Proběhlé akce

Podzimní ŠVP - Lipno

Primáni a sekundáni vyrazili i letos (od 29. září do 4. října 2019) na Lipensko, tentokrát je čekal program zaměřený na poznávání středověku. Studenti se rozdělili do osmi českých a moravských rodů a v dopoledních dílnách se seznamovali se středověkým uměním a myšlením, se středověkými řemesly i s historií jednotlivých rodů. Odpoledne pak novicové plnili rytířské dovednosti a prokazovali své ctnosti, aby si vysloužili místo při slavnostním pasování na rytíře či rytířku na Vítkově hrádku. Všichni studenti si nakonec rytířský titul zasloužili, český král Jan Schroll i moravský markrabě Václav Čada pasovali promrzlé a prokřehlé, ale šťastné a hrdé bojovníky přímo na bitevním poli celodenního výletu.

Science Café: Laponsko

Tématem první letošní SC přednášky bylo Laponsko, přesněji letní expedice Ondřeje Bílého a jeho studentů za severní polární kruh. Zaplněná malá tělocvična tak mohla alespoň v myšlenkách, ve filmech a na fotkách poznat to, co zažili jejich spolužáci letos v létě.

Humanitní dýchánek: Teplé dějiny

První "Humánek" nového školního roku se uskutečnil v pondělí 16. září v 17 hodin v učebně A 101. Hostem byl historik, který dlouhodobě zpracovává dějiny LGBT komunity na našem území, Jan Seidl, autor a spoluautor řady knih, které se věnují této tematice (například Teplá Praha, Od žaláře k oltáři nebo Miluj tvory svého pohlaví).

BIX: Expedice Vinice

První zářijový výjezd studentů předmětu Biologie v praxi mířil mezi řádky vinné révy na jižní Moravu. Výprava byla úspěšná a přínosná, i když samotnou práci ve vinohradu studentům ztěžoval vytrvalý déšť.

Go kurz prim

Obě letošní primy strávily první dny svého studia na společném Go kurzu. Od úterý 3. do pátku 6. září si novoporgovští nováčci užívali všeho, co nabízí nově vznikající parta a Lipno. Ať se jim v nové škole líbí a vše klape stejně dobře jako během těch čtyř pěkných dnů v Nové Peci. 

 

Biologicko-fyzikálně-chemický projekt v kvintách

Poslední červnový týden proběhly prezentace kvintánských biologicko-fyzikálně-chemických projektů. Cílem projektu bylo napsat vědecký článek na téma "Jaké napětí v závislosti na chemickém složení plodů a elektrod generují plody z různých biomů". Články pak studenti prezentovali a obhajovali před odbornou porotou ve složení  Dr. Načeradská, Dr. Pražienková (obě z Akademie věd) a Dr. Rusek (z Pedagogické fakulty UK).

Cultural week 2019

Tradiční červnový týden věnovaný umění letos zahájily úspěšné kvintánské klauzury. Studenti Artu připravili výstavu Vesmír a zorganizovali čtyři komentované prohlídky pro studenty, rodiče a učitele a dvě interaktivní prohlídky pro žáky ZŠ. Studenti předmětu Music realizovali krásné hudební vystoupení Planets. Drama studenti předvedli dvoudílné autorské divadlo Tall Stories and Late Night Adventures. Středeční večer patřil studentskému festivalovému představení Les oiseaux ne chantent plus ve francouzském jazyce. Cultural Week 2019 zakončil tradičně skvělý muzikál pátých ročníků ZŠ, letos s názvem Bully!

Klauzury 2019 Art

Klauzury 2019 Drama

Klauzury 2019 Music

 

 

 

PORG Basket na Dni Přeborníků

Dne 13. června 2019 se PORG Basket účastnil tradiční akce Dne Přeborníků PBS, na které jsou předávána ocenění jednotlivcům i družstvům startujícím v soutěžích Pražského basketbalového svazu. Naši chlapci v kategorii U17 soutěž vyhráli a stali se Přeborníky Prahy, děvčata se v kategorii U15 umístila na třetím místě. Gratulujeme!

Zbraslavský pohár

Zbraslavský pohár

Konec školního roku je již tradičně spjat s basketbalovým turnajem Zbraslavský pohár, který se letos opět konal na naší škole. Úspěšný basketbalový rok se podařilo našim basketbalistům stvrdit vítězstvími v obou vypsaných kategoriích, tedy prvního stupně ZŠ i nižšího gymnázia.

Vodácká ŠVP na Ohři

Vodácká výprava Martina Jandy patří k tradičním a oblíbeným možnostem, jak strávit letní školu v přírodě. Letos se jela Ohře, na které zkušený tým profesorů (Olga Vršková, Jan Schroll, Matěj Soukup a Martin Janda) pro studenty připravil šestidenní dobrodružství, na které se jen tak nezapomíná.

"Letošní voda byla fantastická. Ohře je krásná řeka plná přírodních i kulturních zajímavostí. Studenti si prohloubili vodácké dovednosti. Odhodlaně trénovali traverzy, náklony a závěsy na slalomové trati Hubertus, sjížděli peřeje i jezy. U večerních ohňů se zpívalo a hrálo do noci. Byla to prostě nefalšovaná krása."

Olga Vršková

Fotografie z Ohře 2019 

načíst další