Johana Černohorská

Vzdělání

  Fakulta umění Ostravské univerzity - obor Operní zpěv (třída prof. Henryky Januszewské-Stanczyk)
  Matiční gymnázium, Ostrava

Již během studia spolupracovala s The Czech Baroque ensemble a vokálním souborem Adash, věnující se židovské hudbě.  

S klezmerovou skupinou Naches získala letní stipendium na londýnské Jewish Music Institute, kde se věnovala studiu jazyka jidiš a interpretaci židovských písní.

Úspěšně se zúčastnila i několika pěveckých soutěží (Písňová soutěž B. Martinů v Praze, 1. cen a cena za nejlepší interpretaci, Mezinárodní pěvecká soutěž Janáčkovy Hukvaldy, 1. cena a cena za nejlepší interpretaci, Pěvecká soutěž Olomouc - 1. cena). 

Při operním studiu FU OU se představila v titulních rolích, jako např. Lauretta v Pucciniho Gianni Schicchi, Popelka ve Veselohře na mostě od B. Martinů nebo Zerlina v Mozartově Donu Giovannim.

Jako sólistka vystoupila s Janáčkovou filharmonií Ostrava (koncerty Mladých talentů, Rodinný cyklus, Vánoční koncerty), Janáčkovým komorním orchestrem (Zahajovací koncert festivalu Musica Sacra v Nitře), Benda Quartetem, Moravskoslezskou Sinfoniettou, Ostrava klezmer bandem (Lednicko-Valtický hudební festival). 

Spolupracuje s ostravským skladatelem Pavlem Helebrandem, ztvárnila hlavní postavu Anděla v jeho díle Jezulátko v Národním divadle moravskoslezském.