Past events

Ekonomická olympiáda

Ve dnech 16. a 18. září 2021 se konalo mezinárodní kolo Ekonomické olympiády, kterou každoročně pořádá Institut ekonomického vzdělávání (INEV). Do mezinárodního kola postoupilo vždy pět nejlepších soutěžících z každé země. Mezinárodní finále mělo dvě kola (písemný test a ústní zkoušení). Českou republiku a PORG Ostrava reprezentovala studentka Jana Buchtová z oktávy, které se podařilo postoupit mezi deset nejlepších k ústnímu zkoušení. Nakonec obsadila sedmou příčku.

Český model amerického kongresu

Ve dnech 5.-10. 9. 2021 se tři studentky oktávy Jana Buchtová, Anna Dvořáková a Erika Vodvárková zúčastnily Českého modelu amerického kongresu (ČMAK). Akce se jako již každoročně konala v Plzni a studentky si díky této studentské simulaci mohly na týden vyzkoušet, jaké to je být součástí amerického legislativního procesu. Anna i Erika si vybraly role lobbyistek, takže se snažily (mimo jiné i šekovými knížkami) přesvědčit senátory či poslance, aby hlasovali v zájmu jejích organizací. Jana se stala ministryní pro národní bezpečnost, a tak zastupovala své ministerstvo nejen na jednáních vlády, ale i ve sněmovně reprezentantů. Legislativní proces tak ovlivňovala za pomocí projevů ve výboru, kuloárních jednání a dotačních šeků.

DVTV Roadshow 2021

Studenti oktávy PORGu Ostrava měli možnost se ve čtvrtek 9. 9. 2021 kině Vesmír zúčastnit debaty DVTV Roadshow 2021, jejímiž hosty byli Aleš Juchelka za ANO, Vít Kaňkovský z koalice SPOLU (za KDU-ČSL), Olga Richterová za Piráty + STAN, Hana Aulická Jírovcová za KSČM a Zdeněk Škromach z ČSSD. Moderátory debaty byli Martin Veselovský a Michael Rozsypal. Hlavními tématy debaty byly především sociální politika, důchody, rovnost mužů a žen a problematika chudoby.

Adaptační pobyt primy

Letošní adaptační pobyt byl zaměřen na budování příznivého klimatu ve třídě a byl realizován v rámci projektu „Buďme prima žáci PORGu Ostrava“, který získal podporu Moravskoslezského kraje. Projekt je celoroční a je zaměřen na efektivní práci s kolektivem třídy v rámci rozšířených třídnických hodin.

Na samotném adaptačním pobytu proběhla řada aktivit, na které můžeme navázat v třídnických hodinách. Reflexe aktivit probíhaly formativním a nehodnotícím způsobem. Třída si nastavila i osvojila základní pravidla komunikace a vzájemných vztahů, které si budou postupně ještě prohlubovat a posouvat je na vyšší úroveň.Moc se na navazující práci se svou třídou těším.

 

Josef DužíkTřídní učitel

Divadlo : Zdravý ne/mocný

20.záři navštívili studenti, učitele a rodiče skvělé představení Zdravý ne/mocný v Divadle Petra Bezruče. Všichni se bavili výkonem Norberta Lichého, ktery byl v hlavní roli této komedie od Moliera.

Kvartáni v Americkém koutku a Britském centru

V pondělí 13.9. navštívili studenti kvarty American corner and British centre v prostorách Městské knihovny Ostrava. Během návštěvy si poslechli výklad o rozmanitosti (nejen amerických) komiksů, prohlédli si některá unikátní vydání a objevili novou „studnu“, ze které lze čerpat vodu v podobě literatury v angličtině. Protože knih a inspirace není nikdy dost!

Book Fair

Už v ranních hodinách to vypadalo nadějně! Pro krásný Book Fair není lepších předpokladů než vycházející slunce, jasná obloha, dobrá nálada a kvanta skvělých knih! A tak jsme to rozjeli už druhý školní týden na plné obrátky. Od rána workshopy pro děti s Ms. Zöe, listování si anglickými knihami a jako vyvrcholení odpolední prodej, kde si na své přišli snad úplně všichni. My se zároveň těšíme z nových knih do naší anglické sekce, které jsme obdrželi zdarma za nakoupené knihy rodiči a které si budou moci naši žáci v rámci hodin anglického jazyka, Science a Geography dosyta užít. Tímto Vám velmi děkujeme, vážíme si toho!

PORG navštívila Mgr. Karla Rohová

Ve středu 29. 9. 2021 zavítala mezi studenty PORGu na vyšším gymnáziu Mgr. Karla Rohová, básnířka a doktorandka působící na katedře anglistiky a amerikanistiky Ostravské univerzity. Svou přítomností zpestřila výuku předmětu Literature a obohatila studenty inspirujícím vyprávěním o svém výzkumu. Pro studenty sexty, kteří se právě vrátili z nucené karantény, si připravila přednášku o Octavii Butlerové, během které prozradila, proč je dílo této americké autorky aktuální a co vlastně znamená afrofuturismus. Studenti oktávy v programu IB si pak prohloubili znalosti literární kritiky poslechem přednášky o vývoji ekokritiky a ekofeminismu, při které se dozvěděli, co si představit pod pojmem environmentální rasismus. Mimochodem, věděli jste, že místo přistání roveru Mars 2020 Perseverance v kráteru Jezero na planetě Mars je pojmenováno právě po Octavii Butlerové?

Podzimní salón 2021

Ve čtvrtek 9. 9. 2021 v podvečer vkročila vernisáží výstavy Podzimní salón naše školní Galerie pod stromem do jubilejní desáté sezóny. Podmanivou vernisážovou atmosféru hned od počátku vytvářel svou skvělou hrou na piano talentovaný sextán Filip Kobělka.

Poté všechny přítomné okouzlila svým sopránem Johana Černohorská za klavírního doprovodu Terezy Baronové. Nakonec se dostali ke slovu vystavující výtvarní umělci, kteří v neformálně komentované prohlídce představili svá díla. V přízemí promlouval o tom, jak vytvářel své koláže, Jaroslav Herman a své ilustrace okomentovala Olivie Hudečková. V prvním patře vyprávěli o svých rozměrných plátnech malíři Aleš Hudeček, Jiří Sieber a Markéta Hermanová. Výstava v prvním patře potrvá do konce kalendářního roku. Na začátku prosince se však můžeme těšit na novou výstavní expozici v přízemí, kde představí naši studenti své práce na téma Nastal čas vyplout do říše pohádek a snů.

Ostravský literární festival

V pátek 3. 9. 2022 vyrazila skalní skupina studentů SEXTY na překladatelský slam v rámci Ostravského literárního festivalu Inverze s cílem seznámit se s tvorbou „nekonvenčních“ amerických autorů a rozhodnout o vítězi překladatelského duelu Faber – Hýsek. Po třech kolech nezapomenutelného souboje a těžkého rozhodování, jestli udělit body za překlad, prezentaci (byl to slam!) nebo výběr textu (mimochodem v duelu se utkali nejen dva překladatelé, ale i dvě odlišné kultury – americká a polská) bylo jasno o vítězi i o tom, že překlad není žádná sranda. Což by Charles Bukowski řekl určitě jinými slovy.

načíst další