Absolventi

Nikol Krejčí: Pokud se člověk rozhodne pro studium na Oxfordu, měl by pro svůj obor dýchat

Nikol Krejčí maturovala na PORGu Libeň v roce 2020 a nyní studuje obor Biochemistry na univerzitě v Oxfordu. Celkový počet českých studentů, kteří zde studují bakalářský obor, je 18 a z toho 10 studentů jsou absolventi PORGu. V rozhovoru níže se můžete dočíst o tom, jak vypadá život v Oxfordu a co se Nikol na studiu nejvíce líbí. 

 

1. Co vás vedlo k tomu jít studovat do Velké Británie?

Touha osamostatnit se, poznat další kousek světa, zdokonalit angličtinu. Nevím, kde budu za pět let, kde se usadím, ale mít titul z prestižní britské univerzity určitě není k zahození. Mimoto jsou trimestry na Oxfordu relativně krátké. Trvají 8 týdnů, po nichž následuje šestitýdenní „volno“ a po závěrečných zkouškách v červnu dokonce tříměsíční prázdniny. V Česku tedy budu trávit přibližně stejnou dobu jako v Anglii, takže nemám pocit, že by mě studium tady odstřihlo od rodiny či přátel ze střední.

2. Přemýšlela jste, že budete studovat spíše na jiné univerzitě než na Oxfordu? Pokud ano, proč u vás Oxford vyhrál?

Mám ráda výzvy. Dostat se na Oxford byla zatím moje největší. Tou další je získat titul Master of Biochemistry with 1st honours. Samozřejmě jsem zvažovala i další univerzity. Ale ve chvíli, kdy mi přišel dopis o podmínečném přijetí na Oxford, jsem měla jasno. Od základní školy jsem akademicky zaměřená, baví mě se intelektuálně obohacovat, učit se novým věcem. Intenzivní studium mi vyhovuje, dává mi prostor naplno testovat své kapacity. Každý den se tu setkávám s podobně nastavenými lidmi, profesory i studenty, zapálenými pro svůj obor, což představuje inspiraci a motivaci zároveň. Mimoto je Oxford vyhlášený pro svůj systém tutoriálů (výuky formou konzultací). Jde o hodiny s tutorem za přítomnosti dalšího studenta, minimálně jednou týdně. Na každý tutoriál je třeba se připravit, pro představu, příprava na jeden tutoriál mi zabere zhruba 15 hodin, nastudované téma se pak na hodině probere do hloubky. Každý tutoriál mě nabije energií a připomene, jak moc mě biochemie fascinuje. Netřeba zmiňovat, že na Oxfordu učí lidé, co jsou mistry ve svém oboru. Můj tutor na fyzikální biochemii je mimo jiné i spoluautorem knihy, z níž se učíme.

3. Co se vám nejvíce líbí na Oxfordu jako městě?

Architektura Oxfordu mě okouzlila už loni před Vánoci, když jsem sem přijela na pohovor. Přestože jsem tu už dva měsíce, stále si připadám jako v knížce o Harry Potterovi, kdykoliv se pocházím starobylými ulicemi. Malebné univerzitní město má svoji jedinečnou atmosféru.

(Nikol se svojí spolužačkou při imatrikulaci nových studentů v říjnu)

4. Je něco, co byste doporučila studentům při výběru univerzity a oboru? Co vás osobně třeba nenapadlo, že je důležité.

Vybrat si obor, u kterého víte, že vás bude bavit a naplňovat. Zjistit si, jak je kurz strukturovaný, jaké jsou šance na přijetí. Ideální je, má-li student možnost pobavit se přímo s někým, kdo obor na dané univerzitě studuje. Univerzita by vám měla být sympatická. Pokud se pak člověk rozhodne pro studium na Oxfordu, měl by pro svůj obor dýchat a toužit se o něm dozvědět víc.

5. Máte pocit, že vás PORG jako škola dobře připravil? Měla jste dostatek informací a podpory?

Bez pochyby. Obzvláště co se jazykového vybavení a znalostí chemie týče. Mimoto, PORG své studenty podporuje ve výjezdech do zahraničí, takže jsem si mohla už v sextě vyzkoušet, jaké to je žít v cizí zemi. Tehdy jsem strávila rok na střední škole v Edinburghu, kde jsem si uvědomila, že můj sen studovat na Oxfordu nemusí zůstat jen snem. Až zpětně mi dochází, jakou jsem měla výhodu oproti ostatním středoškolákům v Česku, protože jsem znala a mohla se pobavit s absolventy PORGu, kteří na Oxfordu studují. Na PORGu není nijak neobvyklé vydat se po maturitě do zahraničí. Jako studenti jsme měli s kým se poradit a prodiskutovat možnosti i přímo na škole. Což bohužel není běžná praxe na většině středních škol a gymnázií u nás, a to je obrovská škoda.

