fbpx
Absolventi Porgu

Lukáš Černý byl z jedním prvních maturantů Nového Porgu. Po studiu na našem gymnáziu se vydal studovat obor Computer Science and Mathematics na University of Edinburgh a poté vystudoval Software Systems Engineering na UCL.  V současné době pracuje na pozici Engineer ve firmě Palantir Technologies.

Jaká je v současné době Vaše práce a čím se zabýváte? Baví Vás obor, který jste si vybral?

V současné době řeším kritické problémy mezinárodních organizací, jejichž řešení spočívá v ohromných datových integracích různorodých systémů. Problémy se mohou týkat distribuce covidových vakcín, praní špinavých peněz, dodavatelských řetězců nebo boje s terorismem.

Svou práci naprosto miluji. V rámci svého běžného dne mluvím s klienty, s kolegy, řešíme komplexní inženýrské problémy i businessovou strategii našeho týmu, programuji, odhaluji nesrovnalosti v datech, experimentuji s novými technologiemi, opravuji „bugy“. Častokrát není explicitně stanoveno, co mám dělat a je na mě, abych na to přišel a následně udělal. Je to náročné, ale každý den se ráno těším do práce.

Co Vám na Vašem oboru přijde nejvíce zajímavé?

Je to neuvěřitelně kreativní obor. Máte možnost vybudovat systémy, které dosavad neexistovaly, jsou průnikem Vaší fantazie a dnešních technologických limitů a dokážou hmatatelně pomoct společnosti.

Navíc, počítače fungují na celém světě stejně, digitalizace pronikla do všech oborů a v softwarovém průmyslu je minimální bariéra vstupu (potřebujete počítač a internet). Díky těmto faktorům denně vznikají nové projekty a technologie, na kterých spolupracují experti i laici z celého světa a valná většina toho je volně přístupná k použití (tkz. „open-source“). Málokterý jiný obor se vyvíjí takovouto rychlostí.

Jak ovlivnilo Vaše studium výběr Vašeho povolání nyní?

Nejvíce to byli moji profesoři. Vybudovali ve mně zápal pro to, co dělám. A ať to bylo rozebírání literárních děl, řešení úloh nebo orientační běhy, sdíleli se mnou radost a nadšení. A za to jsem jim nesmírně vděčný.

Je něco, co byste doporučil studentům při výběru univerzity a oboru?  Myslím tím z pohledu již nyní, když jste vystudoval ????

Zamyslet se nad tím, co by chtěli v životě dělat a čím by se chtěli živit. Vyzkoušet si různé věci a rozhodnout se pro nějakou životní cestu, ať už bude jakákoliv, ale hlavně ta jejich. A pak toto rozhodnutí promítnout do výběru (či ne-výběru) univerzit.