Proběhlé akce

BOB DYLAN & JAMES ENSOR - interdisciplinary workshop

Je svět jeden velký CIRKUS plný masek a přetvářky? Belgický malíř James Ensor ve své temné malbě Christ’s Entry Into Brussels tyto myšlenky navozuje. Jak se z obdobného pocitu vyzpíval Bob Dylan? Může spolu souviset vizuální a literární dílo? Lze tato díla analyzovat podobnými postupy? To vše si společně s Olgou Vrškovou a Jasonem Kuckerem vyzkoušeli naši studenti septim v praktickém literárně-uměleckém workshopu předmětů IB English and IB Visual Arts.

Septimánský Fresh Start

Hned první víkend nového školního roku (3. - 5. září 2021) strávili septimáni společně v Nové Peci u Lipenské přehrady, třídenní akce nazvaná Fresh Start zahájila jejich dvouletý IB program. Studenti si užili sebe, svých učitelů i krásné přírody za skvělého počasí, nechyběly sportovní a stmelovací aktivity, jako je jízda na kánoích a adrenalinové zážitky v korunách stromů. Věřme, že dobrá startovní nálada bude studenty provázet i po celé dva roky jejich předmaturitního studia. 

Úspěch v investiční soutěži

Tým Nového PORGu je jediným evropským týmem, který dokázal postoupit do regionálního finále Wharton Investment Competition. Naši školu v soutěži reprezentují septimáni Kryštof Latka, Michael Hoferek, David Vyhnal, Julius Tomsa a vedoucí týmu Otakar Kořínek. Jejich investičný klub funguje pod záštitou Novy PORG Investment Society, v rámci soutěžního klání museli pro potenciálního klienta navrhnout strategii a spravovat jeho virtuální portfolio. Podívejte se na prezentaci, která investiční strategii představuje: https://drive.google.com/file/d/1SkBeGs8_wEAKNQpyjBv4lQbRXZRyEnwg/view

Gratulujeme k postupu a držíme palce v regionálním finále, které proběhne v březnu 2021!

Seznam všech finalistů Wharton Global High School Investment Competition

IB Visual Arts 2020 virtuální výstava

Virtuální prohlídka letošní výstavy IB Visual Arts studentek oktávy Nového PORGu Emmy Hejtmánkové, Anastasie Rybalchenko, Van Pham Thanh a Laury Tomsové:

IB Visual Arts Exhibition 2020

Přednáška o studiu architektury

Proč studovat architekturu? Jak se připravit na přijímací zkoušky? Jak je studium architektury na ČVUT v Praze organizované? Jak vypadají studentské architektonické projekty a kde je lze vidět? Nejen o těchto tématech přednášel v pátek 14. února 2020 náš absolvent Tobiáš Tarcala studentům IB Visual Arts.

Nora pod Palmovkou

Septimánský divadelní podzim pokračoval po listopadové Maryše v ND v úterý 3. prosince 2019 v Divadle pod Palmovkou. Libeňská inscenace dramatu Nora Henrika Ibsena patří k již osvědčeným součástem kurzu IB Czech Literature. I letošní septimány jevištní interpretace nejslavnějšího Ibsenova dramatu zaujala, herecké výkony dokonce natolik, že je část z nich ocenila potleskem vstoje!

 

Výstava IB Visual Arts

Od 4. do 8. března 2019 se v Galerii Arcimboldo uskutečnila historicky první výstava studentů z atelieru Olgy Vrškové IB Visual Arts: Natálie Bodnárové, Barbory Daňkové, Davida Pacáka, Radovana Lamače a ToUyen Nguyen. Studenti představili svou tvorbu, která vznikla během dvou let jejich studia předmětu Visual Arts v rámci IB DP. Slavnostní vernisáž se uskutečnila v pondělí 4. března 2019 za obrovského zájmu rodičů, spolužáků a učitelů současných i bývalých. Na své si přišli nejen milovníci výtvarného umění, ale také hudby; zpívali a hráli studenti Natálie Vyhnalová, Julie Slámová a Jakub Smékal pod vedením Lukáše Černého.

Fotografie ze slavnostní vernisáže výstavy

IB Czech Literature a Kunderův Žert

Oktavánský IB kurz české literatury má v podzimních měsících na programu román Žert Milana Kundery. Otevřená hodina, která se konala ve čtvrtek 29. listopadu 2018, si kladla za cíl přiblížit studentům moravské tradice, rozklíčovat některé folklorní motivy Kuderova Žertu či poodkrýt historické souvislosti zneužití folkloru komunistickým režimem v 50. letech 20. století. Týmová výuka češtinářů bývá oblíbeným zpestřením literárních hodin, zážitkem pro studenty i učitele. 

Folklorní motivy v Kunderově Žertu - otevřená hodina literatury v oktávách

Tři oktávy a Brno

Svatý Jakub je patronem nejen poutníků, bojovníků, dělníků, horníků, kloboučníků a lékárníků, ale také letošního maturitního ročníku. Po červnovém dobrodružství v šumavské chalupě U Jakuba se oktaváni začátkem října vydali do Brna zažít vše, co může moravská metropole nabídnout a svatý Jakub ohlídat. Dva noclehy na Jakubském náměstí ve stínu kostela sv. Jakuba umožnily navštívit či alespoň spatřit většinu brněnských pamětihodností a kulturních, gastronomických i jiných zajímavostí: vilu Tugendhat, vilu Stiassni, Divadlo Bolka Polívky, Moravskou galerii, divadlo Reduta, Petrov, Rónova Jošta, Pilgramovu křivou fiálu na Staré radnici, kasematy na Špilberku, sochu Jana Skácela, brněnský orloj a kavárny a bistra a kavárny... Oktavánský ročníkový výlet se vydařil, pražským studentům ozřejmil, co vlastně v Brně existuje, co neexistuje a že Bastila označuje na jižní Moravě něco jiného než vězení.

Brněnský výlet očima a fotoaparátem Natálie Vyhnalové.

Septimánský Fresh start 2018

Novoporgovští septimáni vystřídali v pátek 7. září primány v Nové Peci u Lipna, aby i oni začali nový školní rok společně. V posledních dvou letech studia je čeká několik novinek: ročník se rozrostl o další třídu, objevili se hned dva noví třídní (Ondřej Macura a Lukáš Saulich), čeká je IB Diploma Program, pár nových IB učitelů, dosud nepoznané předměty a povinnosti. Všechny jmenované novoty se nejlépe vstřebávají v korunách stromů šumavských hvozdů,  na lipenské přehradě či večer u táboráku. Fresh start se vydařil, hodně štěstí v dvouletém gymnaziálním finále!

načíst další