Proběhlé akce

Čtenářské škatule

V pondělí 15. dubna se ve školní knihovně konala tradiční výstava „Čtenářské škatule“, jedna z akcí, na které se studenti gymnázia setkávají s žáky základní školy. Tentokrát se primáni podělili o své čtenářské zážitky s páťáky. Škatule se primánům velmi podařily a všichni studenti tak netradiční formou získali nové knižní tipy na jaro i léto.

Juniorský maraton 2019

Dva týmy novoporgovských běžců se úspěšně zúčastnily Juniorského maratonu 2019. V konkurenci více než šedesáti pražských škol obsadili „Kvartáni“ časem 2:59:27 dvanácté a „Starý páky“ časem 3:04:18 čtrnácté místo . GRATULUJEME!

Celopražské kolo francouzské olympiády

Dne 2. dubna se konalo celopražské kolo francouzské olympiády, kterého se zúčastnili i studenti Nového PORGu. Všichni tři francouzštináři naši školu skvěle reprezentovali: Sebastian Salfellner se umístil na 12. místě v kategorii AI (z celkového počtu 24 soutěžících), za sebou má 1,5 roku francouzštiny, tři hodiny týdně. Naděžda Venclová obdržela 3. místo v kategorii BI (z celkového počtu 14 soutěžících) po 2,5 letech výuky při počtu 3 – 4 hodiny týdně, v nejvyšší kategorii BII získal Xavier Amedeo Pallas 5. místo (z celkového počtu 24 soutěžících), po 3,5 letech výuky. Všem třem blahopřejeme za výborné výsledky v tak velké konkurenci, většina ostatních soutěžících studuje francouzský jazyk mnohem déle a s vyšší hodinovou dotací.

Basketbaloví přeborníci Prahy

V letošní basketbalové sezóně se umístil náš tým kategorie U17 chlapci na prvním místě v soutěži pražského přeboru. Jsme Přeborníci Prahy! Klukům i panu trenérovi gratulujeme a děkujeme za reprezentaci PORGu.

Setkání s Petrem Borkovcem

"Literární setkání s Petrem Borkovcem bylo plné překvapení. Nikdy by mě nenapadlo, že se dá na internetu najít tolik diskusních fór a seznamek, a už vůbec by mě nenapadlo napsat o tom báseň."

"Petr Borkovec se ukázal jako velmi milý pán s velmi zábavným životem."

"Čekala jsem, že to bude mnohem oficiálnější, konec konců je to opravdový uznávaný spisovatel, ale nakonec to spíše připomínalo Setkání novoporgovských spisovatelů. Byla jsem překvapena, jak útulné setkání to bylo."

"Setkání s panem Borkovcem bylo skvělou kombinací čtení a diskuse. Pro mne (jako někoho, kdo literaturu považuje za svou přítomnost a budoucnost) to byla skvělá příležitost, jak si svět spisovatele/básníka na volné noze přiblížit a představit." 

"Přestože mi původně Borkovcovy básně úplně neseděly, z autorových úst zněly logicky, vtipně a především naprosto výjimečně."

"Bylo fajn dozvědět se i něco z autorova "neliterárního" života - např. sbírání porcelánových kávových filtrů se mi zdá jako poměrně netradiční koníček."

"Setkání s Petrem Borkovcem byla bezkonkurenčně nejmilejší školní akce, na které jsem kdy byla. (...) Atmosféra byla uvolněná a chuť knihovníkovy masaly jen podtrhávala báječnost toho odpoledne."

Ze studentských ohlasů návštěvy básníka Petra Borkovce, která se uskutečnila 7. března 2019 v rámci semináře Literatura!Divadlo!

Septimánský Bejksejl

Ve středu 27. března to na chodbách gymnázia i základní školy opět vonělo, protože septimánky a děti ze 4. A pekly na svůj další společný Bejksejl. Co se upeklo, to se také prodalo (a snědlo), vydělaných 7000 Kč putuje do Soukromého dětského domova Markéta (http://www.ddmarketa.cz). 

