fbpx
Absolventi Porgu

Absolvent Michal Š. v současnosti pracuje pro pražskou kancelář konzultační firmy McKinsey & Company. Firma patří k nejvýznamnějším konzultačním společnostem na světě a své služby poskytuje soukromým společnostem, neziskovým organizacím a veřejnému sektoru. Co přesně obnáší pozice konzultanta a jaká cesta k ní vedla?

 Jaká je v současné době Vaše práce a čím se zabýváte? Baví Vás obor, který jste si vybral?

Práce v konzultační společnosti je neuvěřitelně pestrá a zajímává. Je to projektová práce a naše projekty se mohu měnit velmi často, například i každé dva, tři měsíce. Klienti se na nás obracejí ve chvílích, kdy potřebují pomoci uskutečnit velké změny ve svých organizacích, například vytvořit novou strategii růstu, snížit své emise nebo expandovat do zahraničí. Na minulém projektu jsem například vytvářel finanční model, díky kterému bude mít klient lepší přehled o svém růstovém potenciálu a dopadu investičních příležitostí.

Nicméně každý projekt a zadání je naprosto jiné, a tak se mi nestane, že bych spadl do stereotypu. I díky tomu s každým projektem získávám nové znalosti a dovednosti. Navíc pracujeme v týmu a nikdy se vám nestane, že byste neměl za kým jít v případě, že si nevíte rady. Máme skvělou podporu od manažerů, kteří nám jsou k dispozici a pravidelně se s námi schází a nabízí nám pomoc. Zároveň máme možnosti školení i podporu v případě dalšího studia MBA.

Ta pestrost, kterou má práce nabízí, se týká i mých kolegů. V naší firmě nepracují pouze lidé, kteří vystudovali ekonomické obory, ale máme tady fyziky, psychology, politology, matematiky a mnohé další.

Co Vám na Vašem oboru přijde nejvíce zajímavé?

Rozmanitost, cestování a mladý kolektiv. Je to velmi intenzivní práce, při které se setkáte se zajímavými lidmi a řešíte nejen byznysové projekty.

Jak ovlivnilo Vaše studium na Novém Porgu výběr Vašeho povolání nyní?

Do poradenské firmy se může hlásit absolventi různých oborů. Projekty a zadaní jsou různá. Mě osobně spíše ovlivnily předešlé pracovní zkušenosti, které mě odradily stereotypní náplní práce. Před nástupem do McKinsey jsem měl šanci si vyzkoušet pozice v Nestlé, UniCredit a P&G. Škola, kterou jsem studoval, University of Manchester, můj výběr povolaní příliš neovlivnila, nicméně umožnila mi úspěšně se hlásit do prestižních firem.

Je něco, co byste doporučil studentům při výběru univerzity a oboru?  Myslím tím z pohledu již nyní, když jste vystudoval.

Osobně jsem už dlouho věděl, že chci studovat byznys a management, protože mi to až do doby, než jsem mohl studovat IB Economics na střední škole chybělo.  Studentům, kteří se hlásí na školu v zahraničí, bych doporučil, aby se do města a školy, kde chtějí studovat, jeli doopravdy podívat a lépe to prostředí poznali.  Dříve jsem si myslel, že abych se dostal k zajímavé práci, budu muset zůstat v zahraničí. Nyní už z vlastní zkušenosti vím, že skvělé pracovní příležitosti jsou i u nás v Česku.