Proběhlé akce

Online setkání s divadelníky

O práci divadelních dramaturgů a producentů hovořili s kvintány Štěpán a Ondřej Kubištovi a Jan Tošovský. Mezi posluchači byli i studenti literárně-divadelního semináře LiDi, pro které bylo zajímavé slyšet, jak se hosté dostali ke svému povolání, zaujaly je rozdíly ve fungování menších a větších divadel a také to, jak rychle se divadla přizpůsobila současné pandemické situaci a úspěšně hledají nové způsoby své existence. 

Vánoční běžecká výzva

Vánoční běžecké výzvy se zúčastnilo přes 100 studentů či učitelů a dokončilo ji 54 z nich. Ti, kteří vydrželi až do cíle, naběhali za prvních 23 prosincových dnů přes 5555 kilometrů. Co je však mnohem cennější než naběhaná porce kilometrů a co nás všechny spojovalo, byla nekonečná spousta pozitivních komentářů, podpůrných zpráv a hezkých slov na běžecké sociální síti Strava, která naše výkony zaznamenávala. Třešničkou na dortu je charitativní přesah výzvy, studenti, učitelé, rodiče a přátelé školy vybrali pro organizaci Haima, která pomáhá dětem s hematologickými a onkologickými problémy, přes 35 000 Kč. Tato částka bude předána 15. února 2021 na mezinárodní den dětské onkologie. V dubnu bude hostem Science Café jeden z lékařů dětského onkologického oddělení nemocnice Motol, který je členem organizace Haima.

Vánoční běžecká výzva 2020

Adventní výzva O poklad krále Václava

V adventním a vánočním čase se studenti Nového PORGu zapojili do poznávací výzvy O poklad krále Václava (oblíbenou se stala zkrácená verze názvu OpoKráVa). Studenti se snažili pěšky či na kole navštívit co nejvíce pamětihodností vytipovaných týmem pana profesora Václava Čady. Výzva obsahovala na dvě stě zajímavých míst ze všech pražských čtvrtí, kromě turisticky osvědčených dominant museli studenti pátrat i po zapadlých pomníčcích, opomíjených sochách či hledat pozoruhodné přírodní útvary a zákoutí. Ve sbírce zajímavostí samozřejmě nechyběl ani náš libeňský PORG. Vítězná kvinta B, z níž se do výzvy zapojilo všech 26 studentů, těsně porazila sextu A. V soutěži zabodoval také primán Adam Anděl, který sám nasbíral přes sto snímků a tímto mu tedy znovu tleskáme!

Vánoční sbírka pro Azylový dům sv. Terezie

V posledním předvánočním týdnu proběhla na Novém PORGu sbírka pro Azylový dům svaté Terezie, jenž poskytuje ubytování lidem bez přístřeší. Sbírka ošacení, hygienických potřeb a potravin, organizovaná oktavány Markétou Žilkovou, Alexandrou Ševcovou, Markem Žilkou a Filipem Klápštěm pod vedením profesora Alana Matthewse, v pátek 18. prosince šťastně doputovala na místo určení, o čemž referují jak facebookové stránky Arcidiecézní charity Praha, která azylový dům provozuje, tak i děkovný e-mail organizátorů: "Chceme moc poděkovat všem studentům i učitelům, kteří se této sbírky účastnili a pomohli nám tak zlepšit Vánoce lidem, jejichž situace je aktuálně velmi náročná. Za minulý týden jsme vybrali opravdu velké množství věcí, které jsme nakonec museli do Azylového domu svaté Terezie převézt dvěma auty." 

Diplomy pro úspěšné absolventy DofE

V minulých dnech se uskutečnila akce "Dofe jede za vámi", během níž došlo k předání diplomů a odznaků pro úspěšné absolventy programu DofE (Mezinárodní cena vévody z Edinburghu) na naší škole. Závěrečná slavnostní ceremonie pro úspěšné absolventy z celé republiky se poprvé uskuteční online ve středu 16. prosince od 15 hodin. Nezapomeňte se dívat.

SC: Veterinární medicína v zemích třetího světa

Přednáška profesora Davida Modrého se uskutečnila ve středu 11. listopadu 2020 jako online událost v aplikaci Microsoft Teams. Více než sto čtyřicet posluchačů bylo svědkem poutavého výkladu ředitele organizace Veterináři bez hranic ČR o veterinární medicíně domácích a volně žijících zvířat v Africe i u nás. Naší SC skupině Nový PORG se podařilo v době nouzového stavu uskutečnit přednášku jako zatím jediné SC skupině v ČR! 

Dofe: cvičná expedice Brdy 2020

Za vskutku podzimního počasí absolvovali další účastníci programu Dofe (Mezinárodní cena vévody z Edinburghu) cvičnou expedici v brdských hvozdech. I přes určitá úskalí proběhla víkendová (10. - 11. října 2020) výprava úspěšně. Příprava na ostrou expedici, která proběhne v příštím kalendářním roce, tak může být zahájena.

Macbeth v Celetné

Společná výprava semináře LiDi a Novoporgánského divadelního klubu do Divadla v Celetné (8. října 2020) přinesla divadelní zážitek v podobě Shakespearova Macbetha v nastudování divadelního spolku Kašpar.

Go kurz prim 2020

I letos se naši primáni vydali na seznamovací výjezd do Nové Pece, vyrazili hned první den nového školního roku. Během následujících čtyř dnů se u Lipna vzájemně poznávali na kole, na vodě i v lese. Očití svědkové vypověděli, že nálada byla skvělá, počasí někdy až snové. 

Na kole za sv. Juliánou

Nový školní rok jsme zahájili v pondělí 24. srpna 2020 tradičním cyklistickým výletem pedagogů i dalších zaměstnanců všech tří PORGů. Porgovský peloton se za krásného počasí vydal z Holešovic až k tuchoměřickému pomníku svaté Juliány, kde se odborného výkladu o mučednici, patronce těhotných, nemocných a trpících žen, ujal datový analytik Jiří Krátký. 

načíst další