6. Můžete popsat, jak probíhá váš studijní den? Myslím tím, jestli fungují i sociální kluby, snídáte a obědváte sama nebo využíváte jídelny? Jaké jsou podmínky v současné situaci?

Současná situace samozřejmě vzdělávání poznamenala na všech frontách. Naštěstí se Oxfordská univerzita snaží udržet alespoň některé části studia prezenčně. Stále chodíme do laboratoří provádět experimenty. Pracujeme v tzv. virtuálních dvojicích, což znamená, že musíme udržovat rozestup dvou metrů a chvílemi pouze zpovzdálí sledovat, co ten druhý dělá, což je občas komické. Stejně tak část tutoriálů a některé semináře mám takzvaně „in-person“. Každý týden mám v průměru deset přednášek, tutoriál, půlden laboratorních prací, jeden až dva semináře, případně ještě workshop. Nutno zmínit, že na Oxfordu neexistují víkendy – to vám potvrdí každý student bez ohledu na to, jaký obor studuje. Stále máme tunu práce, kterou ovšem já osobně nevnímám jako práci, protože mě to skutečně hodně baví. Co se stravování týče, jídelny jako z Bradavic jsou momentálně bohužel zavřené, fungují na principu take-away. Obědváme a večeříme většinou s ostatními členy naší „household“ (spolužáci ze stejné koleje bydlící na stejném patře, kteří mezi sebou nemusí nosit roušku) v kuchyňce na patře. Kluby běží pouze online. Jak jsem ovšem zjistila, jóga přes Zoom není vůbec špatná.

7. Baví vás obor, který jste si vybrala? Pracujete na něčem zajímavém?

Z biochemie na Oxfordu jsem nadšená. Chemie, biologie i matematika mě bavily už na PORGu, ale ještě v říjnu loňského roku, kdy jsem odesílala svou přihlášku, jsem si nebyla jistá, jestli je biochemie ta pravá. Zvažovala jsem i jiné vědní obory – biomedicínu, chemii, biologické vědy… Nyní, o rok později, jsem za své rozhodnutí ráda. Vyhovuje mi, jak je kurz strukturovaný – skládá se z pěti předmětů (celulární, molekulární, organická, fyzikální a kvantitativní biochemie) a laboratorních prací. Učím se o biologických procesech, které dělají život životem, jsem schopná si je odůvodnit na molekulárním levelu s pomocí chemie. Připadá mi, že skládám puzzle. Čím víc se toho naučím, čím víc si toho přečtu, tím víc dílků zapadne do sebe a tím jasnější obraz o světě kolem získám. Každé dva dílky, které spojím, lze nazvat „aha momenty“, a každý „aha moment“ je jako droga, která ve mně rozdmýchává plamen touhy chtít znát víc.

Umístění absolventů PORG 2020

V roce 2020 na všech kampusech PORGu maturovalo celkem 100 studentů a z toho 50 studentů se rozhodlo studovat v zahraničí. Nejpopulárnější zemí pro studium je stále Velká Británie, ale studenti budou studovat i v USA, Holandsku, Francii, Německu a Švédsku.  Máme radost, že absolventi PORGu byli přijati na některé z nejlepších univerzit na světě (Oxford University, Imperial College London, University of Chicago či University of Pennsylvania).  V odkazu níže se můžete podívat na seznam vybraných univerzit a jejich umístění ve světovém žebříčku.  Všem absolventům gratulujeme a přejeme mnoho štěstí v jejich dalším osobním a studijním životě! 

Infografika: 

zahraniční univerzity mapa

Zahraniční univerzity s PORG absolventy

PORG pro své studenty nabízí průběžné poradenství a komplexní pomoc při podávání přihlášek na vysoké školy do zahraničí. I díky tomuto programu a podpoře byli v minulosti naši studenti přijati na TOP univerzity ve Velké Británii, USA a dalších zemích. Prohlédněte si mapu, která ukazuje, kde všude ve světe najdete absolventy PORGu! 

 

Velvet Dinner

Oxfordská Velvet Dinner

PORG Oxford se připojuje k oslavám 30. výročí sametové revoluce! Naši absolventi a absolventky se na tradiční oxfordské česko-slovenské Velvet Dinner foto-shromáždili a vysílají pozdravné úsměvy do rodné kotlinky. I my máváme za La Manche! Duch PORGu nechť provází vaše kroky!

Oxford

Martina Kavanová patří na Oxfordu k nejlepším

Jsme hrdí, že naše studentka Martina Kavanová patří na Oxfordu mezi nejlepší studenty.  Martina měla z PORGu skvělá doporučení a nyní dokazuje, že pilná příprava se na Oxfordu cení.  Díky studentům jako je Martina, mají i další studenti z PORGu velmi dobré šance k přijetí a jsou na Oxfordu vítáni.

