Proběhlé akce

Nora pod Palmovkou

Septimánský divadelní podzim pokračoval po listopadové Maryše v ND v úterý 3. prosince 2019 v Divadle pod Palmovkou. Libeňská inscenace dramatu Nora Henrika Ibsena patří k již osvědčeným součástem kurzu IB Czech Literature. I letošní septimány jevištní interpretace nejslavnějšího Ibsenova dramatu zaujala, herecké výkony dokonce natolik, že je část z nich ocenila potleskem vstoje!

 

Výstava IB Visual Arts

Od 4. do 8. března 2019 se v Galerii Arcimboldo uskutečnila historicky první výstava studentů z atelieru Olgy Vrškové IB Visual Arts: Natálie Bodnárové, Barbory Daňkové, Davida Pacáka, Radovana Lamače a ToUyen Nguyen. Studenti představili svou tvorbu, která vznikla během dvou let jejich studia předmětu Visual Arts v rámci IB DP. Slavnostní vernisáž se uskutečnila v pondělí 4. března 2019 za obrovského zájmu rodičů, spolužáků a učitelů současných i bývalých. Na své si přišli nejen milovníci výtvarného umění, ale také hudby; zpívali a hráli studenti Natálie Vyhnalová, Julie Slámová a Jakub Smékal pod vedením Lukáše Černého.

Fotografie ze slavnostní vernisáže výstavy

IB Czech Literature a Kunderův Žert

Oktavánský IB kurz české literatury má v podzimních měsících na programu román Žert Milana Kundery. Otevřená hodina, která se konala ve čtvrtek 29. listopadu 2018, si kladla za cíl přiblížit studentům moravské tradice, rozklíčovat některé folklorní motivy Kuderova Žertu či poodkrýt historické souvislosti zneužití folkloru komunistickým režimem v 50. letech 20. století. Týmová výuka češtinářů bývá oblíbeným zpestřením literárních hodin, zážitkem pro studenty i učitele. 

Folklorní motivy v Kunderově Žertu - otevřená hodina literatury v oktávách

Tři oktávy a Brno

Svatý Jakub je patronem nejen poutníků, bojovníků, dělníků, horníků, kloboučníků a lékárníků, ale také letošního maturitního ročníku. Po červnovém dobrodružství v šumavské chalupě U Jakuba se oktaváni začátkem října vydali do Brna zažít vše, co může moravská metropole nabídnout a svatý Jakub ohlídat. Dva noclehy na Jakubském náměstí ve stínu kostela sv. Jakuba umožnily navštívit či alespoň spatřit většinu brněnských pamětihodností a kulturních, gastronomických i jiných zajímavostí: vilu Tugendhat, vilu Stiassni, Divadlo Bolka Polívky, Moravskou galerii, divadlo Reduta, Petrov, Rónova Jošta, Pilgramovu křivou fiálu na Staré radnici, kasematy na Špilberku, sochu Jana Skácela, brněnský orloj a kavárny a bistra a kavárny... Oktavánský ročníkový výlet se vydařil, pražským studentům ozřejmil, co vlastně v Brně existuje, co neexistuje a že Bastila označuje na jižní Moravě něco jiného než vězení.

Brněnský výlet očima a fotoaparátem Natálie Vyhnalové.

Septimánský Fresh start 2018

Novoporgovští septimáni vystřídali v pátek 7. září primány v Nové Peci u Lipna, aby i oni začali nový školní rok společně. V posledních dvou letech studia je čeká několik novinek: ročník se rozrostl o další třídu, objevili se hned dva noví třídní (Ondřej Macura a Lukáš Saulich), čeká je IB Diploma Program, pár nových IB učitelů, dosud nepoznané předměty a povinnosti. Všechny jmenované novoty se nejlépe vstřebávají v korunách stromů šumavských hvozdů,  na lipenské přehradě či večer u táboráku. Fresh start se vydařil, hodně štěstí v dvouletém gymnaziálním finále!

CAS Trip Prášily 2018

Předposlední červnový týden se téměř padesát septimánů vypravilo do vesničky Prášily uprostřed malebné šumavské přírody. Jejich hlavním cílem bylo pomáhat s lesnickými pracemi v Národním parku Šumava, menší část studentů se snažila nadchnout žáky nedaleké základní školy v Hartmanicích pro studium angličtiny. Obě skupiny septimánů, "lesní dělníci" i "učitelé", si vyzkoušely své schopnosti a síly při plnění úkolů, které v jejich životech nejsou zcela běžné. Studenti vyčistili nezanedbatelnou část šumavských lesů, nasbírali několik desítek pytlů odpadků a zjistili, jak náročné je celodopolední pedagogické úsilí a jak nevděčné se někdy může zdát. Po práci naštěstí zbylo ještě dost energie i na sportování, výlety do okolí a večery s kytarami a voňavým borůvkovým koláčem.

Fotogalerie z Prášil

 

Nora pod Palmovkou

Divadelní hru Henrika Ibsena Nora (Domov loutek) studují septimáni v rámci programu IB Czech Language A; v úterý 29. května 2018 se část studentů vypravila na inscenaci Ibsenova dramatu do Divadla pod Palmovkou.

IB VISUAL ARTS - SOCHAŘSKÝ WORKSHOP

V úterý 22. 5. 2018 měli studenti IB Visual Arts možnost zúčastnit se sochařského workshopu zaměřeného na technologie odlévání, který vedla akademická sochařka Josefína Dušková.

"Vodvoz" na světovém finále v Bostonu

Vítězové evropského kola MIT LaunchX se na konci dubna vypravili do Bostonu na světové finále této soutěže. Zprávu z Bostonu podává a celou akci hodnotí jeden ze zakladatelů firmy VODVOZ Tomáš Hrdlička:

"Po evropském kole soutěže MIT LaunchX, které jsme vyhráli v Bruselu, jsme se začali připravovat na celosvětové finále do Bostonu. Samotné cestě předcházela spousta praktických záležitostí, které byly nutné vyřešit, stejně tak jako urychlené organizování VODVOZu na škole, za což všem rodičům, kteří se zapojili, ze srdce děkujeme. Do Bostonu nás doprovázela prezidentka našeho MIT LaunchX klubu, Anna Hrubá, jejíž rady nám po celý rok moc pomohly. Zároveň s námi letěl i Jason Kucker, jemuž rovněž děkujeme a vděčíme například za odvoz na Brown. I když výlet trval necelých pět dnů, všichni jsme si ho moc užili. Navštívili jsme Brown i Harvard a udělali si trochu představu o amerických vysokých školách. Prozkoumali jsme Boston ze všech možných stran, a to především pěšky, takže jsme vymýtili představu, že v Americe je vše daleko a pěšky se tam chodit nedá. K samotné soutěži bychom chtěli podotknout, že to byla obrovská zkušenost. Získali jsme cenné rady a zpětnou vazbu od lidí, kteří jsou sami veleúspěšní a moc dobře vědí, o čem mluví. Bostonská přehlídka neměla žádného konkrétního vítěze, všechny týmy včetně našeho odcházely se slušnou částkou, kterou nyní můžeme investovat do firmy. Za možnost absolvovat tuto cestu a potkat mnoho zajímavých a inspirujících lidí moc děkujeme. Celý výlet byl jeden z mnoha dalších nezapomenutelných zážitků, které nám z dob na PORGu již navždy zůstanou."

Po stopách Franze Kafky

Septimánská výprava do sídla Společnosti Franze Kafky a procházka po místech spojených se životem nejslavnějšího pražského německého spisovatele se uskutečnila ve čtvrtek 19. dubna. 

načíst další