Klub Launch X úspěšný v Bruselu

Nový PORG i letos vyslal své studenty na evropské kolo mezinárodní soutěže Launch X. Úkolem této soutěže je založit co nejzajímavější firmu, což se naši studenti celý rok učili pod vedením septimánů Anny Muchové, Kristýny Vlastníkové, Davida Rudolfa, Lucie Králové a Tomáše Homolky. Společně pak podnikli cestu do Bruselu a znovu posbírali hned několik cen! Firma Ludu dokonce obhájila titul Vodvozu z minulého roku a za měsíc svůj projekt představí na celosvětovém finále v Bostonu. Gratulujeme a držíme palce!

Týmy a jejich ocenění:

Ludu: Global Finalists (Vojtěch Filipi, Vojtěch Sýkora, Nicolas Randl, Johana Jandová, Jakub Smékal, Jan Hofman)

DNTL: Best Innovation (Anastasia Slabukho, Lucie Růžičková, Patrik Bloudek, Xavier Pallas, Filip Klápště)

Bagie: Best Opportunity Identification (Anna Staňková, Martin Frouz, Thao Mi Nguyen, Matěj Schnabl, Kateřina Franěková)

Kitchen Fiction: Best Solution and Traction (Linda Jarkovská, Van Pham Thanh)

Úspěchy v soutěži Wings of Future

V soutěži s názvem Wings of Future pořádané Fakultou strojní ČVUT a Svazem českého leteckého průmyslu si výborně vedli studenti Nového PORGu Tomáš Homolka, David Rudolf a Iskander Shangareev. Jejich tým s názvem P=O*R^G obsadil 1. místo v kategorii Vize létání pro rok 2040 a 2. místo v kategorii Létání s walkalong gliderem. Gratulujeme a děkujeme za svělou reprezentaci!

Science Café: Expedice Kalimantan

V úterý 19. března 2019 proběhlo druhé SC tohoto pololetí, které představilo únorovou expedici Kalimantan studentů Nového PORGu a jejich profesora Ondřeje Bílého. Tentokrát se jednalo o netradiční přednáškový speciál, neboť jste mohli ochutnat pravý bornejský Sabah čaj a také legendární polévku Tom Yam. Zážitky z Bornea a kulinářská lákadla přivábily dokonce nejvyšší počet návštěvníků za dobu konání Science Café na NP - sešlo se 240 diváků, posluchačů a ochutnávačů!

"Děkuji všem účastníkům expedice - všichni jste mohli vidět, jak byli skvělí a co všechno dokázali. Věřím, že je to hozená rukavice pro další zájemce v letech následujících. Zároveň ještě jednou i touto cestou děkuji Natálii Vyhnalové za tříletou spolupráci v rámci vedení SC a přeji jí hodně štěstí při studiu na vysoké škole!" Ondřej Bílý

BIX: Druhá netopýří expedice

Na konci února (od 22. do 24. 2. 2019) se studenti volitelného semináře Biologie v praxi vydali do oblasti tzv. Velké a Malé Ameriky pozorovat nejen netopýry. Po sněhu už nebylo ani památky, příroda pomalu ohlašovala jaro. V okolí Karlštejna studenti zkoumali silurské a devonské vrstvy vápence, v lokalitě Budňanské skály pak nalezli zkameněliny různých mušlí, orthocerů a lilijic prvohorního stáří.

"V neděli ráno jsme po snídani vyrazili do oblasti Alkazar, kde následovala další část našeho programu - prolézt místní štoly z cílem zmapovat druhovou a početní bohatost netopýrů. Konečné číslo v součtu obou dnů bylo nakonec velmi podobné s lednovou expedicí, což je dobrá zpráva, protože to ukazuje, že netopýři nebyli na svém zimovišti moc rušeni. Po opuštění štol jsme ještě velmi čile vyšplhali až do čtvrtého patra lomu, odkud se nám naskytl krásný pohled na údolí Berounky v této oblasti."

Mgr. Ondřej Bílý

Účastníci expedice :

Matyáš Cvačka  Lukáš Procházka  Oliver Janoušek  Marek Uher  Dominik Kobrle  Kryštof Janoušek  Eliška Staňková  Sára Sverenyáková  Emma Sverenyáková  Eva Kaftanová  Jan Uher  Barbora Nesrstová  Eli Nguyen Phuong Thu  David Tejnecký  Karolína Sedláčková  Klára Jedličková 

 

načíst další