Vybrat si Francii", která se konala na francouzském velvyslanectví. Součástí návštěvy, během které studenti obdrželi informace o možnostech studia ve Francii při střední skole nebo na univerzitě, byla prohlídka Buquyoského paláce ve francouzském jazyce. Zajímavé bylo i setkání se studenty, kteří se pro studium ve Francii již rozhodli a kteří tak mohli podat svědectví o tom, co život v této zemi obnáší. Schůzka byla zakončena sladkým občerstvením ve francouzském stylu. 

Basketbalistky i basketbalisté v pražském finále

Našim basketbalistkám a basketbalistům se v minulých dnech náramně dařilo, oba celky v kategorii tercií a kvart totiž postoupily do celopražského finále. Cesta to ale v obou případech nebyla jednoduchá. Dívčí tým ve finále porazil celek Gymnázia Budějovická poté, co s ním v základní části prohrál, a chlapci postoupili přes ZŠ Plamínková po dramatické bitvě, která nakonec skončila skórem 18:17 v náš prospěch. 

Bermun 2018

The BERMUN  conference in Berlin, Germany last week (14. 11. - 17. 11.) was a huge success. All nine students were active participants in their committees. Two of the students, Šimon Olmer and Lucie Čapková, even chaired! It was an excellent conference with 700 students from around the globe. Our students performed exceedingly well and really enjoyed heated debates stemming from the theme of "Strengthening Global Cooperation: Navigating Power Politics in a Shifting World Order".

Alan Matthews

Běhej jako jaguár 2

Dne 8. listopadu se uskutečnil druhý ročník charitativní akce Běhej jako Jaguár, běhu na podporu florbalového týmu na elektrických vozících Jaguars Praha, který organizují studenti oktávy: Nathalie Ridgillová, Beáta Bažanowská, Lukáš Troníček, Matěj Daniel a Oldřich „OJ“ Jandl. Největší část startovního pole tvořili žáci ZŠ U Krčského lesa, kterým tímto, jakožto i všem ostatním běžcům, organizátoři i Jaguáři děkují za účast! 

BIX: CHKO Brdy

V sobotu 10. listopadu vyrazili studenti semináře Biologie v praxi poprvé v jeho historii do nově zřízené CHKO Brdy, která vznikla v lednu 2016 na území zrušeného vojenského prostoru Brdy.

Citujeme ze zprávy profesora Bílého: "Celá trasa byla koncipovaná jako opravdový terénní výlet skrz bývalý vojenský újezd a naprosto splnila naše očekávání. V Brdech vládne krásný barevný podzim, měli jsme možnost dobře pozorovat, jak se příroda pomalu ukládá k zimnímu spánku, který na Brdech vypukne již velmi brzy. Všichni účastníci si zaslouží pochvalu za výborné zvládnutí 25 km výletu v poměrně náročných podmínkách a já doufám, že se hodně z nich navnadilo na příští rok, kdy chystáme několikadenní přechod v dané oblasti."        

Seznam účastníků:

Jiří Niederle  Jasmína Parpel  Matyáš Cvačka  Martin Mareš  Lukáš Stark  Rebeka Zlesáková  Eliška Nikolová  Anna Muchová  Ondřej Stejskal  Sára Sverenyáková  Emma Sverenyáková  Laura Tomsová  Natálie Vyhnalová  Regina Gregorová  Leah Koutná  Tara Svobodová  Pavlína Těšínská  Hana Uhlířová Lucie Procházková  Daniel Horad  Kamila Dědková Dan Rosipal

načíst další