Naši absolventi na Oxfordu

Pozdravy z Oxfordu

PORGovští  absolventi posílají milý pozdrav z Oxfordu.

Lukáš Černý

An adventurous universe of unknown

Článek našeho absolventa Lukáše Černého.

Absloventi formule

Čemu se věnují naši absolventi?

"Už od septimy jsem vypomáhal se stavbou studentských formulí soutěže Formula Student v týmu CTU Cartech na ČVUT. I díky této zkušenosti jsem následně v oktávě získal stáž v profesionálním závodním týmu ISR Racing, který se účastní evropské soutěže Blancpain GT Series. Po úspěšně zvládnuté maturitě jsem tak pokračoval v těchto stopách, a výběr univerzity tedy nemohl probíhat jinak, než podle tabulky nejúspěšnějších týmů soutěže Formula Student. Skončil jsem tedy na programu Aerospace Engineering na Delft University of Technology. Ačkoli letadla či vesmírné družice nejsou hlavním předmětem mého zájmu, mohu se tak opět, teď již jako regulérní člen, podílet na stavbě špičkové elektroformule kategorie Formula Student."

Antonín Panzo, absolvent 2015

Číst dál...

Medailonky našich absolventů

Eduard Hulicius

"PORG v letech 1992-2000 mi dal skvělá léta a nejlepší přátele, naučil mě učivo ale i učit se. Otevřel mi cestu nejen ke kořenům evropské kultury a souvislostem exaktních věd, ale i cizím jazykům (díky, latino!), naučil mě nebát se vyjádřit a obhájit svůj názor. Investice do vzdělání na PORGu se mnohonásobně vyplatí. Jen je tu ten problém s lehkostí s níž my porgáni začínáme i ukončujeme akademický život - naše standardy jsou příliš vysoké."

Údaje: Mgr. Eduard Hulicius MA - kód PORG 0004, vystudoval IMS a ES FSV UK, CERIS, (nedostudoval AS FSV UK, PF UK a hist.-pol. FF UK), člen kabinetu Evropské komisařky Věry Jourové

 

Martina Kavanová

"PORG mi dal především pevnou síť kamarádů z řad studentů i profesorů a naučil mě nebát se dělat věci „po svém“. Nebýt PORGu, nepřihlásila bych se na univerzitu vOxfordu, kde právě studuji Experimentální psychologii. Kromě toho se právě věnuji své PR agentuře nebo třeba studentskému mentoringovému programu Yoda."

 

Patrik Plavec

"I applied to read PPE (Philosophy, Politics and Economics) at the University of Oxford. My personal statement and interview preparation were key for the success of my application. My Admissions Counselor arranged interview preparation sessions with former Oxbridge students whom I could also ask for feedback on my personal statement. With their help and guidance I was able to reach and successfully pass the interview stage and start my studies in Oxford last year."

 

Lukáš Černý

"Nový Porg mne velice dobře připravil na IB zkoušky a myslím i také do dalšího studia. Byl pro mne i velkou oporou v procesu žádání o přijetí na zahraniční univerzity. Obzvlášť si vážím individuálního přístupu školy k nám studentům. Vždy jsem věděl za kým jít a většina profesorů rozuměla tomu, kam směřuji a snažila se mi v tom co nejvíce pomoci a dále mne motivovat."

University of Edinburgh – Mathematics and Computer Science

 

Barbora Řepová

"PORG mi pomohl se všeobecným rozhledem, s možností využít PVK se zaměřením na přípravu na zkoušky na LF, nezanedbatelná je také jazyková příprava, všeobecný přehled je na PORGu samozřejmostí a u řady pohovorů je velkým benefitem. Na PORGu jsem chodila na biologický PVK, který mi pomohl si vybrat medicínu, i když to jsem věděla od malička. Studovala jsem na 3. LFUK, obor Všeobecné lékařství, v r. 2009/2010 jsem byla na stipendijním pobytu Erasmus v Lisabonu, a přesto se mi podařilo dokončit studia na LF po 6ti letech, take jsem 6.6.2011 splnila poslední státnici. Pracovala jsem 2,5 roku v IKEM v transplancentru - nefrologie a teď uz 2,5 roku pracuju ve FN v Motole na Klinice otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku 1. LFUK a FN v Motole (oficiání název), jsem spoluřešitel grantu česko-norského výzkumného záměru HCENAT a hlavní řešitel grantu GAUK. Přednáším na mezinárodních sympoziích o náhradách funkce hlasu a podílím se na vývoji aplikace na hlasovou konzervaci a rehabilitaci po totální laryngektomii. Zároven sloužím na Oddělení urgentního příjmu dospělých Motol - OUPD, kde jde trošku o akčnější medicínu :)"